rozwiń zwiń

Brzemię rzeczy utraconych

Okładka książki Brzemię rzeczy utraconych
Kiran Desai Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
530 str. 8 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Inheritance of Lost
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2013-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Data 1. wydania:
2006-01-01
Liczba stron:
530
Czas czytania
8 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308052556
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Tagi:
indie literatura indyjska powieść indyjska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
400 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1851
1503

Na półkach: , , ,

Powieść o Indiach w latach 80. skrząca się egzotyzmem i kolorami, ale przedstawiająca ludzi nieszczęśliwych, zmagających się z losem, daremnie szukających miejsca w życiu. A w tle mamy kraj targany nierównościami materialnymi, napięciami narodowościowymi i kataklizmami natury. To dobra, dojrzała proza. Słuchałem audiobooka w doskonałym wykonaniu Jacka Kissa.

Audiobook w słuchaniu przypominał mi wielobarwny, mieniący się kolorami, egzotyczny strój hinduski, bo mamy tu wiele smaczków, gadżetów, potraw, krajobrazów rodem z National Geographic (żurnal wspomniany w powieści). Ale w dalszej części zrozumiałem, że to książka o daremności ludzkiego losu, o naszym nieuchronnym cierpieniu na tym padole.

Książka ma pięciu głównych bohaterów: emerytowanego sędziego, mieszkającą z nim nastoletnią wnuczkę Sai, gotującego i usługującego im kucharza, syna tegoż kucharza – Bidźu, który wyjechał do Ameryki i wreszcie Dżana, korepetytora Sai. Wszyscy to ludzie na swój sposób nieszczęśliwi, czujący się źle tu i teraz, chcący zmienić swoją sytuację życiową. Weźmy sędziego, pochodzący z ubogiej rodziny, ale zdolny, aby zdobyć pieniądze na studia wydany jest za dziewczynkę, której nie zna: typowe w Indiach zaaranżowane małżeństwo. A na studiach w Anglii boleśnie odczuwa dyskryminację i odrzucenie. Od tego czasu jest pełen nienawiści, goryczy i agresji do świata i ludzi, jedyną jego prawdziwą przyjaciółką jest suczka Mutt. Weźmy Sai, która chce się wyrwać z domu sędziego za wszelką cenę, bo czuje, że życie na zadupiu z odstręczającym dziadkiem to marnowanie czasu. Kucharz z kolei ma pretensje, że za mało zarabia i zżera go tęsknota za Bidźu. Z kolei Bidźu wyjechał za karierą i pieniędzmi do Ameryki, ale zamiast amerykańskiego snu doświadcza amerykańskiego piekła, pracując w nędznych knajpach, wyobcowany i biedny. A Dżan ma kompleksy z powodu biedy w jakiej żyje i przyłącza się do ruchu niepodległościowego Nepalczyków, chociaż nie ma do tego przekonania.

A wokół mamy Indie z lat 80., kraj olbrzymich różnic majątkowych, wielkiej biedy, od której nie sposób uciec, niewydolnych instytucji, marnej infrastruktury. To wreszcie kraj targany olbrzymimi napięciami narodowościowymi, które w książce doprowadzają prawie do wojny domowej.

Z drugiej strony to kraj wielkiego piękna, wspaniałej ale i agresywnej przyrody (znakomicie opisana pora monsunowa), kraj, w którym można się łatwo zakochać i jak się z niego wyjedzie za chlebem, jak Bidźu, to człeka zżera nostalgia. Autorka świetnie oddaje tą dwuznaczność, z jednej strony bieda, napięcia i wojna, z drugiej piękno i wspaniała natura.

Bardzo to pięknie wszystko opisane; słuchało mi się audiobooka b. dobrze w jak zwykle doskonałym wykonaniu Jacka Kissa.

Powieść o Indiach w latach 80. skrząca się egzotyzmem i kolorami, ale przedstawiająca ludzi nieszczęśliwych, zmagających się z losem, daremnie szukających miejsca w życiu. A w tle mamy kraj targany nierównościami materialnymi, napięciami narodowościowymi i kataklizmami natury. To dobra, dojrzała proza. Słuchałem audiobooka w doskonałym wykonaniu Jacka Kissa.

Audiobook w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    668
  • Przeczytane
    522
  • Posiadam
    155
  • Indie
    20
  • Ulubione
    16
  • Nagroda Bookera
    12
  • Teraz czytam
    11
  • Literatura indyjska
    8
  • Booker Prize
    8
  • Booker
    6

Cytaty

Więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także