Twierdzenie Gödla i jego interpretacje filozoficzne. Od mechanicyzmu do postmodernizmu

Rzetelna i wyczerpująca monografia na temat twierdzenia Gödla o niezupełności i prób (zwykle nieudanych) wykorzystania go w naukach innych niż matematyka. Nieocenione źródło wiedzy dla osób zainteresowanych tematem, ale jednocześnie dość ciężkie w odbiorze. Lektura wymaga skupienia i wskazana jest dość dobra znajomość logiki i teorii mnogości.

Książka złożona jest z czterech części, dość różnorodnych tematycznie i w zasadzie niezależnych, dzięki czemu można je traktować jak osobne całości i czytać wybiórczo. Pierwsza część mówi o samym twierdzeniu Gödla i różnych jego dowodach oraz uogólnieniach. Jest to część najbardziej techniczna, przeznaczona głównie dla matematyków. Druga część, moim zdaniem najciekawsza, poświęcona jest w całości jednemu zagadnieniu: czy z twierdzenia Gödla można wywnioskować, że umysł ludzki potrafi coś więcej niż superszybki komputer, przynajmniej jeśli chodzi o dowodzenie twierdzeń matematycznych. Argumenty Lucasa i Penrose'a, wspierające pozytywną odpowiedź na to pytanie, poddane są skrupulatnej i drobiazgowej analizie krytycznej. Trzecia część bardzo różni się od pozostałych. Jest to w zasadzie biografia Gödla, ze szczególnym uwzględnieniem jego poglądów filozoficznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że Gödel nie był nawet po części tak wielkim filozofem jak logikiem, więc jego poglądy można potraktować raczej jak ciekawostkę niż jak poważny wkład do filozofii. Czwarta i ostatnia część omawia krótko prace różnych autorów powołujących się na twierdzenie Gödla w najróżniejszych dziedzinach nauki - od fizyki, przez medycynę, po nauki społeczne, a nawet teorię sztuki. Oczywiście większość takich odwołań do Gödla jest zupełnie nieuzasadnionych, czy wręcz bezsensownych. Na pewno warto przeczytać książkę Krajewskiego, zanim samemu zacznie się powoływać na Gödla, niejednego uchroniłoby to pewnie przed popełnieniem podobnego błędu.

Książka złożona jest z...

Ta książka jest po prostu bardzo dobra. Dość trudna, wymagająca uwagi, a nade wszystko dobrej znajomości podstaw logiki matematycznej, ale wynagradza trud lektury w zupełności. Czytając ją nauczyłem się bardzo dużo o samej logice, o Gödelu jako logiku, filozofie i człowieku, o filozofii i jej relacji z logiką matematyczną. Nade wszystko nieco lepiej zrozumiałem jedno z najważniejszych twierdzeń logicznych w historii, jego konsekwencje, możliwe zastosowania i powszechne nadużycia. Podziwiam uczciwość intelektualną Krajewskiego w tej monografii, w wielu miejscach idzie pod prąd potocznych wyobrażeń (np. logik czytający francuskich postmodernistów i próbujący życzliwej interpretacji).
Wydaje mi się, że każdy zainteresowany logiką, filozofią, sztuczną inteligencją powinien odnieść znaczący pożytek z lektury. Szczerze polecam!

• Filozofia
  • 04. Pap?
  • Matematyka / Logika
  • A Nauka
  • Spekulacje, filozofia, nowa fizyka, hard sf, natura rzeczywistości
  • Logika, matematyka, formalizmy