1 113
JoAnna

Inne wydania

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl

TALAjestem | 2014-06-07

Akcja "Lesia" Joanny Chmielewskiej ma miejsce w Polsce lat 70. ubiegłego wieku, dzięki czemu mamy świetnie ukazane przemykające się nam przy okazji realia "rodzimej komuny" . Książka składa się z trzech rozdziałów - osobnych historii powiązanych ze sobą chronologią występowania. Głównym bohaterem jest tytułowy Lesio, aczkolwiek mam wrażenie, że wraz z następowaniem po sobie rozdziałów na pierwszy plan równorzędnie wchodzą inne postacie. Nasz Lesio - młody, zdolny acz leniwy architekt - ma bardzo wybujałą fantazję i masę dziwnych pomysłów, raczej nie mogących być przypisanymi do roli odpowiedzialnego męża, ojca i głowy rodziny, przez co w pracy (pracowni architektonicznej) zostaje przez swoich kolegów uznanym za niespełna rozumu. I tak też się wydaje czytelnikowi, kiedy zaczynając czytać od razu napatacza się na chytry plan zgładzenia pani Matyldy - personalnej wymagającej za każdym spóźnieniem wpisu do księgi spóźnień wraz z powodem tego. Dlaczego? Bo Lesio spóźnia się codziennie i...

Lesławek | 2013-12-01

Uwielbiam twórczość P. Chmielewskiej. Lesia uwielbiam chyba najbardziej ze wszystkich książek. To MUST HAVE!!!!
Nie wiem dlaczego niektóre wydawnictwa umieszczają te książkę Chmielewskiej obok innych jej kryminałów. Ja nie wiem gdzie tam kryminał dla mnie to czysta komedia. Śmiałam sie do łez czytając Lesia. Powieść toczy sie w Polsce z lat 70-tych. Tytułowy Lesio to architekt pracujący w biurze projektów .Na codzien przykładny mąż i ojciec. Lesio podkochuje się w koleżance z pracy często wyobraża sobie siebie i niewiastę razem. Koledzy traktują go troche z przymrużeniem oka, troche jak fajtłapę. Taki polski Jaś Fasola:) Lesio nienawidzi jednej jedynej osoby w biurze - Personalnej! A pomysłów na pozbycie sie ów istoty mu nie brakuje:)))) Personalna Matylda każdego rana wręcza Lesiowi księge spóźnień, do której biedak musi wpisywać powody swojego spóźnienia do pracy....Warto przeczytać, trzeba mieć w domowej biblioteczce:)

tilia | 2013-06-30

Lesia poznałam najpierw w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, która czytała książkę w radiu lata temu, a czyniła to tak, jak tylko ta śp aktorka potrafiła. Dosłownie "boki zrywałam" ze śmiechu wyobrażając sobie Lesia w kolejnych akcjach, a to kiedy przygotowuje się do roli aktora, lub kiedy przerażony widzi różowego słonia. Później sama przeczytałam i również "pokładałam się" ze śmiechu. Uwielbiam Joannę Chmielewską za wszystkie książki, ale ta niezmiennie pozostaje w czołówce ulubionych.

Szukałam nagrań książki czytanej przez panią Kwiatkowską, ale nie odnalazłam. Podobno w radiu mają tylko jakieś resztki. Jeśli ktoś ma dostęp do nagrań, będę wdzięczna za kontakt.

EwelinaEm | 2013-08-05

Zachęcona opiniami rodziny, jaka to świetna, śmieszna, „super” I nie wiadomo jaka klasyka, sięgnęłam po „Lesia” i… według mnie wszystko jest „na niby”: niby-ciekawe, niby-zaskakujące, niby-śmieszne… Do połowy jakoś dotrwałam, myślałam że będzie lepiej… A od połowy marzyłam o tym żeby skończyć czytać. Nie powiem, kilka sytuacji było ciekawych, może nawet smiesznych, niemniej jednak - całokształt nie zachwycił, wręcz czułam niesmak z powodu absurdalnie przerysowanych sytuacji.
Może po prostu nie odpowiada mi ten typ humoru?

BookReader | 2015-03-03

Bardzo sympatyczna książka. Podoba mi się takie połączenie kryminału i komedii. A humoru jest tutaj sporo. Niesamowitym zabiegiem jest też to, że autorka w bohaterach tej powieści ukryła ludzi, których faktycznie znała z czasów, kiedy pracowała jako architekt. Dodaje to autentyczności dla całokształtu książki.
W mojej opinii Joanna Chmielewska może nie jest dziś królową polskiego kryminału, co nie zmienia faktu, że taki np. "Lesio" jest powieścią bardzo dobrą, z którą miło spędza się czas :)

martynar | 2014-10-10

Moja ukochana książka, do której wracam zawsze, gdy mam gorszy humor. Bo cóż może poprawić go lepiej, niż przygody gamoniowatego Lesia i to opowiadane przez mistrzynię narracji - Joannę Chmielewską? Czytałam "Lesia" już tyle razy, że sama się dziwię, że ciągle mnie śmieszy. A śmieszy i to bardzo i raczej nigdy się nie znudzi! Polecam absolutnie każdemu, ale UWAGA! ze względu na gwarantowane głośne wybuchy śmiechu, lepiej nie czytać publicznie ;)

Colette | 2014-11-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 listopada 2014

Jest to bodaj jedyna książka, przy której nadal, po wielu już "przeczytaniach" potrafię popłakać się ze śmiechu (scena z Lesiem biegnącym wzdłuż torów z palącą się nogą od fotela jet absolutnym mistrzostwem świata :) Fantastyczna rozrywka, cudowni bohaterowie - gorąco polecam :) Chmielewska u szczytu swej formy pisarskiej :)

Yooki | 2014-12-11
Przeczytana: 05 listopada 2014

Lesia czytałam już nie raz i nie dwa i na pewno jeszcze do niego wrócę. To rodzaj poczucia humoru, który uwielbiam i do którego chętnie wracam.

Książka składa się z trzech historii ale moja ulubiona to pierwsza - zabójstwo Personalnej.

To komedia, która - co wcale nie takie oczywiste - jest śmieszna i za to cenię ją najbardziej:)

Tę książkę wcisnęła mi wręcz ciocia-nie powiem uśmiałam się ,ale czy sięgnę jeszcze po tego typu książkę.?
Pomysł super-Lesio,życiowy fajtłapa i jego skłonności do popadania w tarapaty, a do tego lekki i dowcipny styl pisania Pani Chmielewskiej-jak dla mnie 6 gwiazdek.

H2O | 2015-10-30

Lesio jest jedną z najlepszych książek Joanny Chmielewskiej, Czytałam go już parę razy. Zawsze się uśmieję, to lekarstwo na chandrę.