Okładka książki Lesio

Olesiejuk
typ
papier
JoAnna
7.29 (3748 ocen i 326 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Polecamy

Opinie czytelników
MadameSoleil | 2011-07-02
Przeczytana: 07 maja 2011

Książkę przeczytałam zachęcona przez przyjaciółkę i absolutnie nie żałuję. Akcja powieści toczy się w czasach PRL-u. W centrum wydarzeń zawsze znajduje się nieco "ekscentryczny", tytułowy Lesio. Jego pomysły (czasami też jego współpracowników z biura projektowego) stają się źródłem prześmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji. Nie chcę zdradzać fabuły, ale dla zachęty dodam, że ja płakałam ze śmiechu, chociażby przy próbie dokonania morderstwa przy pomocy zatrutych lodów Calipso. Tego typu sytuacji znajdziecie mnóstwo w książce Chmeilewskiej i jeśli bawi was tego typu humor, nie zawiedziecie się. Serdecznie polecam.

KamiVV | 2012-12-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Jaką książką jest Lesio? Otóż Lesio to:

-Częsty chichot przeplatany salwami śmiechu w trakcie lektury w domu
-Z trudem zduszany objaw rozbawienia w miejscach publicznych
-Przejechane przystanki tramwajowe i autobusowe z powodu zaczytania w owym
-Absolutny poprawiacz humoru w dni gorsze i bardzo złe
-Zagrażacz wypełniania codziennych obowiązków
-Wyzwalacz wdzięczności, że Autorka obdarzona tak wspaniałym i specyficznym poczuciem humoru posiadła równocześnie umiejętność przelania go na papier, czym łaskawa była szczodrze dzielić się z czytelnikami

wagamama | 2013-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Od tej właśnie książki rozpoczęłam swoją nieprzerwaną przygodę z twórczością Pani Joanny Chmielewskiej. Jestem za to dozgonnie wdzięczna swojej Mamie, bo to właśnie w Jej biblioteczce znalazłam "Lesia". Od tamtej pory kolekcjonuję książki mojej ulubionej autorki, jaką stała się Pani Chmielewska.
Mimo iż, lista wyśmienitych utworów autorki jest bardzo długa, "Lesio" jest nadal moją ulubioną pozycją i jak tylko odczuwam potrzebę poprawienia sobie humoru, sięgam właśnie po nią.

wampirzyca | 2011-03-18
Przeczytana: 2006 rok

Pierwsza książka Joanny Chmielewskiej jaką miałam okazję przeczytać. Doskonale pamiętam ten rozpadający się egzemplarz z mało zachęcającą okładką. Nie znałam kompletnie tej autorki, powieść wypożyczyłam ze względu na zabawnie kojarzący mi się tytuł. Lesio mnie zachwycił! Dosłownie połykałam kolejne strony. Do dziś pozostaje moją ulubioną powieścią, od której rozpoczęła się moja wciąż kwitnąca miłość do twórczości pani Joanny.

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za cały komentarz do tej historii powinno wystarczyć jedno słowo - Lesio.
Bohater romantyczny, dramatyczny i humorystyczny jednocześnie, szarpany potęgą uczuć i zawirowań losu mokry jaskier.
Obraz tegoż, biegnącego z pochodnią przed pociągiem, ze sztucznym garbem doczepionym do grzbietu, będzie mi towarzyszył do końca mych dni. I bardzo mnie to cieszy... :)))

Kali | 2011-03-17
Przeczytana: sierpień 2010

Czytam ją od lat mniej więcej raz na rok. Książka należy do tak zwanych przeze mnie "czytadeł", ale tych z najwyższej półki, czyta się jednym tchem, co chwilę wybuchając śmiechem, nawet za n-tym razem, gdy zna się losy Lesia na pamięć. Uwielbiam Chmielewską i te jej wszystkie kurcgalopki i historie z Duńczykami, biurami projektowymi i wyścigami konnymi w tle.

Kromerka | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Świetna lektura! Stanowczo powinna zawierać ostrzeżenie, że czytanie w miejscach publicznych może skończyć się co najmniej ciekawością otoczenia... Zostaje w pamięci i zmienia postrzeganie świata, co uruchamia się w niespodziewanych momentach, np. widząc tańczącego różowego słonia:) Świetna rozrywka i poprawiacz humoru. Polecam z całą odpowiedzialnością!

camomile | 2013-11-17

Lesio...jest Lesiem, jakiego poznajemy już w pierwszych zdaniach. Ciapowatość i fantazje Lesia są momentami tak absurdalne, że chce się z tego śmiać:) do tego rewelacyjnie przedstawione życie w latach 70 XX wieku! Zdecydowanie najlepsza książka Chmielewskiej. No i oczywiście zaraz po Lesiu Dzikie Białko:)

Mnich | 2013-08-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Pamiętam, gdy czytając "Lesia" w środku nocy (nie mogłam się derwać od lektury) zakrywałam twarz poduszką żeby mama nie usłyszała, że nie śpię (to był okres moich studiów). Jeśli chcecie pomasować sobie wątrobę to gorąco polecam!!!!

Adggamma | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013r

Nie skończyłam jej, ale połowę przeczytałam....Nudziłam się śmiertelnie. Niestety nie potrafię wczuć się w tak bezdennie głupią osobę jaką jest Lesio. wiem, że to miało być śmieszne, ale mnie jakoś nie śmieszyło, raczej irytowało.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica