Listy, pisma ulotne, broszury i inne materiały. Z akt żandar

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Podstawę opracowania katalogu stanowiły materiały archiwalne zawarte w aktach zespołów Warszawskiego Gubernialnego Zarządu andarmerii i Zarządu andarmerii Powiatów Warszawskiego, Nowomińskiego i Radzymińskiego, przechowywanych w Archiwum Państwowym m. st. Warszawy. Choć często udostępniane, archiwalia te wciąż jeszcze w niedostatecznym stopniu zostały wykorzystane w opracowaniach historycznych, a przecież są podstawowym źródłem do dziejów walki społeczeństwa polskiego z rosyjskim zaborcą na terenie Warszawy i guberni warszawskiej oraz w caiym Królestwie Polskim. Ukazują złożoność i różnorodność tych zmagań, są świadectwem różnych przejawów polskości walki niepodległościowej i rewolucyjnej, ruchu robotniczego, spoteczno kulturalnego, zawodowego i innych rodzajów działalności antycarskiej. Dostarczają wiadomości do historii partii politycznych i organizacji społecznych Królestwa Polskiego, przedstawiają ich programy, rozmaite formy pracy, taktykę i zasięg działania. Są źródłem informacji o ruchu robotniczym i wielu działaczach politycznych. Uzupełniają bazę źródłową do badań społeczeństwa Królestwa Polskiego XIX i początku XX w., w tym tak skomplikowanych problemów narodowościowych, wreszcie odsłaniają mechanizm działania carskiej policji oraz metody i taktykę jej pracy. Pozwalają badać zasięg i głębię penetracji władz rosyjskich w życie społeczeństwa polskiego, a także ocenić stan ich wiedzy o rozwijającym się ruchu niepodległościowym i robotniczym oraz skuteczność aparatu represyjnego zaborcy w walce z różnorodnymi formami oporu społeczeństwa polskiego.