Violin

Anne Rice Wydawnictwo: Arrow horror
horror
2010-01-01
2010-01-01

Jakkolwiek dziwnie może zabrzmieć taki epitet w stosunku do książki, w mojej ocenie przegadana i wydumana. Przerost formy nad treścią. Niby wielkie emocje, ale niewiarygodne, wielkie egzystencjalne problemy, ale sztuczne, psychiczne cierpienie, ale nieprzekonujące. Tak jakby opisane na siłę.

Właściwie ta ksiązka posiada wszelkie dane by mi sie podobać, począwszy od tytułu, skończywszy na autorce, po której wiele sobie obiecywałam. Tymczasem specjalnie na jej użytek dodałam kolejną półkę w bibliotece, gdzie spoczną te dzieła, których nie dałam rady skończyć. Życie jest zbyt krótkie by sie aż tak męczyć,babrać i guzdrać, tym bardziej, że czekają nowe powieści i wyzwania.
Styl narracji, poszarpany i metafizyczny, melancholijny, to znów zwyczajny,męczył mnie ogromnie! Odnosiłam wrazenie, że autorka ma zamiar połknąć zbyt dużego melona jednym chapsem i dosłownie bolały mnie w jej imieniu szczęki!Bohaterka rozdarta, melancholijna i psychicznie uzależniona od męża, nawet po jego śmierci.Jej nieszczęścia wydały mi się egzaltowane i obsesyjnie nawracające, jak uczucie mdłości podczas jazdy na diabelskim młynie. Chwilami miałam ochotę kopnąc ją w zadek i wysłać do jakiejś konkretnej roboty; wówczas nie miałaby czasu na te wszystkie wapory i nie mieszałaby snu z jawą, to pożądając, to znów czując wstręt do nawiedzającego ją ducha, który też nie mógł się do końca zdecydować: jest przystojnym wiolinistą czy zwykłym dupkiem w zakurzonym płaszczu i otoczce rockmena, na dodatek (sic!) z tłustymi włosami! Nie przypadli mi do gustu inni bohaterowie;tenże uduchowiony skrzypek i siostry bohaterki. Najbardziej przeszkadzał mi...smród. Nie zdradzę jaki,ani nie podam jego źródła; kto ma odwagę i chęć, sam się przekona.
Reasumując: nie każdy skrzypek to David Garrett i nie każda powieść Rice intrygująca!

Poruszająca i zarazem niezwykła, wręcz można napisać porywająca. Cudowne studium smutku po utracie bliskiej osoby. Pierwszy raz zetknąłem się z książką, która w taki sposób może oddziaływać na emocjach czytelnika. Czytając ją czujemy wręcz fizyczny ból wraz z naszą bohaterką Triany. Oczywiście pani Rice wplata w tę opowieść świat mistyczny, w ten sposób spotykamy udręczoną duszę wybitnego skrzypka Stefana. Czy początkowa niechęć , a wręcz wrogość ducha do Triany, kryje w sobie coś głębszego? Na to pytanie odpowie każdy po przeczytaniu książki. Jednocześnie książka posiada aspekt muzyczny. Czy słowami da się opowiedzieć całą złożoność dźwięków poruszających ludzkie dusze? Myślę, że w tej powieści można doświadczyć czegoś takiego, wręcz usłyszeć wszelki akordy. Jednocześnie ukazana zostaje nam cała potęga muzyki, zdolnej przekroczyć granicę między życiem , a śmiercią.
Czytelnicy znający biografię Annie Rice w mniejszym, czy większym zakresie znajdą w tej książce bardzo podobne zdarzenia z jej życia,chociażby śmierć córki. Jak sama pisze we wstępie " nie próbujcie łączyć wydarzeń z mego życia w jeden logiczny ciąg,niby koralików różańca". Jednakże czytając tą powieść, co jakiś czas w naszych myślach pojawiają się właśnie takie "koraliki", co moim zdaniem nadaje jeszcze większej głębi tej powieści (bo kto z nas jest gotowy zwierzać się z własnego cierpienia przed kimś obcym, a co dopiero przed rzeszą czytelników).
Nic dodać, nic ująć książka dla wszystkich , którzy chcą poruszyć melodię własnej duszy i uzyskać w pewnym stopniu katharsis.

Okropnie zirytowana byłam, gdy główna bohaterka ukradła skrzypce duchowi, a jeszcze bardziej, gdy pod koniec się okazało, że to nie skrzypce były źródłem jej pięknej gry, lecz jej ukryty talent. Sama książka jednak bardzo przypadła mi do gustu, może trochę typowo "babska", może trochę za dużo smęcenia, mi jakoś o dziwo się spodobała, przeczytałam ją nawet 2 razy :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Właśnie czytam...w oryginale zatem powoli... Nie znam innych pozycji Rice. Ta, jak dotąd, mocna, emocjonalna, rozdzierająca duszę i rozgrzebująca rany.... Kawał dobrej prozy, cudne, poetyckie opisy. Bardzo plastyczna.
Przeczytałam. I powiem tak.... straszna to ona na pewno nie była. Miejscami zbyt realistyczna i obrzydliwa. Ale "do przejścia". Miejscami zapierała mi dech w piersiach, wciągała mnie, pochłaniała niczym czarna dziura...w innych momentach zawieszałam się i odkładałam wręcz na moment na bok. Były momenty, kiedy czułam się nią zmęczona czy zmęczona tym, co serwowała autorka.
I choć generalnie mi się podobało, choć ma niesamowity klimat i choć uważam, że to bardzo dobra książka, mam jakiś niedosyt. Może zakończenie było dla mnie zbyt przewidywalne. Może to jednak nie do końca mój klimat. Choć uwielbiam muzykę, kocham skrzypce a Rice dobrze oddała klimat z nimi związany. Odejmuje jednak jedna gwiazdkę. Książka dobra ale nie na tyle, by do niej wrócić.

mroczne

mroczne

Tragedia

Tragedia

Niezwykła i poruszająca opowieść.

Niezwykła i poruszająca opowieść.

2061

Piękna powieść...

Piękna powieść...

Jak dla mnie bardzo średnia, słaba jak na tą autorkę. Ledwo przez nią przebrnęłam, ale doczytałam, bo byłam ciekawa końca, który jednak mnie rozczarował.

• Anne Rice
  • Horror