Okładka książki Pożeracze danych. O zawłaszczaniu naszych danych i o tym, jak odzyskać nad nimi kontrolę Constanze Kurz, Frank Rieger
Constanze KurzFrank Rieger Wydawnictwo: Muza informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Die Datenfresser
Muza
2013-10-09
2013-10-09
Małgorzata Sparenberg
Internet prywatność bezpieczeństwo informacji

Tuż po przeczytaniu książki, mam parę spostrzeżeń na jej temat. Na pewno podobała mi się tematyka, ponieważ jest bliska moim upodobaniom.
Jednakże:
-> mało jest w niej faktycznych przykładów, zwykle są one tylko wspomniane a nie opisane. Zdecydowanie częściej występuje tutaj czarnowidztwo i przewidywanie. Momentami książka wręcz zamienia się w opowiadanie si-fi. Niby to jakoś obrazuje co się może stać, ale osobiście sięgnąłem po nią, aby poznać fakty, nie opinie
-> niestety, tutaj nie z winy autorów tylko mojej opieszałości/gapowatości, książka jest stara, nawet jeżeli pochodzi z tak niedawnej przeszłości, to w takich tematach należałoby aktualizować wydanie co roku. Zastanawia mnie jaki wpływ na opisywane scenariusze miałoby np. RODO
-> Na plus są symulacje, które mimo iż niektóre z nich (jak już wspomniałem wyżej) zamieniają się w mini-opowiadanie si-fi, to jednak są obrazowe. W zasadzie to właśnie one sprawiły, że daję taką, a nie inną ocenę

Koniec końców, polecam!

Jednakże:

Ciekawa książka, choć nieco przegadana. Autorzy opisują analizowane zjawiska raczej z pozycji teoretyków. Opisują możliwe scenariusze, ale nie przytaczają zbyt wielu rzeczywistych sytuacji.

Ta książka powinna być pozycją obowiązkową dla każdego internauty. Masz konto na Facebooku, Instagramie, czy po prostu kupujesz książki za pomocą popularnego serwisu? Wiedź wówczas, że zostawiasz w internecie śladowe dane, które identyfikują Ciebie w globalnej sieci. Każda strona wita nas adnotacją o pozwoleniu na wykorzystanie danych przez nas wprowadzanych, jeśli chcemy z danego serwisu korzystać. Jest to zgoda jednocześnie na pozbywania się kolejnego kawałka prywatności, dane te są bowiem wykorzystywane w celach handlowych jak i inwigilacji naszych preferencji.

Warto przeczytać tę książkę, i następnym razem zastanowić się nad tym co porabiamy w sieci i do czego to może być wykorzystane.

ps. Oceniając, jak i wyrażając opinię na temat tej książki, sam przyczyniam się do wysyłania pewnych danych, mogących być w przyszłości wykorzystane bez mojej wiedzy. Nie twierdzę że należy popadać w skrajności i całkowicie odciąć się od sieci, ale należy z głową i rozsądkiem z niej korzystać, by później nie żałować.

lektura obowiązkowa każdego internauty!

lektura obowiązkowa każdego internauty!

• Informatyka
  • Internet
  • Film/Telewizja/Media
  • Do zdobycia
  • Kolejka

Constanze Kurz Pożeracze danych. O zawłaszczaniu naszych danych i o tym, jak odzyskać nad nimi kontrolę Zobacz więcej