Lesio

Autor:
typ
papier
JoAnna
7,3 (3893 ocen i 340 opinii)

Opis książki

Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej.
Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać nieodparcie śmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
dziwnakacha | 2010-06-27

Czytałam tę książkę wielokrotnie i za każdym razem mam ubaw po pachy :)

Emis | 2015-03-31
Przeczytana: 28 marca 2015

Lesio – postać nieprzeciętna, zdolna do wszystkiego, całkowicie nieprzewidywalna, a także poprawiająca humor w deszczowe wieczory. Jak tu nie lubić kogoś, kto jest zbyt utalentowany, żeby pracować, jest najlepszym dowodem słuszności powiedzenia „głupi ma szczęście” i przyprawia otoczenie o zawrót głowy?

Tytułowy bohater planuje morderstwo – zamierza zabić personalną, bo… sam się notorycznie spóźnia, a ona jedynie wytyka mu błąd za pomocą książki spóźnień. Jednak to tylko początek planów Lesia. Ma on ich o wiele więcej. Trudno powiedzieć, że nie jest pomysłowy, ale nie zawsze udaje mu się wcielić postanowienia w życie. Przez tą przypadłość nazywaną najczęściej życiowym pechem, porządek dookoła niego zaczyna się burzyć - żona traci cierpliwość, pieniądze się kończą, a pracownia, w której jest zatrudniony bankrutuje. Cóż jednak stoi na przeszkodzie, by to właśnie on zaczął wszystko naprawiać metodą prób i wielokrotnych błędów?

Powieść Chmielewskiej jest ewidentnie wielowątkowa;...

Eni | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Po Chmielewską sięgnęłam już trzeci raz. Nie ukrywam, że podchodziłam do książki z wielką rezerwą, gdyż ostatnia "Krwawa Zemsta" okazała się porażką. Co do Lesia- no cóż, może nie leżałam ze śmiechu, ale kącik ust mi drgnął. Tytułowego bohatera pokochałam już na początku za jego nieudolne próby zamordowania Personalnej. Misterny plan, dobre zaopatrzenie, duże chęci- nic po tym, skoro Lesio to typowa ciapa i wszystko za co się zabierał kończyło się klęską. Później czytamy już o wspólnych perypetiach całego zespołu- Lesia i kolegów z pracowni architektonicznej: gra w toto lotka, próba kradzieży projektu z pociągu, a na koniec wyjazd służbowy do zabytkowego zamku.
Polecam.

martynaw | 2014-10-10

Moja ukochana książka, do której wracam zawsze, gdy mam gorszy humor. Bo cóż może poprawić go lepiej, niż przygody gamoniowatego Lesia i to opowiadane przez mistrzynię narracji - Joannę Chmielewską? Czytałam "Lesia" już tyle razy, że sama się dziwię, że ciągle mnie śmieszy. A śmieszy i to bardzo i raczej nigdy się nie znudzi! Polecam absolutnie każdemu, ale UWAGA! ze względu na gwarantowane głośne wybuchy śmiechu, lepiej nie czytać publicznie ;)

Paulina | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Już dawno nie miałam TAK OGROMNEGO rozczarowania książką. Wszyscy się zachwycają, taka zabawna, taka pomysłowa, same ochy i achy a to straszne było. Skończyłam słuchać tylko z własnego zapominalstwa bo nie wrzuciłam sobie nowego audiobooka na powroty z pracy.
Boję się ze przez to nigdy więcej nie sięgnę po nic Chmielewskiej a może szkoda ale Lesio skutecznie mnie odstraszył.

mag | 2010-11-08

Książka, która za każdym razem bawi mnie do łez. Lesio to postać nietuzinkowa, fajtłapa jakich mało, pomysłowy bardzo. Jego plany zamordowania personalnej, która codziennie podsuwa mu pod nos książkę spóźnień, czy też próba napadu na pociąg zrzuciły mnie z fotela. To jedna z najlepszych książek Chmielewskiej, do której się wraca. Lekka proza, pisana dowcipnym językiem.

airi | 2014-05-28

Kiedy pani w naszej szkolnej bibliotece powiedziała mi o tej książce, niemalże natychmiast rzuciłam się w stronę regału żeby ją wypożyczyć. Miałam nadzieję, że będzie równie świetna jak pozostałe i nie zawiodłam się. No bo jak można nie pokochać tytułowego Lesia? Nie da się.

Aurora | 2014-08-09

Jedna z moich ulubionych książek. Dzieła Chmielewskiej zawsze mnie śmieszą lecz Lesio bawił mnie do łez.Straszliwie sympatyczne czytadło. Nieprawdopodobne i niedorzeczne perypetie głównych bohaterów oraz charakterystyczny humor Joanna Chmielewska w najlepszym wydaniu.

Magdalena | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Przezabawne perypetie zespołu architektów w tym tytułowego Lesia rozbawiły mnie do łez. To pierwsza książka Joanny Chmielewskiej, po którą sięgnęłam i doprawdy nie żałuję! Gorąco polecam. Lekka, zabawna, nietuzinkowa po prostu nieprzeciętna. Jestem nią zachwycona.

Adggamma | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013r

Nie skończyłam jej, ale połowę przeczytałam....Nudziłam się śmiertelnie. Niestety nie potrafię wczuć się w tak bezdennie głupią osobę jaką jest Lesio. wiem, że to miało być śmieszne, ale mnie jakoś nie śmieszyło, raczej irytowało.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku