Okładka książki Żydzi Rymanowscy

papier
Ola
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

To pierwsza tak obszerna monografia lokalnej społeczności żydowskiej w województwie podkarpackim, wydana po Holocauście. Historia szczególnie mi bliska, bo dotycząca mojego Rymanowa. Początkowo nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak znaczące piętno wycisnęli Żydzi na jego dziejach, ale jednocześnie jak bardzo starano się wymazać z lokalnej pamięci ich ślady. Historii nie można pisać wbrew faktom, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto upomni się o prawdę.

Jestem dumny z tego, że z mojego miasta pochodzi laureat nagrody Nobla Izaak Izydor Rabi. Szkoda tylko, że moje miasto nie odczuwa z tego powodu dumy i do tej pory nie zdobyło się nawet na najdrobniejszy gest uczczenia jego pamięci. Z Rymanowa pochodzi także Jakób Kalich - żydowski aktor, reżyser i scenograf, który zagrał m.in. drugoplanową rolę w filmie pt. "Skrzypek na dachu". W tym samym filmie jego żona Molly Picon zagrała swaszkę Jente.

Jest też Rymanów nadal miejscem szczególnym dla społeczności żydowskiej, bowiem na cmentarzu izraelickim znajdują się groby cadyków: Menachema Mendla i Cwi Hirsza Kohena, Józefa ha-Kohena i Józefa Kohena, i Izaaka Freidmana, do których pielgrzymują chasydzi z całego świata.

Recenzent książki prof. dr hab. Józef Półćwiartek w swojej przedmowie napisał m.in.: ...Autor opracowania z głębokim znawstwem, wręcz z erudycją, potraktował przedmiot badań, wlewając na karty książki tak wiele mądrości życiowej o obiektywnym traktowaniu ludzi różniących się wiarą i nacją. (...) Jest to opracowanie solidne merytorycznie, skreślone pięknym językiem, skrupulatnie też przygotowane edytorsko. (...) Z dużym więc uznaniem odnotować należy opracowanie Andrzeja Potockiego o Żydach rymanowskich, zwłaszcza iż w książce tak wiele odniesień do innych miejscowości Podkarpacia, z licznymi na tym terenie kahałami (gminami wyznaniowymi) starozakonnymi.

źródło opisu: http://www.potockiandrzej.pl/

źródło okładki: http://www.potockiandrzej.pl/index.php?option=com_...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku