Uwikłanie

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Inne wydania

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub – zależnie od dnia– przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć.
W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze,w centrum miasta, zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali podczas terapii? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata – osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej – pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie – rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Paco | 2016-05-29
Na półkach: Mój kompan Miłuś :)
Przeczytana: 29 maja 2016

Zaskoczony ? No chłopie, bądź szczery. Zaskoczony.
Aprobatywnie.
Ramy obyczajowe to esencja grupy reprezentatywnej. Polskiej grupy.
Rżałem jak koń. Gdyż humor nie jest naciągany. Miłoszewski nie sili się nań. On to czuje. Żyje w końcu w tej krainie mlekiem i miodem...i jej nie neguje. Technika opisu sytuacyjnego jest ścichapęk swobodna. I śmieszna. Dlatego rżałem.
I ważne. Rżałem nie konsumując sieczki. Tym się różnię od konia. Bo sieczki nie było. Była za to sprawnie poprowadzona intryga. Zdawać by się mogło bezładna. Ale to pozory. Esbecji strach się bać. Naprawdę. I to już figlarne nie jest. Jest pełna powaga i uroczysty strach. Bo ja tu też mieszkam. W tej samej krainie. Może obok nich ? Brrr. Postraszył. Tęgo. Dobitnie. Czytelnie.
A co z walorami warsztatu? Wstydzić się nie musi. Jasne, że zawsze można znaleźć jakiś niesprzątnięty młotek lub obcęgi. Lecz ogólnie warsztat wydaje się być oporządzony. Przejrzysty. Tak jak mój pokój po sobotniej czystce.
Naprawdę napisałem...

Pinkiman | 2016-08-17
Na półkach: 2016
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Wreszcie nadeszła kolej na rozpoczęcie przygody z prokuratorem Szackim. I był to bardzo dobry początek.

Jestem pod wrażeniem, jak ludzkiego bohatera udało się wykreować autorowi. To człowiek jak każdy z nas - mający te same rozterki, myślący o tych samych aspektach życia. Jego indywidualne cechy sprawiają, że w postaci prokuratora przejawia się cynizm przy podejściu do codzienności i otaczających go ludzi.

Bardzo żywe dialogi i ciekawe postacie wykreowane na potrzeby powieści, sprawiają, że powieść czyta się jak trochę bardziej podbudowaną relację z prawdziwego śledztwa - nie sposób się oderwać.

Ciężko przejść obojętnie obok wątpliwości, jakie przychodzą do głowy naszemu protagoniście w związku z rozwijającym się śledztwem. A samo śledztwo związane z terapią ustawień jest niecodzienne i wzmaga ciekawość już od pierwszych słów od wspomnienia, na czym ono polega. Brawa za znalezienie tak interesującego tematu.

Jestem naprawdę ciekaw, co jeszcze czeka Szackiego w dalszych tomach,...

ChicaDeAyer | 2015-05-08
Na półkach: 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Nie bardzo lubię czytać książki okrzyczane, bestsellerowe - zawsze wtedy mój apetyt na kawał dobrej historii niemiłosiernie się zaostrza i w razie rozczarowania jest to spadanie z wysokiego konia. Tak też z dozą niepewności i równocześnie przyjemnej ekscytacji podchodziłam do mojego pierwszego starcia z panem Miłoszewskim. Nokautu nie było, niemniej czuję satysfakcję.

Cudze chwalicie, swego nie znacie - Miłoszewski wypada lepiej aniżeli przereklamowane skandynawskie gryzipiórki korzystające z fali popularności Larssona. Naprawdę bardzo dobrze wykreowana postać prokuratora Szackiego - charyzmatyczna, budząca autentyczne zainteresowanie. Nie odstają również opisy arkanów jego zawodu, prowadzenie wątku kryminalnego oraz sposób osadzenia akcji we współczesnej, tak dobrze znanej mi Warszawie. Czytało mi się płynnie dzięki lekkiemu, niewymuszonemu stylowi i nabrałam ochoty na więcej.

Przy okazji do sięgnięcia po kontynuację przygód Szackiego nie będę się wahała ani sekundy!

Kiwi | 2015-03-01
Na półkach: Zekranizowane
Przeczytana: 01 marca 2015

Dobry i ciekawie napisany polski kryminał, który czyta się jednym tchem.

Ciekawie skonstruowana i wciągająca fabuła, tajemniczy bohaterowie, umiejętnie ukazane i opisane nasze polskie realia.

Mam jednak dwa zastrzeżenia : końcówka mało klarowna i wzbudzająca niedosyt, oraz płytki, dość infantylny i zupełnie niepotrzebny wątek miłosny, od kryminału oczekuję czegoś więcej, ale i tak serdecznie polecam, bo warto tę książkę przeczytać.

Alicja | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

"Jakie to podłe.....,że mamy tylko jedno życie, a ono tak szybko nas nuży" ( str 27)
Młody prokurator tak mówi o sobie, w wieku 36 lat jest życiem zmęczony. Pracownik państwowy, niby super mąż (ze skłonnościami do zdrady) niby super ojciec (rzadko ma czas dla swojego dziecka)elegancki, honorowy z poczuciem humoru, z intuicją
i przeczuciami objawiającymi się swędzeniem głowy.Prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci uczestnika terapii . Ciekawa terapia ustawień rodzinnych stworzona przez Hellingera, w której obce osoby odczuwają emocje innych ludzi. Określana jako "doświadczenie na granicy utraty świadomości" (str 53). Sam Hellinger twierdził, że "nie można być nieuwikłanym" (str 77). Nie mamy prawa stawać innym na drodze w dokonywanych przez nich wyborach o życiu i śmierci.
Każdy rozdział zaczyna się przekazem istotnych wiadomości z kraju i świata. Pięknie nakreślony obraz stolicy. Wyraziste postaci uwikłane we wszystko co możliwe. Esbeckie zbrodnie, represjonowanie obywateli za...

Marago | 2015-04-15
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego to bardzo dobra pozycja. To świetna powieść kryminalna, z szeroko zakrojonym tłem społecznym, obyczajowym i chcąc nie chcąc - politycznym. Charakteryzuje się wartką i ciekawą akcją, wycyzelowanymi i błyskotliwymi dialogami oraz trafnymi spostrzeżeniami. Dowiadujemy się z niej na czym polega teoria "wiedzącego pola" "psychoterapeuty" Berta Hellingera oraz otrzymujemy wiele informacji o metodach działania esbecji w czasach minionych i byłych funkcjonariuszy SB w czasach nam współczesnych. We wszystko to, o czym wspomniałam, uwikłany jest główny bohater powieści - młody prokurator Teodor Szacki, jego współpracownicy i bohaterowie drugoplanowi. Dla ubarwienia Szacki jest uwikłany w romans, a konsekwencje tegoż poznają Państwo kolejnych tomach ("Ziarno prawdy" i "Gniew"). Polecam

ewula | 2014-07-01
Na półkach: 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

W sumie nie będę oryginalna jak napiszę,że,,Uwikłanie"to bardzo dobry kryminał.Wyjątkowość tej książki nie polega tylko na bardzo dobrze prowadzonej intrydze i stworzeniu świetnego bohatera jakim jest Teodor Szacki którym miotają różne rozterki,autor rewelacyjnie nawiązał do działalności SB w PRL-u i jej funkcjonariuszy,którzy do dziś są nie rozliczeni za swoją nadgorliwość.POLECAM!

GraceSuarez | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Z natury jestem uprzedzona do wszystkiego co polskie, w szczególności obawiam się zawsze filmów i książek:) Jednak skusiłam się na zakup tego oto kryminału (od razu całej trylogii) ze względu na wysokie oceny i pozytywne komentarze. Po trochu też zachęcił mnie film, choć może to się wydawać dziwaczne, gdyż jak wiadomo został on całkowicie zmieniony. Nawet Szacki stał się Szacką.

Rzeczywiście trzeba przyznać, że książka jest bardzo dobra. Dowiedziałam się w przybliżeniu jak wygląda praca prokuratora :P Jednak pojawia się też kilka nieścisłości. Nieco niespójny i pozbawiony sensu wątek miłosny oraz mało klarowne i nie do końca rozwinięte zakończenie. (nie udało mi się odgadnąć kto jest zabójcą, pierwszy raz nie miałam nawet 'podejrzanego'). Trochę pogmatwana ta końcówka, trudno było mi się w tym połapać. To takie małe niedociągnięcia. Myślę też, że nie było potrzeby w jedno duże zabójstwo pakować jeszcze przy okazji kilka małych, bo potem wszystko zaczyna się mieszać. Całokształt...

Paweł | 2014-11-10
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 10 listopada 2014

Utwór popełniony przez Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z dumą, a nawet z pewną wyniosłością. Dlaczego? Dlatego, że utwór ten powstał zapewne na polskiej ziemi, naszej ojczystej! Są w książce polskie nazwy dzielnic Warszawy, polskie nazwiska ( oprócz policjanta Olega) i ogólnie przedstawiona polska mentalność. To jest powód do dumy! Wreszcie śmiało możemy obalić mit, że skandynawskie kryminały są najlepsze. Miłoszewski coś zrodził. Zrodził ducha polskiego kryminału. Sama fabuła utworu jest dobra, ciekawie wprowadza czytelnika w nastrój obserwatora zdarzeń. Nie będę rozwodził się nad samą treścią utworu ( nie będzie spojlera) ale przyznam, że główny bohater Teo jest osobą bardzo ciekawą. Niby taki skromny i oszczędny, a z drugiej strony silny by stawić się ,,Odesbie" w restauracji nie chcąc przyjąć łapówki. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne utwory z cyklu ,, Teodor Szacki".

Arek | 2016-06-04
Na półkach: 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

"Jeśli chodzi o to, kto jest dobry, a kto zły, prawie zawsze jest odwrotnie."

"Uwikłanie" to pasjonująca i wciągająca historia, która mogła zdarzyć się naprawdę, gdyż jest mocno osadzona w polskich realiach.
To także moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Zygmunta Miłoszewskiego, jestem prawie pewien że nie ostatnie.
"Uwikłanie" jest hitem i jak to z hitami bywa, miałem go na oku od dłuższego czasu.
Powieść jest bardzo dobrze napisana, dzięki czemu czyta się ją bez wysiłku, miałem wrażenie że sama się czytała, a przed oczami pojawiały się opisywane sceny.
Prokurator Teodor Szacki jest głównym bohaterem tego kryminału, to także jego narrator. Akcja dzieje się współcześnie czerwiec roku 2005 w Warszawie. Pan Teodor zwany Teo znudził się dotychczasowym życiem, zaczyna go męczyć rodzina i praca, potrzebuje więc nowych bodźców. Tym nowym doznaniem okazuje się kochanka.
Zaciekawił mnie zabieg literacki którego wcześniej nie spotkałem, polegający na tym że każdy rozdział...

Nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego ukaże się jesienią

Zygmunt Miłoszewski - autor trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim - poinformował na swoim profilu na facebooku, że właśnie skończył pisać kolejną powieść. Książka „Jak zawsze. Tragikomedia o miłości i Polsce” ma ukazać się jesienią. Na tę książkę fani pisarza czekali trzy lata!

Czytamy w weekend

No to się doczekaliśmy! Nadszedł ostatni weekend wakacji. Z jednej strony nas to cieszy - bo jesień na rynku książki zapowiada się naprawdę rewelacyjnie, z drugiej żal czytania w plenerze, na hamaku, na balkonie, na trawie. Zobaczcie z jakimi tytułami spędzimy ten ostatni sierpniowy weekend.