Sekretarz Adama Mickiewicza

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Mickiewicz
historia
Amused

Pełnił funkcję sekretarza Adama Mickiewicza, którego przeżył o kilka dziesięcioleci. Znał możnych tego świata, od papieży po znakomitych socjalistów. Był postacią zakulisową, ale dostatecznie głośną, aby za życia uwieczniono go w drukowanych karykaturach i litografiach. Dziś całkowicie odszedł w niepamięć, choć onegdaj miał niemały wpływ nie tylko na losy trzech pokoleń Mickiewiczów, ale i na wydarzenia rozgrywające się na głównych scenach Europy. Pisma, które zostawił, ulegały rozproszeniu wszędzie tam, gdzie działał i wędrował: w jego ojczyźnie, w Polsce, w Rumunii, we Włoszech, w Turcji. Jednak z listów prywatnych i korespondencji dyplomatycznej, z donosów policji i paszkwilów nieprzyjaciół, z gazet i druków stopniowo składa się odpowiedź na pytanie: kim był ów Francuz – niezwykły świadek epoki – i dlaczego pogrążono go w niepamięci.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Lukullus | 2015-07-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Pozycja poruszająca pomijaną dziś tematykę kształtowania się europejskich ruchów rewolucyjnych, napisana z pasją i dużym talentem literackim (do czego autor zdążył już przyzwyczaić czytelników). Już od pierwszych stron ma się wrażenie, że Borejsza prezentując postać Armanda Levy'ego tytułowego sekretarza Adama Mickiewicza świadomie nawiązuje do najlepszych romantycznych wzorców tego rodzaju w postaci klasycznych bohaterów powieści Flauberta i Stendhala. Jednak nie jest to pozycja, którą można polecić szerszemu odbiorcy, jest to raczej dokładne studium świadomości znacznej grupy XIX- wiecznych rewolucjonistów głównie z kręgu socjalistów. Jednak rzetelne przedstawienie znacznej części środowiska rewolucyjnego wychodzi monografii jedynie na plus tworząc interesującą panoramę dziejów ówczesnych bojowników o wolność, równość i braterstwo.

Amused | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna