Lesio

Autor:
typ
papier
JoAnna
7,3 (3880 ocen i 336 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Magdalena | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Przezabawne perypetie zespołu architektów w tym tytułowego Lesia rozbawiły mnie do łez. To pierwsza książka Joanny Chmielewskiej, po którą sięgnęłam i doprawdy nie żałuję! Gorąco polecam. Lekka, zabawna, nietuzinkowa po prostu nieprzeciętna. Jestem nią zachwycona.

kojotener | 2014-05-03

Wyłem ze śmiechu. Nie mogłem czytać dalej, bo śmiałem się z przeczytanej akcji i ciągle do niej wracałem pamięcią. Tej książki nie da się czytać hehe.

Ania | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

Kilka stron przeczytałam z radością i zadowoleniem... Jednak później, cóż - rozczarowałam się. Jakby w kółko to samo i przez to zabawa się skończyła.

Adam | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Dawno się tak nie uśmiałem czytając książkę...:)))

kwiatek29 | 2011-12-01
Przeczytana: 05 marca 2012

"Lesio" umęczył mnie okrutnie.

tilia | 2013-06-30

Lesia poznałam najpierw w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, która czytała książkę w radiu lata temu, a czyniła to tak, jak tylko ta śp aktorka potrafiła. Dosłownie "boki zrywałam" ze śmiechu wyobrażając sobie Lesia w kolejnych akcjach, a to kiedy przygotowuje się do roli aktora, lub kiedy przerażony widzi różowego słonia. Później sama przeczytałam i również "pokładałam się" ze śmiechu. Uwielbiam Joannę Chmielewską za wszystkie książki, ale ta niezmiennie pozostaje w czołówce ulubionych.

Szukałam nagrań książki czytanej przez panią Kwiatkowską, ale nie odnalazłam. Podobno w radiu mają tylko jakieś resztki. Jeśli ktoś ma dostęp do nagrań, będę wdzięczna za kontakt.

nevermind | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

To moje pierwsze spotkanie z Panią Chmielewską, ale nie zawiodłam się. Ciekawie wymyślone historie, chęci Lesia do zabójstw, najpierw swojej personalnej, potem potencjalnego kochanka pięknej Barbary. Lubię też wątek z toto-lotkiem i lochem. Jednak momentami książka odrobinę mnie nudziła, w tych chwilach chciałam po prostu brnąć dalej i czekać na nowy wątek. Moją ulubioną postacią jest chyba Kasieńka, żona Lesia oraz Barbara. To są niezależne kobiety, pamiętam moment, w którym Kasia rozbija wazę na znak protestu. Polecam na pierwsze zetknięcie z Panią Joanną. :)

MaiTakeru | 2011-05-16

Absolutnie prześmieszna! Polecam wszystkim i zapewniam - nie będziecie mogli przestać się śmiać z przygód Lesia. Ja nie mogłam, przez co ludzie w pociągu troszkę dziwnie się na mnie patrzyli. :)

"Lesio" jest napisany świetnym językiem i z taką wyobraźnią do mnożenia zabawnych sytuacji, że można autorce tylko pozazdrościć. Wszyscy bohaterowie są niesamowicie pocieszni, aż żal było mi odkładać tę książkę. Koniecznie muszę ją sobie sprawić i wam też radzę tak zrobić!

eMka_Bezunia | 2015-03-08

Ta książka powinna mieć ostrzeżenie na okładce, że nie powinno się jej czytać w miejscach publicznych gdyz grozi to dziwnymi lub też wystraszonymi spojrzeniami innych osób. No więc tytułowy Lesio...
Wyobraźcie sobie faceta... w samych slipkach, z noze rzeźnickim w ręku, z szaleństwem w oczach, dodajcie jeszcze rozmowę bez sensu i macie właśnie Lesia. Takich absurdalnych i śmiesznych sytuacji jest w tej książce ogrom. Polecam.

zaczytana | 2014-02-12
Przeczytana: marzec 2010

Najśmieszniejsza książka jaką kiedykolwiek czytałam. Dzięki niej 4 lata temu powróciłam do obcowania z lekturą! Cudowna, zabawna, nie można powstrzymać łez śmiechu. Opis sytuacji arcymistrzowski! Bohaterowie i ich wyczyny tak absurdalne, że bawią do łez nawet najbardziej krytycznego czytelnika. Polecam w 100%

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku