Księga Magii Maga Abramelina

Arcanus
2007-01-01
2007-01-01
Jarosław Domiński

Przeczytałam tylko dlatego, że wspomniano księgę w filmie Dark Song - Mroczna Pieśń. Nie interesuję się magię i tego typu literaturą, piszę opinię jako laik i osoba kompletnie nieobeznana z tematem.
Księga pierwsza jest aryciekawa, zaczyna się jak powieść pisana pierwszoosobowo, to opis wspomnień dla syna Lamiecha (jeżeli nie przekręciłam imienia). Ojciec opisuje drogę, jaką przebył, by zdobyć manuskrypt, to było jak poszukiwanie sensu i prawdy w bezdusznym świecie (dopóki autor nie trafił na Abramelina spotykał zawsze "złe" i kłamliwe osoby, tzn. magów-szarlatanów i oszustów). Część pierwszą, czyta się z zainteresowaniem, jak przygodę. Podobało mi się, że autor bardzo mocno podkreślał istotę bycia dobrym, prawym, o czystym sercu. Podobał mi się styl pisania, intelektualno-naukowy, nawiązanie do postaci związanych ze światem magii. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy jak np. że przyzwany demon może zabić a przyczyna śmierci to epilepsja, apopleksja lub objaw przypominający uduszenie, nigdy nie można wyrzekać się własnej religii, nie bez pozoru urodziliśmy się w danej wierze itp.
Księga druga opisuje co dokładanie należy przygotować przed przystąpieniem do operacji. Same przygotowania są żmudne, przyzwanie musi się odbyć w miejscu odosobnienia, trzeba chodzić w białych szatach, pościć, sprzątać przed każdym szabatem (włącznie ze zmianą pościeli),modlić się, świece muszą wciąż płonąć bez gaszenia itd.. warunków jest niezmiernie dużo. Są tu podane dokładne formułki zaklinania, teksty do recytacji, imiona demonów, kto komu podlega, za co odpowiada. I tu zaczyna się zgrzyt, bo są konkretne "magiczne kwadraty" na konkretne prośby i mamy tu np "jak czynić Zło: rzucać uroki i czynić każdy rodzaj Zła i niegodziwości", "jak wywołać nienawiść i wrogość, spory, kłótnie, niezgodę, walki bitwy, klęski i zniszczenie", "jak niszczyć budynki i umocnienia", "jak sprawić by pojawili się uzbrojeni ludzie", "jak otworzyć dowolny rodzaj zamka, a to bez klucza i nie czyniąc hałasu", "jak ożywić umarłego by sprawował wszelkie funkcje i służył przez 7 lat" serio? .. Tu pojawił się zgrzyt, powiedzcie mi proszę po co "dobrej i prawej" osobie tego typu pragnienia? Ta część jest ciekawa, ale to zaprzeczenie części pierwszej.
Cześć trzecia to wyrysowane magiczne kwadraty "do skopiowania", znaczenie słów w kwadratach. Absurdalne i dziwne, choć kto wie, może działa?

Dla kogo książka, dla ludzi którzy interesują się magią, część pierwszą dobrze się to czyta .. dla kogo jeszcze: dla tych którzy lubią dziwne, nietypowe księgi.

Swoją drogą, jestem szczerze ciekawa, czy na świecie znalazł by się choć jeden śmiałek, co chciałby odprawić ten rytuał i jaka byłby jego motywacja? Tego typu magia wydaje się straszliwa.. i zupełnie nieprzydatna.

Ciężko ocenić książkę, być może nie powinnam jej oceniać...

Oceny powinien dokonać ten, kto zastosował się do zaleceń i wykonał co trzeba..

edit: przed snem, zapytałam się po co stosować pieczęcie, śniło mi się że widzę drzwi, wielkie i potężne i one są zamknięte, po przyłożeniu pieczęci stają otworem.. ja to rozumiem teraz tak: pieczęć na demony "kontroluje je" co oznacza że "otwiera i zamyka" drzwi, kiedy nie zastosujemy rytuału/pieczęci, drzwi się nawet nie otworzą czyli pieczęć jest czymś w rodzaju "klucza"

edit2: kolejny dzień później, obejrzałam film Nolana-Tenet, zaś w książce pojawia się magiczny kwadrat Sator arepo Tenet opera rotas, na świecie nie ma przypadków a film polecam

• Poszukuję
  • Esotera et mystica