Żydzi Rymanowscy

papier
Ola
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

To pierwsza tak obszerna monografia lokalnej społeczności żydowskiej w województwie podkarpackim, wydana po Holocauście. Historia szczególnie mi bliska, bo dotycząca mojego Rymanowa. Początkowo nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak znaczące piętno wycisnęli Żydzi na jego dziejach, ale jednocześnie jak bardzo starano się wymazać z lokalnej pamięci ich ślady. Historii nie można pisać wbrew faktom, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto upomni się o prawdę.

Jestem dumny z tego, że z mojego miasta pochodzi laureat nagrody Nobla Izaak Izydor Rabi. Szkoda tylko, że moje miasto nie odczuwa z tego powodu dumy i do tej pory nie zdobyło się nawet na najdrobniejszy gest uczczenia jego pamięci. Z Rymanowa pochodzi także Jakób Kalich - żydowski aktor, reżyser i scenograf, który zagrał m.in. drugoplanową rolę w filmie pt. "Skrzypek na dachu". W tym samym filmie jego żona Molly Picon zagrała swaszkę Jente.

Jest też Rymanów nadal miejscem szczególnym dla społeczności żydowskiej, bowiem na cmentarzu izraelickim znajdują się groby cadyków: Menachema Mendla i Cwi Hirsza Kohena, Józefa ha-Kohena i Józefa Kohena, i Izaaka Freidmana, do których pielgrzymują chasydzi z całego świata.

Recenzent książki prof. dr hab. Józef Półćwiartek w swojej przedmowie napisał m.in.: ...Autor opracowania z głębokim znawstwem, wręcz z erudycją, potraktował przedmiot badań, wlewając na karty książki tak wiele mądrości życiowej o obiektywnym traktowaniu ludzi różniących się wiarą i nacją. (...) Jest to opracowanie solidne merytorycznie, skreślone pięknym językiem, skrupulatnie też przygotowane edytorsko. (...) Z dużym więc uznaniem odnotować należy opracowanie Andrzeja Potockiego o Żydach rymanowskich, zwłaszcza iż w książce tak wiele odniesień do innych miejscowości Podkarpacia, z licznymi na tym terenie kahałami (gminami wyznaniowymi) starozakonnymi.

źródło opisu: http://www.potockiandrzej.pl/

źródło okładki: http://www.potockiandrzej.pl/index.php?option=com_...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • Jarosław Grzędowicz
    50. rocznica
    urodzin
    Zły koń! Bardzo zły, niepozytywny koń! Niedobry koń! Znaczy właściwie nie koń, tylko ten, renifer jakiś... Czy daniel... Cholera cię wie. Zły jeleń! Bardzo niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku! Złe okapi! Brzydka żyrafa!
  • Niccolò Machiavelli
    546. rocznica
    urodzin
    Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich nie będą już w stanie.
  • George Bidwell
    110. rocznica
    urodzin
    Za dużo myślisz. Spróbuj kierować się sercem. Moja matka mawiała, że sercem prędzej pojmiesz różne sprawy niż umysłem.
  • Cezary Zbierzchowski
    40. rocznica
    urodzin
    (...) nasza kultura stała się kulturą sampli, przetwarzanych w nieskończoność kawałków tego, co było.
  • Nina Garcia
    74. rocznica
  • Jerzy Kosiński
    24. rocznica
    śmierci
    Jak górskie szczyty dookoła patrzymy na siebie odseparowani dolinami, za duzi, aby przemknąć niepostrzeżenie obok, za mali, by dotknąć nieba.

Znajdź nas na Facebooku