Okładka książki Lesio

Olesiejuk
typ
papier
JoAnna
7,3 (3827 ocen i 330 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
tilia | 2013-06-30

Lesia poznałam najpierw w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, która czytała książkę w radiu lata temu, a czyniła to tak, jak tylko ta śp aktorka potrafiła. Dosłownie "boki zrywałam" ze śmiechu wyobrażając sobie Lesia w kolejnych akcjach, a to kiedy przygotowuje się do roli aktora, lub kiedy przerażony widzi różowego słonia. Później sama przeczytałam i również "pokładałam się" ze śmiechu. Uwielbiam Joannę Chmielewską za wszystkie książki, ale ta niezmiennie pozostaje w czołówce ulubionych.

Szukałam nagrań książki czytanej przez panią Kwiatkowską, ale nie odnalazłam. Podobno w radiu mają tylko jakieś resztki. Jeśli ktoś ma dostęp do nagrań, będę wdzięczna za kontakt.

Justi | 2011-10-25
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2011

Przygodę z Lesiem rozpoczęłam od słuchowiska zamieszczonego na łamach Bluszcza. Jako że było dość fajnie zrealizowane zachęciło mnie do zgłębienia książki. Czułam pewien niedosyt i brak szczegółów, który udało mi się zaspokoić pogrążając się w lekturze. Perypetie bohaterów stały się bardziej klarowne, a dodatkowo uzupełnione o trzecią część historii (czego w słuchowisku nie ma). Lesio stał się postacią mi dość bliską. Jego wieczne problemy z przedmiotami pałętającymi się pod nogami i przypadkowo zewsząd spadającymi widziałam jak żywe, tylko że ze mną w roli głównej. Książka z pewnością, wesoła, wprawia w dobry humor i jest wzorcowym przykładem komedii omyłek.

MadameSoleil | 2011-07-02
Przeczytana: 07 maja 2011

Książkę przeczytałam zachęcona przez przyjaciółkę i absolutnie nie żałuję. Akcja powieści toczy się w czasach PRL-u. W centrum wydarzeń zawsze znajduje się nieco "ekscentryczny", tytułowy Lesio. Jego pomysły (czasami też jego współpracowników z biura projektowego) stają się źródłem prześmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji. Nie chcę zdradzać fabuły, ale dla zachęty dodam, że ja płakałam ze śmiechu, chociażby przy próbie dokonania morderstwa przy pomocy zatrutych lodów Calipso. Tego typu sytuacji znajdziecie mnóstwo w książce Chmeilewskiej i jeśli bawi was tego typu humor, nie zawiedziecie się. Serdecznie polecam.

KamiVV | 2012-12-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Jaką książką jest Lesio? Otóż Lesio to:

-Częsty chichot przeplatany salwami śmiechu w trakcie lektury w domu
-Z trudem zduszany objaw rozbawienia w miejscach publicznych
-Przejechane przystanki tramwajowe i autobusowe z powodu zaczytania w owym
-Absolutny poprawiacz humoru w dni gorsze i bardzo złe
-Zagrażacz wypełniania codziennych obowiązków
-Wyzwalacz wdzięczności, że Autorka obdarzona tak wspaniałym i specyficznym poczuciem humoru posiadła równocześnie umiejętność przelania go na papier, czym łaskawa była szczodrze dzielić się z czytelnikami

wagamama | 2013-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Od tej właśnie książki rozpoczęłam swoją nieprzerwaną przygodę z twórczością Pani Joanny Chmielewskiej. Jestem za to dozgonnie wdzięczna swojej Mamie, bo to właśnie w Jej biblioteczce znalazłam "Lesia". Od tamtej pory kolekcjonuję książki mojej ulubionej autorki, jaką stała się Pani Chmielewska.
Mimo iż, lista wyśmienitych utworów autorki jest bardzo długa, "Lesio" jest nadal moją ulubioną pozycją i jak tylko odczuwam potrzebę poprawienia sobie humoru, sięgam właśnie po nią.

wampirzyca | 2011-03-18
Przeczytana: 2006 rok

Pierwsza książka Joanny Chmielewskiej jaką miałam okazję przeczytać. Doskonale pamiętam ten rozpadający się egzemplarz z mało zachęcającą okładką. Nie znałam kompletnie tej autorki, powieść wypożyczyłam ze względu na zabawnie kojarzący mi się tytuł. Lesio mnie zachwycił! Dosłownie połykałam kolejne strony. Do dziś pozostaje moją ulubioną powieścią, od której rozpoczęła się moja wciąż kwitnąca miłość do twórczości pani Joanny.

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za cały komentarz do tej historii powinno wystarczyć jedno słowo - Lesio.
Bohater romantyczny, dramatyczny i humorystyczny jednocześnie, szarpany potęgą uczuć i zawirowań losu mokry jaskier.
Obraz tegoż, biegnącego z pochodnią przed pociągiem, ze sztucznym garbem doczepionym do grzbietu, będzie mi towarzyszył do końca mych dni. I bardzo mnie to cieszy... :)))

Kali | 2011-03-17
Przeczytana: sierpień 2010

Czytam ją od lat mniej więcej raz na rok. Książka należy do tak zwanych przeze mnie "czytadeł", ale tych z najwyższej półki, czyta się jednym tchem, co chwilę wybuchając śmiechem, nawet za n-tym razem, gdy zna się losy Lesia na pamięć. Uwielbiam Chmielewską i te jej wszystkie kurcgalopki i historie z Duńczykami, biurami projektowymi i wyścigami konnymi w tle.

Kromerka | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Świetna lektura! Stanowczo powinna zawierać ostrzeżenie, że czytanie w miejscach publicznych może skończyć się co najmniej ciekawością otoczenia... Zostaje w pamięci i zmienia postrzeganie świata, co uruchamia się w niespodziewanych momentach, np. widząc tańczącego różowego słonia:) Świetna rozrywka i poprawiacz humoru. Polecam z całą odpowiedzialnością!

pokerfejs7 | 2013-11-07

Lesia czytało mi się ciężko. Może moje poczucie humoru jest jakoś skrzywione, ale pomysły, na które wpadał tytułowy Lesio wydawały mi się najnormalniej w świecie idiotyczne, a w końcu Pan Lesio był już dorosłym mężczyzną na poważnym stanowisku. Coś mi nie pasowało. Chciałam się pośmiać, a raczej się rozczarowałam. Szkoda :(

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto