Żydzi Rymanowscy

papier
Ola
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

To pierwsza tak obszerna monografia lokalnej społeczności żydowskiej w województwie podkarpackim, wydana po Holocauście. Historia szczególnie mi bliska, bo dotycząca mojego Rymanowa. Początkowo nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak znaczące piętno wycisnęli Żydzi na jego dziejach, ale jednocześnie jak bardzo starano się wymazać z lokalnej pamięci ich ślady. Historii nie można pisać wbrew faktom, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto upomni się o prawdę.

Jestem dumny z tego, że z mojego miasta pochodzi laureat nagrody Nobla Izaak Izydor Rabi. Szkoda tylko, że moje miasto nie odczuwa z tego powodu dumy i do tej pory nie zdobyło się nawet na najdrobniejszy gest uczczenia jego pamięci. Z Rymanowa pochodzi także Jakób Kalich - żydowski aktor, reżyser i scenograf, który zagrał m.in. drugoplanową rolę w filmie pt. "Skrzypek na dachu". W tym samym filmie jego żona Molly Picon zagrała swaszkę Jente.

Jest też Rymanów nadal miejscem szczególnym dla społeczności żydowskiej, bowiem na cmentarzu izraelickim znajdują się groby cadyków: Menachema Mendla i Cwi Hirsza Kohena, Józefa ha-Kohena i Józefa Kohena, i Izaaka Freidmana, do których pielgrzymują chasydzi z całego świata.

Recenzent książki prof. dr hab. Józef Półćwiartek w swojej przedmowie napisał m.in.: ...Autor opracowania z głębokim znawstwem, wręcz z erudycją, potraktował przedmiot badań, wlewając na karty książki tak wiele mądrości życiowej o obiektywnym traktowaniu ludzi różniących się wiarą i nacją. (...) Jest to opracowanie solidne merytorycznie, skreślone pięknym językiem, skrupulatnie też przygotowane edytorsko. (...) Z dużym więc uznaniem odnotować należy opracowanie Andrzeja Potockiego o Żydach rymanowskich, zwłaszcza iż w książce tak wiele odniesień do innych miejscowości Podkarpacia, z licznymi na tym terenie kahałami (gminami wyznaniowymi) starozakonnymi.

źródło opisu: http://www.potockiandrzej.pl/

źródło okładki: http://www.potockiandrzej.pl/index.php?option=com_...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   błądziłeś w CIEMNOŚCIACH