Państwo strachu

Amber
2004-01-01
2004-01-01
Wojciech Szypuła

Jak to u Crichtona po prostu dobra powieść sensacyjna. Bohaterowie walczą ze złem w cywilizacji, odmrażają palce na lodowym pustkowiu, uciekają kanibalom w dżungli, momentami naprawdę przeżywałam ich przygody :-)
Byłoby 7*, ale za rozprawienie się i to w świetnym stylu (łącznie z przypisami do źródeł cytowanych danych) z TEORIĄ globalnego ocipienia, hipokryzją zarządzających państwami, bezwzględnością ekoterrorystów i głupotą ludzi wspierających tą szopkę jest 9*!
Dość łagodna, bo pisana z punktu widzenia Amerykanów, którzy jeszcze mają resztki rozsądku. O Unii Europejskiej i jej pomysłach, dojeniu ogłupionego społeczeństwa i pierdoleniu o śladzie węglowym nie ma słowa. No ale to już nie mogłaby być sensacja tylko horror, bo doprowadzenie do nędzy całego kontynentu z powodu swoich urojeń to już tak by się kwalifikowało.
Polecam wyłącznie ludziom o otwartych umysłach. Reszta się tylko zirytuje.

Dosc dobra powiesc sensacyjna. Zakonczenie z motywem kanibali to lekkie przegiecie, ale akcja jest szybka i nie zwalnia ani na moment.
Autor sprytnie zwraca uwage na motyw strachu i nacisku mediow w kontekscie ekologii. Troche wymusza swoj poglad o braku globalnego ocieplenia, ale dla czytelnika o otwartym umysle to niuans. Ubolewam nad niezrozumieniem przekazu przez niektorych.
Troche statystyki, moze manipulacji statystykami, ale bez zbednych technikaliowi wyzszej matematyki. Ot, poglad na finansowanie fundacji, ktore uzywaja srodkow w niecnych celach.

Thriller ekologiczny ?
Trochę sensacji, pościgów, strzelaniny, kanibali (!),zwrotów akcji i znacznie więcej i zdecydowanie za dużo nudnych wątków o zmianach klimatycznych, informacji dotyczących globalnego ocieplenia, możliwych i trudnych do udowodnienia manipulacji statystykami. Chyba pierwszy raz widzę książkę z gatunku sensacji z taką ilością pozycji bibliograficznych, które mają uzasadnić opnie bohaterów książki a więc zapewne również Autora.
Ciężka lektura.

Thriller ekologiczny ?

Dość osobliwa powieść - z jednej strony przytłacza zagadnieniami technicznymi, naukowymi, że chwilami ciężko się przez nie przebić, ale z drugiej otwiera oczy na pewne kwestie. Crichton słusznie zwraca uwagę na motyw wyolbrzymiania zjawiska globalnego ocieplenia, czy zastraszania nim ludzi. Obnaża pewne mity oraz wplata do fabuły własne przemyślenia na ten temat, podpierając się licznymi źródłami. Książka jako thriller może zawodzi, bywa trudna w zrozumieniu, aczkolwiek niesie inne wartości.

Dzieło nachalnie eseistyczne i irytująco mentorskie. Delikatnie jak węgiel szuflą do pustej piwnicy wsypuje autor do głowy czytelnika swoje przekonania na temat globalnego ocieplenia (a raczej jego braku) razem z bibliografią i setką usypiających faktów z dziedziny ekologii i klimatologii. Bohaterowie od swojego kreatora otrzymali niewiele więcej ponad funkcję lektorów, mających wygłaszać argumenty i kontrargumenty z podziałem na role, a fabuła i intryga są jedynie doczepione do głównej tezy jak kwiatek u kożucha. Szkoda czasu na czytanie, chyba że jako materiał poglądowy jak NIE pisać powieści sensacyjnych.

Doskonały thriller o tematyce ekologicznej. Crichton porusza wątek globalnego ocieplenia i szeregu intryg z tym związanych. Bezpardonową walkę korporacji o miliony dolarów na swoją działalność. Doskonała fabuła ze świetnym zakończeniem. Autor niezwykle dokładnie przygotował się do napisania tej powieści o czym świadczy bibliografia podana w książce. Szczerze polecam miłośnikom przygody!!!!

Ocena za spojrzenie na ogólny problem ekologii. Fabuła nie jest szałowa ale wiele informacji ciekawych nie uogólnianych. Polecam warto przeczytać może nie jest tak jak nam wmawiają a może jest ale argumenty obu stron są ciekawe.

Treść bardzo ciekawa, sporo wiedzy naukowej można się z tej książki wynieść, do połowy również bardzo wciągająca, jednak beznadziejne zakończenie psuje odbiór całości

• Audiobooki
  • Często na półkach (5 książek i więcej autora)
  • Akademia Morska

Dodaj cytat z książki Państwo strachu