Kierunek Prusy

Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Europeizacja konstytucji państw Unii Europejskiej Krzysztof Budziło, Jerzy Ciemniewski, Maria Kruk, Katarzyna Kubuj, Anna Łabno, Marzena Laskowska, Szymon Pawłowski, Ewa Popławska, Piotr Radziewicz, Jerzy Rychlik, Jan Wawrzyniak, Stanisław Witkowski, Krzysztof Wójtowicz, Michał Ziółkowski (konstytucjonalista)
Ocena 0,0
Europeizacja k... Krzysztof Budziło,&...
Okładka książki Mgły nad jeziorem Adam Przekop, Krzysztof Wójtowicz
Ocena 4,0
Mgły nad jeziorem Adam Przekop, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

Małe, popularne opracowanie z serii Żółty tygrys z roku 1970 przybliża działania Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” we wrześniu 1939 r. autorzy skupili się na samym przebiegu działań wojennych na początku wojny obronnej, głownie prezentując z jednej strony działania dwóch brygad kawalerii – podlaskiej i suwalskiej, z drugiej – działania SGO na terenie niemieckim. I to jest najbardziej cenne w tej książeczce – ukazanie mało znanego epizodu walk wrześniowych, w których to Polacy byli stroną atakującą i to w dodatku na ziemiach Prus Wschodnich, czyli państwa niemieckiego. Zwykle wydarzenia II wojny światowej kojarzą się z porażkami we wrześniu, z zaciętą obroną Polski, tu zaś dano nam informację o nieco innym obliczu tej walki, o wkraczaniu (prawda, że w bardzo ograniczonym i liczebnie, i terytorialnie zakresie) na ziemie wroga. Padają nazwy jednostek, dowódców, żołnierzy, także po stronie niemieckiej. To wszystko jest i ciekawe i wartościowe.
Jednakże jest i druga strona medalu – książka nie stanowi opracowania nawet popularnonaukowego. To taka czytanka dla pokrzepienia serc. Opisy walk, przemarszów, prac logistycznych przeplatają się z dialogami – bez wątpienia fikcyjnymi – uczestników wydarzeń czy przemyśleniami niektórych bohaterów. Nawet dobrze to się czyta, ale już nie wiadomo, czy to literatura faktu, czy powieść. A właściwie ani jedno, ani drugie. Często opinie, oceny i same dialogi są dość dziwaczne, za to na pewno odpowiadają czasom, gdy książkę wydawano. Jako przykład niech posłuży wzmianka o agitacji komunistycznej (s. 80). Dobrze, że tych ideologicznie poprawnych wstawek jest zaledwie kilka. Inny wątek, to pominięcie całkowitym milczeniem wkroczenia wojsk radzieckich. Jest jakaś linia demarkacyjna, jakieś zajęcie terenów na wschodzie Polski, ale o agresji ZSRR ani słowa. To już cenzura lub autocenzura. Na koniec wyraźny błąd (a wcześniej jest ich więcej) – ostatnie walki pod Kockiem wg autorów stoczono 6 października; w rzeczywistości było to dzień wcześniej.
Podsumowując – temat ciekawy, mało znany, przedstawienie wydarzeń, choć mocno okrojone (raczej losy mniejszych pododdziałów niż dużych jednostek),całkiem poprawne, jednakże sposób przedstawienia historii daleki od oczekiwań, zbytnio fabularyzowany i, niestety, obarczony skazą czasów komunistycznych, czyli zgodny z wymogami ustroju ówczesnej Polski.

Małe, popularne opracowanie z serii Żółty tygrys z roku 1970 przybliża działania Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” we wrześniu 1939 r. autorzy skupili się na samym przebiegu działań wojennych na początku wojny obronnej, głownie prezentując z jednej strony działania dwóch brygad kawalerii – podlaskiej i suwalskiej, z drugiej – działania SGO na terenie niemieckim. I to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    10
  • Tygrysy
    2
  • Historia
    2
  • Ebook
    1
  • Żółty Tygrys
    1
  • Polska
    1
  • Pisarz
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kierunek Prusy


Podobne książki

Przeczytaj także