Od Drugiej do Trzeciej Rzeczypospolitej (1945-2001)

Cykl: Wielka Historia Polski (tom 10)
Wydawnictwo: FOGRA Oficyna Wydawnicza
8385719628
historia Polski, XX wiek
historia

Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka opisująca historię Polski od czasów Drugiej do Trzeciej Rzeczypospolitej (lata 1945-2001). Świetna pomoc naukowa zarówno dla historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Całkiem szczegółowy i ładnie ilustrowany i uzupełniony mapami etc. podręcznik do powojennych dziejów Polski. Głównym tematem są dzieje polityczno-gospodarczo-społeczne, ale każda z części ma też rozdział poświęcony kulturze. Interesujące są fragmenty poświęcone emigracji - ten aspekt naszych dziejów najnowszych jest nam ciągle słabo znany. Książka napisana około 10 lat temu, przedstawia ciekawą perspektywę na pierwszą dekadę XXI wieku. Obecni czytelnicy wiedzą już, jak potoczyły się pewne procesy, ale zawsze z pewną nutą nostalgii można przeczytać o Platformie Obywatelskiej opowiadającej się za podatkiem liniowym, o Januszu Korwinie-Mikkem jako pośle oraz o współpracy Lecha Wałęsy z braćmi Kaczyńskimi. Książka jest wolna od politycznych sympatii Autora, co należy docenić, wszak w dziejach najnowszych często dochodzą one do głosu. Tu jednak tak nie jest.

Tomasz Babnis

Mariusz | 2016-03-09