Lesio

Autor:
typ
papier
JoAnna
7,3 (3889 ocen i 339 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
tsantsara | 2014-12-27
Przeczytana: 2003 rok

Może jako dokument PRLu satyra Chmielewskiej się obroni, ale mnie nie przekonała ani powieść, ani audiobook. Bareja byłby pewnie w stanie coś z tego tekstu wykrzesać, ale niestety już nie żyje. A jeśli ktoś mi powie, że trzeba docenić finezję aluzji i odniesień do rzeczywistości poza tekstem i kto tego nie czuje ten kiep - to ja mówię głośno: ja tego nie czuję, ten król jest nagi! Bo to brzmi doprawdy jak zamawianie rzeczywistości w bajce o nowych szatach cesarza. Może bezbłędnie rozpoznać dziś mogą te klimaty już tylko rówieśnicy autorki, którzy ten czas przeżyli?

Może i jest w tekście kilka zabawnych sytuacji (za to 2 gwiazdki), ale rozrywka - bo nikt nie szuka u Chmielewskiej niczego więcej - ma przynajmniej bawić. Dobra potrafi jeszcze niekiedy bawiąc uczyć. A ta nawet nie bawi. Ani język narracji, ani temat. Biurowy humor. Mimo że pretenduję do posiadania poczucia humoru, ten mnie nie śmieszy. Czuję raczej zakłopotanie i zażenowanie.

Sądząc po wielu recenzjach i zachwytach...

Eni | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Po Chmielewską sięgnęłam już trzeci raz. Nie ukrywam, że podchodziłam do książki z wielką rezerwą, gdyż ostatnia "Krwawa Zemsta" okazała się porażką. Co do Lesia- no cóż, może nie leżałam ze śmiechu, ale kącik ust mi drgnął. Tytułowego bohatera pokochałam już na początku za jego nieudolne próby zamordowania Personalnej. Misterny plan, dobre zaopatrzenie, duże chęci- nic po tym, skoro Lesio to typowa ciapa i wszystko za co się zabierał kończyło się klęską. Później czytamy już o wspólnych perypetiach całego zespołu- Lesia i kolegów z pracowni architektonicznej: gra w toto lotka, próba kradzieży projektu z pociągu, a na koniec wyjazd służbowy do zabytkowego zamku.
Polecam.

martynaw | 2014-10-10

Moja ukochana książka, do której wracam zawsze, gdy mam gorszy humor. Bo cóż może poprawić go lepiej, niż przygody gamoniowatego Lesia i to opowiadane przez mistrzynię narracji - Joannę Chmielewską? Czytałam "Lesia" już tyle razy, że sama się dziwię, że ciągle mnie śmieszy. A śmieszy i to bardzo i raczej nigdy się nie znudzi! Polecam absolutnie każdemu, ale UWAGA! ze względu na gwarantowane głośne wybuchy śmiechu, lepiej nie czytać publicznie ;)

mag | 2010-11-08

Książka, która za każdym razem bawi mnie do łez. Lesio to postać nietuzinkowa, fajtłapa jakich mało, pomysłowy bardzo. Jego plany zamordowania personalnej, która codziennie podsuwa mu pod nos książkę spóźnień, czy też próba napadu na pociąg zrzuciły mnie z fotela. To jedna z najlepszych książek Chmielewskiej, do której się wraca. Lekka proza, pisana dowcipnym językiem.

airi | 2014-05-28

Kiedy pani w naszej szkolnej bibliotece powiedziała mi o tej książce, niemalże natychmiast rzuciłam się w stronę regału żeby ją wypożyczyć. Miałam nadzieję, że będzie równie świetna jak pozostałe i nie zawiodłam się. No bo jak można nie pokochać tytułowego Lesia? Nie da się.

Aurora | 2014-08-09

Jedna z moich ulubionych książek. Dzieła Chmielewskiej zawsze mnie śmieszą lecz Lesio bawił mnie do łez.Straszliwie sympatyczne czytadło. Nieprawdopodobne i niedorzeczne perypetie głównych bohaterów oraz charakterystyczny humor Joanna Chmielewska w najlepszym wydaniu.

Magdalena | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Przezabawne perypetie zespołu architektów w tym tytułowego Lesia rozbawiły mnie do łez. To pierwsza książka Joanny Chmielewskiej, po którą sięgnęłam i doprawdy nie żałuję! Gorąco polecam. Lekka, zabawna, nietuzinkowa po prostu nieprzeciętna. Jestem nią zachwycona.

kojotener | 2014-05-03

Wyłem ze śmiechu. Nie mogłem czytać dalej, bo śmiałem się z przeczytanej akcji i ciągle do niej wracałem pamięcią. Tej książki nie da się czytać hehe.

Ania | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

Kilka stron przeczytałam z radością i zadowoleniem... Jednak później, cóż - rozczarowałam się. Jakby w kółko to samo i przez to zabawa się skończyła.

Adam | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Dawno się tak nie uśmiałem czytając książkę...:)))

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jeffery Deaver
    65. rocznica
    urodzin
    Uważaj, o co prosisz, bo możesz to dostać.
  • Stanisław Grzesiuk
    97. rocznica
    urodzin
    Pomocną rękę należy podać tym, którzy mądrze walczą, a nie mogą dać sobie rady.
  • Sigmund Freud
    159. rocznica
    urodzin
    Gdy niebo mi oporne, piekło wzruszę do dna.
  • Stanisław Grzybowski
    85. rocznica
  • Ariel Dorfman
    73. rocznica
  • Sergio Kokis
    71. rocznica
    urodzin
    Przypomnij sobie, co mówił Augustyn, parafrazując Cycerona: ludzie stworzyli Boga na swoje podobieństwo.
  • Yasushi Inoue
    108. rocznica
  • Lyman Frank Baum
    96. rocznica
    śmierci
    - Tak czy owak - oświadczył Strach - ja poproszę o rozum, a nie o serce. Głupiec nie wiedziałby przecież, co robić z sercem, nawet gdyby je miał.
    - A ja o serce - zdecydowanie powiedział Blaszany Drwal - Bo rozum nie zapewnia szczęścia, a szczęście to najlepsza rzecz na świecie
  • Henry David Thoreau
    153. rocznica
    śmierci
    Uważam, że zdrowo jest być samemu przez większość czasu. Przebywanie w towarzystwie, nawet najlepszym, szybko staje się nużące i wyczerpujące. Uwielbiam być sam. Nigdy nie spotkałem przyjaciela, który byłby równie przyjazny jak samotność. Jesteśmy zwykle bardziej samotni, kiedy wychodzimy między lud... pokaż więcej
  • Maurice Maeterlinck
    66. rocznica
    śmierci
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Farley Mowat
    1. rocznica
    śmierci
    Żeglarze wszystkich czasów mają ze sobą więcej wspólnego mimo dzielących ich stuleci niż ich żyjący na lądzie bracia,(...)

Znajdź nas na Facebooku