1 102
JoAnna

Inne wydania

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl

• Nasza własna wyspa
  • Ślepy trop
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Sen sów
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Pozwól jej odejść
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Hotel Bankrut
Nasza własna wyspa
Sally Nicholls

Ślepy trop
Jørn Lier Horst

7,48 (46 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7,36 (14 ocen i opinii)
Odyseusze. Gwiazda Morza
Agnieszka Stelmaszyk

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Hotel Bankrut
Magdalena Żelazowska

8,13 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
BookReader | 2015-03-03

Bardzo sympatyczna książka. Podoba mi się takie połączenie kryminału i komedii. A humoru jest tutaj sporo. Niesamowitym zabiegiem jest też to, że autorka w bohaterach tej powieści ukryła ludzi, których faktycznie znała z czasów, kiedy pracowała jako architekt. Dodaje to autentyczności dla całokształtu książki.
W mojej opinii Joanna Chmielewska może nie jest dziś królową polskiego kryminału, co nie zmienia faktu, że taki np. "Lesio" jest powieścią bardzo dobrą, z którą miło spędza się czas :)

AniaOl | 2015-01-16
Przeczytana: październik 2014

Książka rewelacyjna - humor na najwyższym poziomie :D Jest to tez obraz Polski lat 60-70 - az wierzyć się nie chce że tak to wszystko wyglądało :))))) Uwielbiam abstrakcyjny humor Chmielewskiej i wielokrotnie pokładałam sie z kolejnych absurdalnych wręcz przygód ciapowatego Lesia. Genialne w ksiące są opisy jago wybujałej fantazji i wyobrażeń - POLECAM !!!

kotek | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Lesio nie zawodzi,jest idealny na poprawę nastroju.Ksiązka genialna w swej prostocie. Zwariowany Lesio zarażający swymi wariactwami wspópracowników bawi do łez. W towarzystwie takich bohaterow nie sposób się nudzić . Zwariowane pomysły w absurdalnych i spore poczusie humoru Joanny Chmelewskiej zachęcaja do czytania

Dama_Karo | 2012-11-08

Czytałam ją pod ławką na lekcjach polskiego nie mogąc powstrzymać się od śmiechu... Warta przeczytania ze względu na dużą dawkę humoru :)

emma | 2015-10-30

Lesio jest jedną z najlepszych książek Joanny Chmielewskiej, Czytałam go już parę razy. Zawsze się uśmieję, to lekarstwo na chandrę.

Sagittaire | 2016-04-21
Na półkach: POLSCY autorzy, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Trudno mi ocenić tę książkę z tego względu, że do każdej z trzech części mam skrajnie odmienne odczucia: pierwsza część średnia ale ujdzie w tłoku, druga część bardzo słaba, trzecia część rewelacyjna.
Nie wiem, czy ja mam taki gust pełen skrajności, czy to złośliwy zabieg taki, czy nagroda dla wytrwałych, że po drodze przez mękę czytelnik znajduje przyjemność. Zwał jak zwał ostatnia część bardzo mi się podobała. Śmiałam się czytając ją w głos, czując lekki lęk, że zaraz się skończy.
Część pierwsza nie podobała mi się, ponieważ była za bardzo abstrakcyjna, smętna i mało ciekawa. Facet spóźnia się do pracy wiec chce zamordować kadrową w ten sposób, że da jej rozpuszczone lody. Zjadła ale nie zaszkodziły jej. Potem chce zamordować z zazdrości ale kończy się na śnie. Może w PRL-u, w sytuacji deficytu książek było to ciekawe ale teraz wnosi tylko jakąś abstrakcję w otoczeniu PRLskiego biura. Część druga banalna, nudna i nierealna tak że kosmiczna. Za to kto dotrwa do końca, to może...

vobi | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

"Lesia" czytałam już raz, kilkanaście lat temu. Pamiętam, że śmiałam się tak głośno że obudziałam rodziców, śpiących za ścianą (nocą czytałam...). Postanowiłam zobaczyć, jak wypadnie "Lesiu"obecnie. Pierwsze kilkadziesiąt stron trochę mnie rozczarowało - nie było śmiechu do łez, ba, nawet uśmiech zaledwie leciutki się zdarzał. Ale kiedy już akcja się rozkręciła... znów świetnie się bawiłam. Co prawda nie do łez, ale pewnie moja ekspresyjność zmieniła się od czasów szkoły ;) Ogólnie - polecam, i tym którzy jeszcze "Lesia" nie znają (są tacy w ogóle? Pominąwszy współczesnych analfabetów?), i tym którzy już kiedyś czytali - warto wrócić!

Marcin | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

No cóż, nie będę wyjątkiem... uśmiałem się :D I tyle. Tylko tyle i aż tyle, bo w literaturze wcale nie tak łatwo o nieskrępowaną i równocześnie dobrze napisaną rozrywkę, a "Lesio" do takiego rzadkiego rodzaju właśnie należy. Czytając "Lesia" czułem się jak na jakimś kabarecie lub na najlepszej komedii. Komizm postaci + komizm sytuacyjny + komizm słowny + komedia pomyłek + coś a'la Bareja = "Lesio". Niepokoi mnie tylko wrażenie, że choć powieściowy Lesio sprawia wrażenie sympatycznego półgłówka, to w rzeczywistości taki jegomość niechybnie wylądowałby w pokoju bez klamek :)

szubidubi | 2013-10-17
Przeczytana: 15 października 2013

Dopiero wchodzę w świat lektur Chmielewskiej i jak najbardziej zamierzam iść dalej. Książka cudowna, napisana lekkim językiem. Kiedy czytałam ją uśmiech nie schodził mi z twarzy i bardzo często nie mogłam powstrzymać się przed śmiechem. Powiem szczerze że jest to książka przy której najczęściej i najbardziej się uśmiałam jak dotąd. Świetnie przedstawiona postać Lesia, którego pomysły, że tak się wyrażę, rozbrajają po całości. Książka do której nie raz będę wracać gdy będzie mi smutno. Serdecznie z całego serca ja polecam.

MaiTakeru | 2011-05-16

Absolutnie prześmieszna! Polecam wszystkim i zapewniam - nie będziecie mogli przestać się śmiać z przygód Lesia. Ja nie mogłam, przez co ludzie w pociągu troszkę dziwnie się na mnie patrzyli. :)

"Lesio" jest napisany świetnym językiem i z taką wyobraźnią do mnożenia zabawnych sytuacji, że można autorce tylko pozazdrościć. Wszyscy bohaterowie są niesamowicie pocieszni, aż żal było mi odkładać tę książkę. Koniecznie muszę ją sobie sprawić i wam też radzę tak zrobić!