Praktyka zarządzania

poradniki
MT Biznes
2008-05-01
2008-05-01

Biblia i fundament zarządzania jako dziedziny wiedzy.

Biblia i fundament zarządzania jako dziedziny wiedzy.

"Praktykę zarządzania" polecił mi profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na zajęciach z zarządzania. Pamiętam, jak na pierwszym wykładzie powiedział zgromadzonym w sali studentom: "Kiedy wchodzę do biura menedżera i widzę na półce "Praktykę zarządzania" Druckera, to wiem że będę miał z tym człowiekiem o czym rozmawiać". Co miałem zrobić? Podjarany fajnymi zajęciami zamówiłem własny egzemplarz.

Do książki podchodziłem dwukrotnie. Za pierwszym razem po przeczytaniu jakiś 120 stron doszedłem do wniosku, że zdecydowanie za mało skupiam się i zastanawiam nad tym co autor chce mi przekazać. Po około miesięcznej przerwie, podjąłem drugą próbę. Tym razem czytałem powoli, analizowałem dokładnie słowa i przemyślenia Druckera i próbowałem je przełożyć na dzisiejsze realia (choć niektórych przekładać nie trzeba, po tylu latach nadal są aktualne).

W mojej opinii pomimo niejednokrotnie trudnego języka, "Praktyka zarządzania" jest pozycją obowiązkową dla każdego początkującego menedżera. Trudno było mi momentami uwierzyć jaką ogromną świadomość biznesową miał autor tyle lat temu. Dla mnie Drucker to taki Steve Jobs zarządzania - a więc niesamowicie kompetentny w swojej dziedzinie wizjoner. "Praktyka zarządzania", to zbiór porad, wskazówek i genialnych przykładów na to, jak powinno wyglądać zarządzanie i czym powinien charakteryzować się dobry menedżer. Na tą jedną jedyną książkę zużyłem chyba więcej fiszek niż na wszystkie inne, które kiedykolwiek przeczytałem. Na pewno wrócę do zaznaczonych przeze mnie fragmentów.

Pomimo swojej objętości ponad 580 str. bardzo łatwo i przyjemnie się ją czyta. Zadziwiające, że mimo ponad 60 lat od pierwszego wydania, większość tez da się wprost zastosować w dzisiejszym biznesie. Polecam!

• Zarządzanie
  • Biznes
  • Xxx - Rozwój - xxx
  • HR / Management
  • 100 książek przed śmiercią
  • _Chcę w prezencie lub kupić

Dodaj cytat z książki Praktyka zarządzania