Okładka książki Lesio

Olesiejuk
typ
papier
JoAnna
7,3 (3771 ocen i 327 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Opinie czytelników
Justi | 2011-10-25
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2011

Przygodę z Lesiem rozpoczęłam od słuchowiska zamieszczonego na łamach Bluszcza. Jako że było dość fajnie zrealizowane zachęciło mnie do zgłębienia książki. Czułam pewien niedosyt i brak szczegółów, który udało mi się zaspokoić pogrążając się w lekturze. Perypetie bohaterów stały się bardziej klarowne, a dodatkowo uzupełnione o trzecią część historii (czego w słuchowisku nie ma). Lesio stał się postacią mi dość bliską. Jego wieczne problemy z przedmiotami pałętającymi się pod nogami i przypadkowo zewsząd spadającymi widziałam jak żywe, tylko że ze mną w roli głównej. Książka z pewnością, wesoła, wprawia w dobry humor i jest wzorcowym przykładem komedii omyłek.

MadameSoleil | 2011-07-02
Przeczytana: 07 maja 2011

Książkę przeczytałam zachęcona przez przyjaciółkę i absolutnie nie żałuję. Akcja powieści toczy się w czasach PRL-u. W centrum wydarzeń zawsze znajduje się nieco "ekscentryczny", tytułowy Lesio. Jego pomysły (czasami też jego współpracowników z biura projektowego) stają się źródłem prześmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji. Nie chcę zdradzać fabuły, ale dla zachęty dodam, że ja płakałam ze śmiechu, chociażby przy próbie dokonania morderstwa przy pomocy zatrutych lodów Calipso. Tego typu sytuacji znajdziecie mnóstwo w książce Chmeilewskiej i jeśli bawi was tego typu humor, nie zawiedziecie się. Serdecznie polecam.

KamiVV | 2012-12-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Jaką książką jest Lesio? Otóż Lesio to:

-Częsty chichot przeplatany salwami śmiechu w trakcie lektury w domu
-Z trudem zduszany objaw rozbawienia w miejscach publicznych
-Przejechane przystanki tramwajowe i autobusowe z powodu zaczytania w owym
-Absolutny poprawiacz humoru w dni gorsze i bardzo złe
-Zagrażacz wypełniania codziennych obowiązków
-Wyzwalacz wdzięczności, że Autorka obdarzona tak wspaniałym i specyficznym poczuciem humoru posiadła równocześnie umiejętność przelania go na papier, czym łaskawa była szczodrze dzielić się z czytelnikami

wagamama | 2013-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Od tej właśnie książki rozpoczęłam swoją nieprzerwaną przygodę z twórczością Pani Joanny Chmielewskiej. Jestem za to dozgonnie wdzięczna swojej Mamie, bo to właśnie w Jej biblioteczce znalazłam "Lesia". Od tamtej pory kolekcjonuję książki mojej ulubionej autorki, jaką stała się Pani Chmielewska.
Mimo iż, lista wyśmienitych utworów autorki jest bardzo długa, "Lesio" jest nadal moją ulubioną pozycją i jak tylko odczuwam potrzebę poprawienia sobie humoru, sięgam właśnie po nią.

wampirzyca | 2011-03-18
Przeczytana: 2006 rok

Pierwsza książka Joanny Chmielewskiej jaką miałam okazję przeczytać. Doskonale pamiętam ten rozpadający się egzemplarz z mało zachęcającą okładką. Nie znałam kompletnie tej autorki, powieść wypożyczyłam ze względu na zabawnie kojarzący mi się tytuł. Lesio mnie zachwycił! Dosłownie połykałam kolejne strony. Do dziś pozostaje moją ulubioną powieścią, od której rozpoczęła się moja wciąż kwitnąca miłość do twórczości pani Joanny.

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za cały komentarz do tej historii powinno wystarczyć jedno słowo - Lesio.
Bohater romantyczny, dramatyczny i humorystyczny jednocześnie, szarpany potęgą uczuć i zawirowań losu mokry jaskier.
Obraz tegoż, biegnącego z pochodnią przed pociągiem, ze sztucznym garbem doczepionym do grzbietu, będzie mi towarzyszył do końca mych dni. I bardzo mnie to cieszy... :)))

Kali | 2011-03-17
Przeczytana: sierpień 2010

Czytam ją od lat mniej więcej raz na rok. Książka należy do tak zwanych przeze mnie "czytadeł", ale tych z najwyższej półki, czyta się jednym tchem, co chwilę wybuchając śmiechem, nawet za n-tym razem, gdy zna się losy Lesia na pamięć. Uwielbiam Chmielewską i te jej wszystkie kurcgalopki i historie z Duńczykami, biurami projektowymi i wyścigami konnymi w tle.

Kromerka | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Świetna lektura! Stanowczo powinna zawierać ostrzeżenie, że czytanie w miejscach publicznych może skończyć się co najmniej ciekawością otoczenia... Zostaje w pamięci i zmienia postrzeganie świata, co uruchamia się w niespodziewanych momentach, np. widząc tańczącego różowego słonia:) Świetna rozrywka i poprawiacz humoru. Polecam z całą odpowiedzialnością!

pokerfejs7 | 2013-11-07

Lesia czytało mi się ciężko. Może moje poczucie humoru jest jakoś skrzywione, ale pomysły, na które wpadał tytułowy Lesio wydawały mi się najnormalniej w świecie idiotyczne, a w końcu Pan Lesio był już dorosłym mężczyzną na poważnym stanowisku. Coś mi nie pasowało. Chciałam się pośmiać, a raczej się rozczarowałam. Szkoda :(

camomile | 2013-11-17

Lesio...jest Lesiem, jakiego poznajemy już w pierwszych zdaniach. Ciapowatość i fantazje Lesia są momentami tak absurdalne, że chce się z tego śmiać:) do tego rewelacyjnie przedstawione życie w latach 70 XX wieku! Zdecydowanie najlepsza książka Chmielewskiej. No i oczywiście zaraz po Lesiu Dzikie Białko:)

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku