Zabić gołębia

Tłumaczenie: Wojciech Mitura
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Pigeon English
Ag2S

Świeżo przybyły z Ghany jedenastoletni Harrison Opoku mieszka z matką i starszą siostrą na dziewiątym piętrze wieżowca w jednym z londyńskich blokowisk. Zupełnie nieświadomy czyhających na niego zagrożeń Harri, wicemistrz swojej klasy w sprincie, pędzi przez nowe życie w butach z trzema paskami Adidasa własnoręcznie namalowanymi czarnym flamastrem. Równie zafascynowany osiedlowym gangiem, co...

Równie zafascynowany osiedlowym gangiem, co gołębiem przysiadającym na jego balkonie, Harri przyswaja sobie wiele osobliwych elementów nowego życia w Anglii: obserwuje, słucha i uczy się sztuczek umożliwiających przetrwanie w miejskiej dżungli.

Kiedy jednak na głównej ulicy osiedla, od ciosów nożem ginie chłopiec, i policja apeluje o zgłaszanie się świadków, zapada zmowa milczenia. Harri postanawia wszcząć własne śledztwo. W ten sposób nieświadomie naraża kruchy kokon bezpieczeństwa, jakim matka otoczyła rodzinę.

Zabić gołębia, historia zderzenia niewinności z przemocą, nadziei z brutalnością świata, ukazuje przejmujący portret chłopca u progu dorosłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Drzewo Babel, 2013

źródło okładki: http://drzewobabel.pl/

Kiedyś usłyszałam od znajomej pewne przysłowie: „dzieci to goście, którzy pytają o drogę”. Jedenastoletni Harri Opoka, główny bohater powieści „Zabić gołębia”, jest właśnie takim dzieckiem. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytania, które my, dojrzali i doświadczeni ludzie, już dawno zostawiliśmy za sobą, wychodząc z założenia, że są bezcelowe. Teraz wracają do nas ze zdwojoną siłą.

Śmierć młodego chłopca zadźganego na ulicy wywołuje powszechny niepokój. Policja pozostaje bezsilna w poszukiwaniu sprawcy, dlatego Harri wpada na pomysł przeprowadzenia własnego dochodzenia. Do tego celu wykorzysta własną wiedzę, intuicję oraz... gołębia, który będzie służył mu duchowym wsparciem. Poznajemy kilka miesięcy jego życia, obserwując, jak odnajduje się w nowym, brutalnym środowisku.

Powieść ta, pod pretekstem poszukiwania mordercy, tak naprawdę ukazuje podążanie za życiowym celem. Opowiada o przedwczesnym dorastaniu, odkrywaniu wartości, jakie tkwią w człowieku, a także o osobach, które...

Ewa K | 2013-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

Ta przeprowadzka miała być prawdziwą szansą dla rodziny Opoku. Małemu Harrisonowi, jego mamie i siostrze Lydii udało się opuścić Ghanę (w której pozostali jego Papa, maleńka siostra i babcia) i zacząć nowe życie w stolicy Wielkiej Brytanii. Nasz jedenastoletni bohater nie był jednak świadomy, że w wielkim europejskim mieście wprost roi się od różnego rodzaju niebezpieczeństw. O swoich pierwszych pięciu miesiącach w Londynie, Harrison opowiada czytelnikom w debiutanckiej powieści Stephena Kelmana pt.: "Zabić gołębia".

Pierwsze, co Harri widzi na ulicach Londynu, to zwłoki chłopca nieco starszego od naszego bohatera. Zabicie nastolatka przed barem Chicken Joe`s bardzo szybko staje się sensacją w okolicy. Lokalna policja prowadzi dochodzenie, by ustalić tożsamość mordercy. Czas mija, a zabójca chłopca nadal pozostaje nieznany. Wtedy Harrison postanawia poprowadzić własne śledztwo i przy wsparciu swojego przyjaciela Deana, odkryć, kto stoi za tą straszliwą zbrodnią. Chłopiec nie wie...

Marta | 2016-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Miałam szczęście mieć radosne dzieciństwo, dorastałam otoczona troską i miłością, w poczuciu bezpieczeństwa mimo niepokojących wydarzeń w kraju i otoczeniu. Nie wiedziałam co to strach, taki prawdziwi strach. Śmierć była daleka i dotyczyła tylko staruszków. Dlatego lektura "Zabić gołębia" była jak cios. Przecież to Europa, Londyn, jak to możliwe, aby działy się takie rzeczy. A tu, w moim mieście czy nie ma takich dzieci i sytuacji. Po chwili zastanowienia zdałam sobie sprawę, że takich młodych ludzi jest mnóstwo, codziennie można ich dostrzec na ulicach, najłatwiej zauważyć takich pokroju X-Fire'a i jego kompanii. To takie smutne i przygnębiające.

Myokolove | 2014-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Cudowna książka :) Szczera opowieść pisana z perspektywy 11-letniego chłopca. Harri jest dzieckiem - takim prawdziwym z krwi i kości -nie zniszczonym przez obecne "czasy" , chłopcem o wielkim sercu i bardzo prawdziwym spojrzeniu na Świat. Troszke łobuzerski ale szlachetny. Przyjaźni się z gołębiem przylatującym na balkon jego mieszkania. Humor , wzruszenie, duchowość - niesamowita książka o dynamicznej akcji, ciekawość przepływa z akapitu na akapit. Polecam :)zwłaszcza dorosłym - bardzo dorosłym ludziom, którzy zapomnieli jak to jest być dzieckiem i jaką wartość "stan umysłu dziecka" ze sobą niesie.

Bookeriada | 2014-07-16
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Nie ma większej zbrodni niż zabicie drozda: „Drozdy nic nam nie czynią poza tym, że radują nas swoim śpiewem. Nie niszczą ogrodów, nie gnieżdżą się w szopach na kukurydzę, nie robią żadnej szkody, tylko śpiewają dla nas z głębi swoich ptasich serduszek. Dlatego właśnie grzechem jest zabić drozda”. A czy tak samo jest z gołębiem – pospolitym stworzeniem, które nie budzi zbyt czułych i miłych skojarzeń? Wydaje mi się, że książka Stephena Kelmana w pewien sposób to potwierdza.

Zabić gołębia jest historią, która stanowi współczesny wariant powieści Harper Lee. Tutaj również mamy do czynienia z końcem czasu niewinności i konsekwencjami tego przejścia. Bohater to mieszkaniec londyńskiego bloku – jedenastoletni Harrison, który po śmierci rówieśnika zmierza w tej sprawie przeprowadzić własne śledztwo. Ta decyzja prowadzi do zderzenia dziecięcej naiwności oraz fascynacji światem z przemocą, brutalnością i śmiercią. Czy z takiej konfrontacji można wyjść obronną ręką? Czy da się w jakiś...

Julie | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Książka realistycznie ukazuje życie dzieci w dzielnicach pod panowaniem gangów. Nie pomijania problemu gróźb, szantaży i nękania bezbronnych. Jeśli ktokolwiek chciałby dowiedzieć się jak wygląda życie przy osiedlowym gangu, to szczerze polecam.

Stacja_Książka | 2014-08-15
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Zabic-golebia_Stephen-Kelmanimages_big5978-83-89933-84-3.jpg Stephen Kelman podjął się trudnej sztuki opisania wydarzeń z punktu widzenia dziecka i z punktu widzenia zwierzęcia, a dokładniej gołębia. Muszę przyznać, że oba zabiegi autorowi wyszły doskonale.

Jedenastoletni Harrison Opoku opowiada o swoim życiu w naiwny, dziecięcy sposób. Niedawno przybył z Ghany do Londynu. Wraz z mamą i starszą siostrą, zamieszkał w bloku na dziewiątym piętrze, skąd obserwuje ukochane gołębie. Jednego z nich szczególnie sobie upatrzył i gdy tylko mama nie widzi, karmi go wykradzioną z kuchni mąką. Ptak również przywiązał się do chłopca, towarzyszy mu w drodze do szkoły oraz pojawia się, gdy Harri szczególnie go potrzebuje. Kiedy przy pobliskim barze ginie chłopak ze szkoły Harriego, bohater wraz ze swoim kolegą z klasy postanawia wszcząć prywatne śledztwo i odnaleźć zabójcę. Za pomocą lornetki obserwuje „podejrzanych”, a dzięki taśmie klejącej zbiera odciski palców. Jedenastolatek nie zdaje sobie...

Dor | 2018-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2018

Świat widziany oczami emigracyjnego dziecka. Jego autentyczne, czasami naiwne, ale prawdziwe spojrzenie na realia konsumpcyjnego, współczesnego wielkiego miasta są bardzo głębokie. Wrażliwość, poczucie sprawiedliwości i przenikliwa obserwacja zapierają dech w piersiach. No i ten brutalny świat młodzieżowych gangów, wobec którego dorośli są bezradni lub go nie zauważają... jakie to smutne....

Biblioteka Szkolna | 2017-03-21

Harrison Opoku to zwykły jedenastolatek, który przeprowadził się do Anglii. Mieszka tam wraz ze swoją mamą oraz siostrą. Jego ojciec, ukochana siostrzyczka, której ulubionym słowem jest „Harri”, oraz babcia mieszkają bardzo daleko, w innym kraju.
Pewnego dnia na ulicy ginie jego rówieśnik. Policja rozkłada ręce, więc chłopiec postanawia razem ze swoim przyjacielem zbadać sprawę. Przez całą opowieść towarzyszy mu gołąb, który również jest jego najlepszym przyjacielem.
Głównym wątkiem książki jest śledztwo. Chłopcy ciągle znajdują nowe poszlaki, których niestety nie umieją ze sobą połączyć. Czytelnik to potrafi i boi się o chłopców, na których czyha wielkie niebezpieczeństwo.
Oprócz tego z tej książki dowiemy się wiele o prawach, jakimi rządzi się „miejska dżungla”. O tym, jak niebezpiecznie jest robić coś wbrew gangom i jak to jest, gdy nie jest się im posłusznym. Sam Harri chciał należeć do jednego z nich, stacjonującego w jego szkole – gangu Dell Farm.

Książka napisana jest z...

Road33 | 2018-10-26