1 102
JoAnna

Inne wydania

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

• Grzech nasz codzienny
  • Zadurzenie
  • Tylko w mojej głowie
  • Cień eunucha
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
  • Salon Wiosenny
  • Ponad wszystko
  • Alicja w krainie czasów
Zadziwiająca historia samotnego listonosza

6 (5 ocen i opinii)
Ósme życie (dla Brilki)
Nino Haratischwili

8,91 (11 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Alicja w krainie czasów
Ałbena Grabowska

7,94 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
tsantsara | 2014-12-27
Przeczytana: 2003 rok

Może jako dokument PRLu satyra Chmielewskiej się obroni, ale mnie nie przekonała ani powieść, ani audiobook. Bareja byłby pewnie w stanie coś z tego tekstu wykrzesać, ale niestety już nie żyje. A jeśli ktoś mi powie, że trzeba docenić finezję aluzji i odniesień do rzeczywistości poza tekstem i kto tego nie czuje ten kiep - to ja mówię głośno: ja tego nie czuję, ten król jest nagi! Bo to brzmi doprawdy jak zamawianie rzeczywistości w bajce o nowych szatach cesarza. Może bezbłędnie rozpoznać dziś mogą te klimaty już tylko rówieśnicy autorki, którzy ten czas przeżyli?

Może i jest w tekście kilka zabawnych sytuacji (za to 2 gwiazdki), ale rozrywka - bo nikt nie szuka u Chmielewskiej niczego więcej - ma przynajmniej bawić. Dobra potrafi jeszcze niekiedy bawiąc uczyć. A ta nawet nie bawi. Ani język narracji, ani temat. Biurowy humor. Mimo że pretenduję do posiadania poczucia humoru, ten mnie nie śmieszy. Czuję raczej zakłopotanie i zażenowanie.

Sądząc po wielu recenzjach i zachwytach...

tilia | 2013-06-30

Lesia poznałam najpierw w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, która czytała książkę w radiu lata temu, a czyniła to tak, jak tylko ta śp aktorka potrafiła. Dosłownie "boki zrywałam" ze śmiechu wyobrażając sobie Lesia w kolejnych akcjach, a to kiedy przygotowuje się do roli aktora, lub kiedy przerażony widzi różowego słonia. Później sama przeczytałam i również "pokładałam się" ze śmiechu. Uwielbiam Joannę Chmielewską za wszystkie książki, ale ta niezmiennie pozostaje w czołówce ulubionych.

Szukałam nagrań książki czytanej przez panią Kwiatkowską, ale nie odnalazłam. Podobno w radiu mają tylko jakieś resztki. Jeśli ktoś ma dostęp do nagrań, będę wdzięczna za kontakt.

EwelinaEm | 2013-08-05

Zachęcona opiniami rodziny, jaka to świetna, śmieszna, „super” I nie wiadomo jaka klasyka, sięgnęłam po „Lesia” i… według mnie wszystko jest „na niby”: niby-ciekawe, niby-zaskakujące, niby-śmieszne… Do połowy jakoś dotrwałam, myślałam że będzie lepiej… A od połowy marzyłam o tym żeby skończyć czytać. Nie powiem, kilka sytuacji było ciekawych, może nawet smiesznych, niemniej jednak - całokształt nie zachwycił, wręcz czułam niesmak z powodu absurdalnie przerysowanych sytuacji.
Może po prostu nie odpowiada mi ten typ humoru?

martynaw | 2014-10-10

Moja ukochana książka, do której wracam zawsze, gdy mam gorszy humor. Bo cóż może poprawić go lepiej, niż przygody gamoniowatego Lesia i to opowiadane przez mistrzynię narracji - Joannę Chmielewską? Czytałam "Lesia" już tyle razy, że sama się dziwię, że ciągle mnie śmieszy. A śmieszy i to bardzo i raczej nigdy się nie znudzi! Polecam absolutnie każdemu, ale UWAGA! ze względu na gwarantowane głośne wybuchy śmiechu, lepiej nie czytać publicznie ;)

AniaOl | 2015-01-16
Przeczytana: październik 2014

Książka rewelacyjna - humor na najwyższym poziomie :D Jest to tez obraz Polski lat 60-70 - az wierzyć się nie chce że tak to wszystko wyglądało :))))) Uwielbiam abstrakcyjny humor Chmielewskiej i wielokrotnie pokładałam sie z kolejnych absurdalnych wręcz przygód ciapowatego Lesia. Genialne w ksiące są opisy jago wybujałej fantazji i wyobrażeń - POLECAM !!!

kotek | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Lesio nie zawodzi,jest idealny na poprawę nastroju.Ksiązka genialna w swej prostocie. Zwariowany Lesio zarażający swymi wariactwami wspópracowników bawi do łez. W towarzystwie takich bohaterow nie sposób się nudzić . Zwariowane pomysły w absurdalnych i spore poczusie humoru Joanny Chmelewskiej zachęcaja do czytania

Dama_Karo | 2012-11-08

Czytałam ją pod ławką na lekcjach polskiego nie mogąc powstrzymać się od śmiechu... Warta przeczytania ze względu na dużą dawkę humoru :)

zosia | 2015-10-30

Lesio jest jedną z najlepszych książek Joanny Chmielewskiej, Czytałam go już parę razy. Zawsze się uśmieję, to lekarstwo na chandrę.

AnnaSikorska | 2016-01-07

Świetna ksiązka dla młodzieży. Lekka, zabawna lektura z tajemnicą w tle

vobi | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

"Lesia" czytałam już raz, kilkanaście lat temu. Pamiętam, że śmiałam się tak głośno że obudziałam rodziców, śpiących za ścianą (nocą czytałam...). Postanowiłam zobaczyć, jak wypadnie "Lesiu"obecnie. Pierwsze kilkadziesiąt stron trochę mnie rozczarowało - nie było śmiechu do łez, ba, nawet uśmiech zaledwie leciutki się zdarzał. Ale kiedy już akcja się rozkręciła... znów świetnie się bawiłam. Co prawda nie do łez, ale pewnie moja ekspresyjność zmieniła się od czasów szkoły ;) Ogólnie - polecam, i tym którzy jeszcze "Lesia" nie znają (są tacy w ogóle? Pominąwszy współczesnych analfabetów?), i tym którzy już kiedyś czytali - warto wrócić!