Przebudzenia doktora Sørena

Magdalena Kempna Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
Novae Res
2013-10-24
2013-10-24

Okładka książki Science fiction po polsku 2 Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Tomasz Kaczmarek, Anna Kańtoch, Magdalena Kempna, Mikołaj Maria Manicki, Marcin Mortka, Anna Nieznaj, Marcin Podlewski, Marcin Wełnicki, Andrzej Zimniak
Science fictio... Eugeniusz Dębski, R...

Po raz kolejny muszę stwierdzić, że niestety nie mam cierpliwości do kryminałów. Nawet wtedy, gdy jest to książka fantasy, obfitująca we wszelakie atrybuty literatury fantastycznej.

Sama fabuła nie jest zła. Nie przeszkadza również przemieszanie pseudo-średniowiecza z czasami nowożytnymi. Dzięki temu zabiegowi "Przebudzenia" zyskują specyficzny klimat urban fantasy, który mi osobiście przypadł do gustu.

Zgubiłem się jednakże w nadmiarze faktów, nazwisk i wydarzeń. Ostrożne wprowadzenie czytelnika w prezentowany świat to bardzo ważna umiejętność, której debiutująca autorka nie musi koniecznie mieć opanowanej do perfekcji. W tym konkretnym przypadku bardzo by się jednak przydała.

Dla mnie jako fanki fantastyki, taka książka to perełka. Kryminał w świecie fantasy !! Są wampiry i wilkołaki ( co prawda w roli głównej , tylko po jednym z gatunku ) . Książka jest idealna dla fanów gatunku , którzy między jedną a drugą grubą i poważną fantasy , chcą przegryźć coś lekkiego bez wychodzenia z krainy wyobraźni. U mnie wchodzi na półkę ulubionych <3

Literacki debiut roku wydawnictwa Novae Res. Po tym co nam na DKK ostatnio zafundowano, to zbladłam, gdy zobaczyłam słowo „debiut” i to polski. Na szczęście panika nie była wskazana i tym razem nie trzeba było wydłubywać sobie oczu. Chociaż przyznam się bez bicia, że lektura nie wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Tytuł i okładka sugerują jakąś mroczną historię, całkiem porządnie podszytą grozą. Obawiałam się, że gdy zacznę czytać, to obgryzę paznokcie tak, że zostaną mi tylko kikuty z palców. Zamiast tego w moje ręce trafiło przyjemne kryminalne, nawet trochę baśniowe fantasy. Gdybym napisała, że „pogodne” byłoby to zapewne nadużycie, bo jednak jest mroczny spisek, zatęchłe lochy, trumny, morderstwa, nadużycia i gwałty. Jednak autorka w opisach jest bardzo łagodna. Najmocniejsza i najokrutniejsza scena to ta, w której szlachtowane są konie.

A czym Kempna zaskarbiła sobie serducha naszej grupy? Przede wszystkim niesztampowym podejściem do Innych. Nie epatuje aberracjami na prawo i lewo: tylko czasami ktoś wpada w sieć – coś w rodzaju wspólnej świadomości - i ewentualnie okazuje się odporniejszy na ciosy. Bez dorabiania zbędnej ideologii - brokatowej na przykład. I co ważniejsze główny bohater – lekarz półwampir o imieniu Søren - nie bawi się w lowelasa, nawet nie próbuje być śliczniutki, nie wciera żelu we włosy i nie chwali się fryzurą, bo jest - tak jak przyzwoite Nosferatu - ŁYSY! Jak się łatwo domyślić z paranormal romansem niewiele ma ta powieść wspólnego. Wątek miłosny jest ledwie cieniem w całej historii, lekko wyostrza apetyt czytelnika, wzbogacając kryminalną intrygę. Koniec końców okazuje się jednak, że rozsądek bierze górę nad sercem – bohaterowie podejmują racjonalną i pragmatyczną decyzję. Chociaż może w kolejnych częściach warunki pozwolą im na podjęcie innej decyzji – i tutaj pytanie do autorki: będą? Czy pokusi się pani o kolejne przygody dla tej nietypowej detektywistycznej grupy? Co będzie z Joanną, Filem, co jeszcze nabroi Rafael Gabriel?

całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/11/przebudzenie-kempnej-czyli-udany-debiut.html

Tytuł i okładka sugerują jakąś mroczną historię, całkiem...

Bardzo zgrabna i wciągająca opowieść fantasy, świetna narracja, pomysł z Innymi podobał mi się najbardziej. Jednakże przeszkadzało mi w opisach bardzo współczesne podejście do wielu sytuacji i przeplatanie wśród hierarchi średniowiecza bardzo współczesnych opisów. Niby średniowiecze, ale momentami wiek dziewiętnasty, a czasami nawet dwudziesty, ( akta medyczne, zdjęcia w aktach, dotacje, badania naukowe, komisje medyczne, procedury, medycyna z podziałem na specjalizację, recepty, wakacje nad morzem, dworce kolejowe, szampan, kryminalistyka, dziennikarze, a obok powozy, stroje kostiumowe…. krużganki i generalne wrażenie średniowiecza.Takie podejście autorki dość swobodne w rezultacie zakłócało mi umiejscowienie w konkretnej epoce całej historii…, ze szkodą dla naprawdę ciekawego pomysłu, trochę poplątanie z pomieszaniem… Czy jest to fantasy, czy UF? Trudno się zdecydować, ale przeszkadzało mi to.

Spisek z gruntu jest tajemniczy, rzadko o jego istnieniu wie ktokolwiek więcej niż ten lub ci, którzy go przygotowują. Dopiero gdy dochodzi do skutku dowiaduje się o nim szerokie grono, jednak jest już najczęściej za późno by zapobiec jego skutkom. Spiskowcy działają ostrożnie, nie rzucają się w oczy, wprost przeciwnie - starają się pozostać w cieniu, ich sukces zależy od tego czy sekret zostanie utrzymany. Dzięki temu zapobiec temu, co z sobą niesie jest niezwykle trudno, czasem pomaga przypadek, a czasem coś, czego nikt nie bierze pod uwagę ...

Dwór królewski w Nort nie jest oazą spokoju, przypomina raczej gwarny ul, a i nie brak w nim ostro żądlących mieszkańców, paru trutni również się znajdzie. Wszystko jednak obraca się wokół osoby króla i to na nim skupia się uwaga, szczególnie gdy jest całkowicie inny od swego poprzednika. Linnamena oprócz obowiązków władcy zaprząta również niedawna przeszłość - własna i brata. Jeszcze kilka lat wcześniej całkiem inna życiowa rola rysowała się dla niego, daleka od obecnej funkcji. Jednak to dawne czasy, teraz jego dni wypełnia rządzenie rozległym państwem, gdzie wiele problemów jest do rozwiązania. Niespodziewanie dochodzi jeszcze jeden - intryga i to wymierzona w niego osobiście. Kto za nią stoi i jaki jest jej cel nie wiadomo, jedyne informacje są raczej ich fragmentami, które zbyt dużo nie wnoszą, ale to właśnie one świadczą, że król jest w niebezpieczeństwie. Odkrycie doktora Sørena jest tym bardziej niepokojące, iż zbliża się wielkie święto, co oznacza przyjazd kolejnych gości, więc i zagrożenie jeszcze bardziej się zwiększy. Jakby tego było mało jeszcze gdzieś w pobliżu krąży wilkołak, istota wzbudzająca niezbyt pokojowe uczucia, a na dodatek znika mistrz ceremonii. Co jeszcze może wydarzyć się na nortańskim dworze by jego władca bardziej przejął się własny bezpieczeństwem? Na to pytanie nikt z dworzan nie umie odpowiedzieć, za to wszyscy znają zamiłowanie do rozwiązywania kryminalnych zagadek przez Linnamena. Jednak tym razem na szali jest jego życie i przyszłość dynastii, świadomość ta bardzo ciąży zaufanemu lekarzowi, zresztą to on był posłańcem niepokojących wieści. Czas nie stoi w miejscu i do momentu gdy zamach ma być dokonany jest go coraz mniej, a spiskowcy nadal pozostają nieuchwytni, no i jest jeszcze zmiennokształtny czający się w pobliżu. Jedynym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie doktora Sørena, a raczej jego dość niezwykłych talentów, ale czy to wystarczy by zapobiec zbrodni?

Kryminał, opowieść fantasy, paranormalne wątki, każdy z tych składników mógłby być materiałem na osobną książkę, jednak wszystkie są wykorzystane w jednej - "Przebudzeniu Doktora Sørena". Autorka każdy z tych motywów wyraźnie zaznaczyła i wszystkie mają wpływ na przebieg akcji i co ważne stanowi dopełnienie pozostałych. Ostatnie lata przyniosły wiele opowieści o wampirach, wilkołakach i im podobnych postaci, jednakże w opowieści Magdaleny Kempnej są one wplecione w szerszą panoramę i doskonale komponują się z sensacyjnym klimatem w egzotycznej baśniowo-fantastycznym tle. W "Przebudzenie doktora Sørena" zaskakują również bohaterowie - nieschematyczni i z cechami typowymi, lecz u całkowicie innych postaci. Władca -detektyw, lekarz-półwampir, oddany przyjaciel, będący zakonnikiem z zamiłowaniem do ... - to już trzeba samemu sprawdzić, a pozostała jeszcze cała plejada osób równie zaskakujących, za sprawą których nieraz następuje zwrot akcji.

„Przebudzenia doktora Sorena” to debiut literacki Magdaleny Kempnej. Powieść zajęła I miejsce w II edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby Książki.

Autorka zabiera czytelnika w fantastyczną podróż, do świata przypominającego średniowiecze, gdzie absolutną władzę dzierży król, a pochodzenie wyznacza kierunek życiowej drogi. Powołała do życia wampiry i wilkołaki, których społeczeństwo klasyfikowało jako „Innych”. Obdarzyła ich nadprzyrodzonymi zdolnościami, dzięki którym mogą wchodzić na niedostępne zwykłym śmiertelnikom struktury świadomości i nieświadomości czerpiąc z nich nie tylko informacje.

Lekki styl autorki, plastyczne opisy i konstrukcja fabuły sprawia, że od książki trudno się oderwać. Zaczyna się niewinnie i czytelnik nawet nie zauważa, kiedy wpada w wir wydarzeń prowadzących do zaskakującego zakończenia. Bohaterowie bardzo sprytnie podsycają ciekawość czytelnika, wysyłając niepokojące i dające do myślenia sygnały. Nie zabrakło też sekretów z przeszłości, tajemnic, intryg oraz rozgrywek politycznych, walki o władzę, pozycję i wpływy.

„Przebudzenia doktora Sorena” to kryminalna powieść fantasy z domieszką romansu w tle, która wciąga czytelnika do swojego świata i trzyma w niepewności aż do ostatnich stron. Dostarcza ciekawych i różnorodnych wrażeń oraz emocji, zapewniając rozrywkę na wysokim poziomie i całkowite oderwanie od rzeczywistości.

“Przebudzenia doktora Sørena” to nagrodzony I miejscem “Literacki Debiut Roku 2013″ Wydawnictwa Novae Res. Magdalena Kempna “popełniła” powieść fantasy, dodając do niej znaczące elementy kryminału. Pokusiła się przy tym na stworzenie Świata, w którym Inni współistnieją ze zwykłymi ludźmi – czasem nawet “łączą się”, co daje nowe życie podobnym im, posiadającym cechy jednych i drugich, jednostkom.

Główna akcja dzieje się w pałacu w Nort, gdzie władzę sprawuje król Linnamèn – niezwykle inteligentny, o dużej tolerancji i empatii człowiek, którego wielką pasją jest… rozwiązywanie kryminalnych zagadek. A przynajmniej było tak jeszcze za czasów sprzed jego koronacji, gdy mógł się nimi zajmować. Ale, ale – nic straconego! W pałacu zaczynają się dziać rzeczy, których jak najszybsze wyjaśnienie wymagane jest w obliczu niebezpieczeństwa, które grozi nortańskiemu królowi. Co więcej, owe zagrożenie ma niemały związek z przeszłością, z tajemnicami, które dotyczą nieżyjących już członków rodziny królewskiej, choć nie tylko… Tytułowy bohater, doktor Søren – nadworny lekarz, a przy tym ujawniony pół-wampir o zdolnościach telepatycznych, jako pierwszy, na kilka dni przed Świętem Zimowego Przesilenia, ”wyczuwa” spisek… Razem z królem i paroma innymi zaufanymi osobami rozpoczynają śledztwo, które dotyczy m.in. skradzionych dokumentów medycznych z okresu panowania Aribannèna – ojca Linnamèna oraz nieco później jego najstarszego syna Glibannèna, po którym Linnamèn przejął miejsce na tronie, nagłego zniknięcia mistrza ceremonii – Arnego Apallina czy pojawienia się w pałacu niezidentyfikowanego wilkołaka.

Muszę przyznać, że wciągnęłam się w tę powieść, choć nie od pierwszych przewertowanych stron. Początkowo nie mogłam się bowiem połapać, o co w tej całej historii chodzi. Jedna scena dopiero co “częstuje” intrygującymi zdaniami, a tu już zaczyna się następna – na dodatek całkiem odległa w czasie i jakby o innych sprawach. Wydawało mi się, że to wszystko nijak ze sobą współgra – jak bardzo się myliłam! Autorka bowiem zastosowała bardzo interesujący zabieg, polegający na dodawaniu w wybranym przez nią momencie kolejnych elementów układanki – na początku nie do końca do siebie pasujących, ale tylko z pozoru! Z czasem zaczął ukazywać się klarowny obraz powiązanych ze sobą osób i wydarzeń.

Powieść ta, poprzez wykreowaną rzeczywistość, społeczeństwo przedstawia czytelnikom świat, który nie jest im zgoła obcy. Nort jako zimne, surowe, konserwatywne państwo, propagujące tradycyjne wartości, gardzące tym, co inne, nowoczesne, dziwaczne (stąd ujawnianie się przez Innych jest nie lada wyzwaniem! Król Linnamèn robi jednak co w jego mocy, by złagodzić nieco nacjonalistyczną politykę swojego poprzednika) i stanowiący dla niego przeciwwagę liberalny, demokratyczny Ingmar (tutaj Inni nie muszę się obawiać swojego jestestwa – są tak samo traktowani jak każdy inny obywatel tego kraju). Czyż ów antagonizm nie jest Wam doskonale znany? Prawica… Lewica… Ograniczenia… Wolność (byleby dążyć do tej ostatniej).

Tajemnice, intrygi, zatajone zbrodnie, manipulacje ludźmi, zastraszanie, idealizowanie władców, wielożeństwo, gwałty – o tym wszystkim (i nie tylko) przeczytacie w tej książce i powiem wam zawczasu – będziecie chcieli więcej! Bo ja zdecydowanie czuję niedosyt. Magdalena Kempna stworzyła coś, co wymaga rozbudowania, rozszerzenia wątków, wyjaśnienia wielu aspektów, dotyczących świata, ludzi i Innych, w których potencjał jest niesamowicie ogromny. Jestem bardzo ciekawa szczegółów historii doktora Sørena, doktora Fila, spowiednika królewskiego (gburowatego pijaczka) Rafaela Gabriela, Johanny i wielu wielu innych. Postaci tej powieści żyją w mojej wyobraźni i bardzo bym chciała, by za szybko nie umarły.

Licząc na kontynuację, polecam zdecydowanie.

2028

Półwampir-lekarz,wiłkołaki,sprawy kryminalne,mroczne tajemnice i próby obalenia króla.

• 52 Książki 2014
  • Kryminał