7,3 (3910 ocen i 342 opinie)
JoAnna

Inne wydania

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

• Widok z nieba
  • Fangirl
  • Z jednym wyjątkiem
  • Tajemnica domu Helclów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Collide

8,06 (53 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,71 (34 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,71 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kosmopolka | 2014-03-29

Od "Lesia" można zacząć przygodę z Chmielewską - wprawdzie to nie kryminał, ale zabawa naprawdę niezła.

dziwnakacha | 2010-06-27

Czytałam tę książkę wielokrotnie i za każdym razem mam ubaw po pachy :)

Emis | 2015-03-31
Przeczytana: 28 marca 2015

Lesio – postać nieprzeciętna, zdolna do wszystkiego, całkowicie nieprzewidywalna, a także poprawiająca humor w deszczowe wieczory. Jak tu nie lubić kogoś, kto jest zbyt utalentowany, żeby pracować, jest najlepszym dowodem słuszności powiedzenia „głupi ma szczęście” i przyprawia otoczenie o zawrót głowy?

Tytułowy bohater planuje morderstwo – zamierza zabić personalną, bo… sam się notorycznie spóźnia, a ona jedynie wytyka mu błąd za pomocą książki spóźnień. Jednak to tylko początek planów Lesia. Ma on ich o wiele więcej. Trudno powiedzieć, że nie jest pomysłowy, ale nie zawsze udaje mu się wcielić postanowienia w życie. Przez tą przypadłość nazywaną najczęściej życiowym pechem, porządek dookoła niego zaczyna się burzyć - żona traci cierpliwość, pieniądze się kończą, a pracownia, w której jest zatrudniony bankrutuje. Cóż jednak stoi na przeszkodzie, by to właśnie on zaczął wszystko naprawiać metodą prób i wielokrotnych błędów?

Powieść Chmielewskiej jest ewidentnie wielowątkowa;...

Po skończeniu tej książki nasuwa mi się tylko jeden wniosek - kocham Lesia! Ubóstwiam! Uwielbiam! I szczerze żałuję, że

dopiero niedawno poznałam twórczość pani Joanny Chmielewskiej, chociaż...plus jest taki, że inni już dawno przeczytali jej

ksiażki, a ja dopiero zaczynam.

Przygodę z biurem architektonicznym i jego pracownikami zaczęłam jakby trochę od tyłu, bo najpierw przeczytałam "Dzikie

białko" a dopiero później zabrałam się za "Lesia".

Książka jest wspaniałą pozycją i z pewnością powrócę do niej jeszcze nie raz.

Czytając pierwszy rozdział, gdzie to Lesio planuje zamordować panią Matyldę, personalną, omal nie popłakałam się ze

śmiechu!
Druga część, gdzie nasi bohaterowie planują napad na pociąg, którym jest przewożony projekt nieuczciwych konkurentów także

rozbawiłą mnie jak nigdy żadna książka, a trzeci rozdział, w którym do firmy został przyjęty nowy pracownik Bjørn - duński

architekt niemówiący po polsku, jest jeszcze lepsza! Brak znajomości języka rodzi...

Eni | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Po Chmielewską sięgnęłam już trzeci raz. Nie ukrywam, że podchodziłam do książki z wielką rezerwą, gdyż ostatnia "Krwawa Zemsta" okazała się porażką. Co do Lesia- no cóż, może nie leżałam ze śmiechu, ale kącik ust mi drgnął. Tytułowego bohatera pokochałam już na początku za jego nieudolne próby zamordowania Personalnej. Misterny plan, dobre zaopatrzenie, duże chęci- nic po tym, skoro Lesio to typowa ciapa i wszystko za co się zabierał kończyło się klęską. Później czytamy już o wspólnych perypetiach całego zespołu- Lesia i kolegów z pracowni architektonicznej: gra w toto lotka, próba kradzieży projektu z pociągu, a na koniec wyjazd służbowy do zabytkowego zamku.
Polecam.

MALOWANA | 2014-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Pierwsze strony książki wywołały u mnie irytację, zamiast rozśmieszyć i zrelaksować, byłam spięta i czekałam, kiedy ten kocioł się skończy... nie skończył się. Uśmiech pojawił się u mnie może ze 3 razy, był jednak delikatny bez "głośnego rechotania" jak zapewniała mnie osoba polecająca "Lesia". No cóż być może nie bawi mnie wieczny pech i zidiocenie głównego bohatera, moim zdaniem zresztą mocno przesadzone. Jeśli szukacie łatwej książki do szybkiego czytania to śmiało sięgajcie, może wasze poczucie humoru to ogarnie.

martynaw | 2014-10-10

Moja ukochana książka, do której wracam zawsze, gdy mam gorszy humor. Bo cóż może poprawić go lepiej, niż przygody gamoniowatego Lesia i to opowiadane przez mistrzynię narracji - Joannę Chmielewską? Czytałam "Lesia" już tyle razy, że sama się dziwię, że ciągle mnie śmieszy. A śmieszy i to bardzo i raczej nigdy się nie znudzi! Polecam absolutnie każdemu, ale UWAGA! ze względu na gwarantowane głośne wybuchy śmiechu, lepiej nie czytać publicznie ;)

Paulina | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Już dawno nie miałam TAK OGROMNEGO rozczarowania książką. Wszyscy się zachwycają, taka zabawna, taka pomysłowa, same ochy i achy a to straszne było. Skończyłam słuchać tylko z własnego zapominalstwa bo nie wrzuciłam sobie nowego audiobooka na powroty z pracy.
Boję się ze przez to nigdy więcej nie sięgnę po nic Chmielewskiej a może szkoda ale Lesio skutecznie mnie odstraszył.

mag | 2010-11-08

Książka, która za każdym razem bawi mnie do łez. Lesio to postać nietuzinkowa, fajtłapa jakich mało, pomysłowy bardzo. Jego plany zamordowania personalnej, która codziennie podsuwa mu pod nos książkę spóźnień, czy też próba napadu na pociąg zrzuciły mnie z fotela. To jedna z najlepszych książek Chmielewskiej, do której się wraca. Lekka proza, pisana dowcipnym językiem.

Aurora | 2014-08-09

Jedna z moich ulubionych książek. Dzieła Chmielewskiej zawsze mnie śmieszą lecz Lesio bawił mnie do łez.Straszliwie sympatyczne czytadło. Nieprawdopodobne i niedorzeczne perypetie głównych bohaterów oraz charakterystyczny humor Joanna Chmielewska w najlepszym wydaniu.