Skończył się wiek XX, skończyła się PRL, dryfujemy ku innym lądom. Kto na przełomie epok dawał istotna świadectwo? Kto był łącznikiem między dawnymi a nowymi czasy? Kto się wybił, zabłysnął, dotknął istoty rzeczy choć raz? Antologia ta przedstawia to, co ważne, wartościowe, reprezentatywne, mające szansę przetrwać próbę czasu. Składają się na nią opowiadania największych polskich prozaików. Wszyscy należą do jednej grupy pokoleniowej tzw. średniego pokolenia, urodzonych w okresie mniej więcej 1945 1960. Każdy z nich osiągnął spektakularny sukces, zdobywając prestiżowe nagrody i rozgłos liczony obcojęzycznymi przekładami ich książek stał się „wizytówką” polskiej literatury.

Kayunia | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Różne te opowiadania, lepsze i gorsze, ale chyba zawsze takie odczucia budzą zebrane w jednym miejscu treści wielu autorów. Skakałam po książce, bo np. opowiadania Pawła Huelle (całkiem przyzwoite zresztą) znałam już wcześniej z innego źródła. Na sam koniec zostawiłam tekst Pana Libery, spodziewając się, pewnie wziąwszy pod uwagę tytuł, czegoś napuszonego i nudnego, a tutaj wielka niespodzianka - ostatnie okazało się najlepszym:) Poza tym wyróżnię "Wieczór Autorski" Kowalewskiego i Olgi Tokarczuk - dobry pomysł i jego realizacja też niczego sobie. Bardzo dobrze czytało się tekst Stanisława Barańczaka i Eustachego Rylskiego, choć ten drugi, w finale, odrobinę zniesmaczający... Pozostałe treści gdzieś tam kołaczą się w pamięci, choć nie zachwyciły i pewnie szybko ulecą.

rokita49 Boruta | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Wielu ulubionych autorów i jedyna kobieta Olga Tokarczuk.Warto!

Karolina | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 czerwca 2012
olicaDiablica | 2010-08-12

eksty dobrane przez redaktorów według mnie nie są reprezentatywne dla twórczości autorów

ouLIPOgram | 2011-08-03

Różne.