Okładka książki Lesio

Olesiejuk
typ
papier
JoAnna
7.3 (3634 ocen i 319 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

To perełka humoru-powinno się tę książkę przepisywać na receptę jako antydepresant.

syla50 | 2010-09-28

Dobra, można się uśmiać choć czasem, aż postać Lesia przynudza tymi dziwactwami.

Natalia | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Już od jakiegoś czasu chciałam się zapoznać z twórczością Joanny Chmielewskiej. Autorka jest chwalona za swoją twórczość, za humor w swoich powieściach, których napisała już całkiem sporo. Ponieważ miałam w domu ,,Lesia", postanowiłam, że po tę powieść jako pierwszą sięgnę.

Tytułowy Lesio jest specyficznym człowiekiem. Artysta bujający w obłokach, dla którego czas nie ma żadnego znaczenia. Wiecznie spóźnia się do pracy, dlatego musi wpisywać się do książki spóźnień. Jego największym wrogiem jest personalna, która każe mu to robić. Pewnego dnia, Lesio postanawia, że ją zamorduje personalną, która jest przyczyną jego porannego stresu.

Gdy przeczytałam pierwsze zdanie, uśmiechnęłam się. Pierwsze strony były nawet zabawne. Ale potem... czytałam już na siłę. W ogóle treść mnie nie zainteresowała, nie wciągnęła, moje myśli cały czas gdzieś błądziły, byleby tylko nie skupić się na tym, co czytam. Lesio cały czas mnie irytował, w ogóle nie polubiłam tego bohatera ani jego sposobu bycia. Jego...

tilia | 2013-06-30

Lesia poznałam najpierw w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, która czytała książkę w radiu lata temu, a czyniła to tak, jak tylko ta śp aktorka potrafiła. Dosłownie "boki zrywałam" ze śmiechu wyobrażając sobie Lesia w kolejnych akcjach, a to kiedy przygotowuje się do roli aktora, lub kiedy przerażony widzi różowego słonia. Później sama przeczytałam i również "pokładałam się" ze śmiechu. Uwielbiam Joannę Chmielewską za wszystkie książki, ale ta niezmiennie pozostaje w czołówce ulubionych.

Szukałam nagrań książki czytanej przez panią Kwiatkowską, ale nie odnalazłam. Podobno w radiu mają tylko jakieś resztki. Jeśli ktoś ma dostęp do nagrań, będę wdzięczna za kontakt.

Justi | 2011-10-25
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2011

Przygodę z Lesiem rozpoczęłam od słuchowiska zamieszczonego na łamach Bluszcza. Jako że było dość fajnie zrealizowane zachęciło mnie do zgłębienia książki. Czułam pewien niedosyt i brak szczegółów, który udało mi się zaspokoić pogrążając się w lekturze. Perypetie bohaterów stały się bardziej klarowne, a dodatkowo uzupełnione o trzecią część historii (czego w słuchowisku nie ma). Lesio stał się postacią mi dość bliską. Jego wieczne problemy z przedmiotami pałętającymi się pod nogami i przypadkowo zewsząd spadającymi widziałam jak żywe, tylko że ze mną w roli głównej. Książka z pewnością, wesoła, wprawia w dobry humor i jest wzorcowym przykładem komedii omyłek.

MadameSoleil | 2011-07-02
Przeczytana: 07 maja 2011

Książkę przeczytałam zachęcona przez przyjaciółkę i absolutnie nie żałuję. Akcja powieści toczy się w czasach PRL-u. W centrum wydarzeń zawsze znajduje się nieco "ekscentryczny", tytułowy Lesio. Jego pomysły (czasami też jego współpracowników z biura projektowego) stają się źródłem prześmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji. Nie chcę zdradzać fabuły, ale dla zachęty dodam, że ja płakałam ze śmiechu, chociażby przy próbie dokonania morderstwa przy pomocy zatrutych lodów Calipso. Tego typu sytuacji znajdziecie mnóstwo w książce Chmeilewskiej i jeśli bawi was tego typu humor, nie zawiedziecie się. Serdecznie polecam.

amelciakowa14 | 2014-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2014

Dziwna aczkolwiek interesująca książka. Tytułowy "Lesio" to dorosły mężczyzna, pracujący w biurze. Jest on człowiekiem niezwykle roztargnionym oraz zakręconym. Ciągle o czymś zapomina, notorycznie spóźnia się do pracy, obmyśla plany. Wariat - w pozytywnym znaczeniu to najlepsze określenie Lesia.
Myślał nad zabiciem paru osób, jednak nic z tego nie wyszło. Wpędza swoich współpracowników w tarapaty, łażąc po piwnicach i knując napad na pociąg. Jest on człowiekiem zabawnym ale nieogarniętym.
Powieść ciekawa, zabawna!!! to przede wszystkim trzeba powiedzieć o " Lesiu " . Zachęcam do czytania.

Anna | 2012-12-22
Przeczytana: 2011 rok

Fajtłapa głównym bohaterem? To nie mogło nie wyjść.
Lesio. Mężczyzna, któremu naprawdę można współczuć (zaraz po tym, kiedy to uspokoimy swój śmiech).
Ciekawie opowiedziana historia ciekawego mężczyzny, ot co.
Fabuła początkowo jest ciekawa tylko od czasu do czasu, kiedy to nasz kochany Lesio wpadnie na kolejny "genialny pomysł". Dalej poznajemy odrobinę bardziej resztę bohaterów i akcja nabiera rozpędu.
Ciekawa narracja- ja osobiście miałam wrażenie, że ma w sobie odrobinkę roztargnienia czy wielkiej emocjonalności Lesia.
Nie żałuję, że przeczytałam.

KamiVV | 2012-12-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Jaką książką jest Lesio? Otóż Lesio to:

-Częsty chichot przeplatany salwami śmiechu w trakcie lektury w domu
-Z trudem zduszany objaw rozbawienia w miejscach publicznych
-Przejechane przystanki tramwajowe i autobusowe z powodu zaczytania w owym
-Absolutny poprawiacz humoru w dni gorsze i bardzo złe
-Zagrażacz wypełniania codziennych obowiązków
-Wyzwalacz wdzięczności, że Autorka obdarzona tak wspaniałym i specyficznym poczuciem humoru posiadła równocześnie umiejętność przelania go na papier, czym łaskawa była szczodrze dzielić się z czytelnikami

kajtusia | 2013-12-30
Przeczytana: 20 grudnia 2013

"Lesio" to mój pierwszy raz z panią Chmielewską. Jeszcze w liceum próbowałam, ale kompletnie mi nie podszedł. Tym razem sięgnęłam po audiobooka. I to był strzał w 10! Zbigniew Zamachowski jest genialnym Lesiem. Jego interpretacja, obok innych lektorów, odpowiednich dźwięków, sprawiła,że słuchało mi się świetnie, kilka razy pokładałam się ze śmiechu. Ale czy jestem ciekawa pozostałych dzieł tej autorki? Póki co chyba nie mam takiej potrzeby... Ale Lesia Zamachowskiego polecam! Można kupić za całe 3,99:)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto