Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Róża_Bzowa

Inne wydania

Powieść obyczajowa. Zapisany artystycznie popsutą polszczyzną monolog młodego człowieka przeżywającego przygody z pięcioma dziewczynami po kolei oraz amfetaminą non stop. Paszport "Polityki" i nagroda publiczności Nike 2002.

W wydaniu II na wklejkach 12 kolorowych ilustracji komiksowych Krzysztofa Ostrowskiego.

źródło opisu: www.lampa.art.pl

źródło okładki: www.lampa.art.pl

• W obcej skórze
  • Skucha
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Uroki

8 (1 ocen i opinii)
Furia mać
Sylwia Kubryńska

6 (11 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Pasterska korona
Terry Pratchett

7,41 (64 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kiwi_Agnik | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Kontrowersyjna, odważna i impertynencka pozycja, która z jednej
strony ma to "coś", co lubię, a z drugiej kompletnie nic.

Podobała mi się kpina ze stereotypów.
Tak czy owak przerost formy nad treścią.
Czytając trzeba uważać, żeby nie ześwirować.

Karolina | 2010-08-16
| 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Otworzyłam szeroko oczy,nastawiłam uszy na najcichsze dźwięki,dobiegające z podwórka,sklepu,podmiejskich dzielnic i blokowisk i stwierdzam,że widzę i słyszę to samo,co Autorka.
Proza zdumiewająca swą otwartością,wyłuskująca drobiazgi,tak znaczące,aż prawie niewiarygodne.Język rytmiczny,soczysty i dosadny,może bulwersować,ale moim zdaniem nad wyraz odpowiedni dla tego tematu - inny byłby nie przekonujący.
Jestem na tak!

Bartłomiej | 2011-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2009

Dodałem do przeczytanych bo jakąś połowę może zdzierżyłem. Pierwsza i jedyna książka u mnie, która z pięknym furkotem przeleciała cały pokój żeby zakończyć swój nędzny żywot w koszu na śmieci:)
Totalny bełkot i bzdura.Mając 16 lat pisywałem podobne paszkwile w alkoholowo-narkotycznym zwidzie;)
Dla mnie osobiście jedna z najgorszych książek jakie czytałem.
Szkoda ,że nie ma minusowych ocen:)

Dorota Masłowska. Zjawisko czy kolejny głośny i iluzoryczny fantom naszych czasów? Jak ją ugryźć, jak się do tego zabrać? Zabiorę się do spisania mych wrażeń jak najlepiej potrafię to okiełznać i uporządkować.

"Wojnę-polsko ruską" tropiłam kilka lat w miejscowej bibliotece (cóż za nietakt i strata czasu) i za każdym razem byłam odprawiana z kwitkiem ("no przecież mówiłam Pani, że wypożyczona"). Poniechałam więc tego pomysłu i okrył się on się warstewką zapomnienia (swoją drogą za blokowanie drogi młodym i chcącym się dokształcać na własną rękę ludziom powinny być restrykcje...!), a ja żyłam dalej i czytałam inne książki (nie pierwszy raz bowiem tak się stało...). Sprawa tak obleganej w miejscowej bibliotece książki wyjaśniła się sama. Gdy przypomniałam sobie już, że miałam ją przeczytać, to w poruszonej rozmowie z chłopakiem on wyrzekł zdumiony: "przecież ja ją mam". I tak sprawy potoczyły się błyskawicznie, a i błyskawicznie tę pozycję pochłonęłam.

Parę słów o Masłowskiej? Ale...

Guinevere7 | 2010-02-11
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2010

Mam wielki dylemat z panią Masłowską. Po przeczytaniu nadal nie wiem, czy to talent czy badziewie totalne.
Niewtajemniczonych uprzedzam, że pierwsze zetknięcie z lekturą szokuje – nikt przy zdrowych zmysłach tak nie pisze, nie używa takich form stylistycznych, nie robi tylu błędów językowych, bo to karalne(np. w szkole oceną ndst)!. Ale Masłowska uparcie, prawie do końca, brnie w ten niezrozumiały świat własnych fantazji słownych i chwała temu kto ją zrozumie.

Narratorem jest Silny, chłopak o nieokreślonym wieku, około 20 lat. Sposób, w jaki się wyraża jest karygodny ( „Jak dowiedziałem się, że tak już jest, chociaż raczej, że już nie ma, to nie było tak, żeby ona mi to powiedziała w szczere oczy, tylko stało się akurat na tyle inaczej, że ona mi to powiedziała poprzez właśnie Arlettę”) Zdania wielokrotnie złożone trzeba czytać kilak razy, aby zrozumieć ich sens. Ale powiem Wam, że mimo wszystko serdecznie się uśmiałam i dostrzegam niewiarygodny talent w operowaniu słowem. Bo...

kajsa | 2011-08-05

Zastanawiam się, nad czym te zachwyty...
Ani nie porwał mnie język powieści, tym bardziej nie zrobiła tego fabuła.

SłabyGracz | 2013-07-27

Wpadła mi w ręce przez przypadek w bibliotece i jak zacząłem czytać, to się nie mogłem oderwać od niej, dopóki nie skończyłem. Kontrowersyjna i awangardowa. Wybitnie nieliteracka i niejednoznaczna. Jest to książka wolna od naukowego bełkotu, który jest nam wpajany w szkole. Jest ona otwarta na interpretacje i nikt nam nie może odebrać prawa do samodzielnej interpretacji. Można ja pokochać albo znienawidzić. Nie ma żadnych odcieni szarości. Serdecznie polecam, ponieważ nikt kto myśli, że zna się na polskiej literaturze współczesnej nie powinien jej przegapić. Jednakże trzeba być wyrobionym w czytaniu, bo poleciłem to dzieło znajomemu, który łagodnie mówiąc jest na bakier z książkami. Wymęczył ją po dłuuuuuugim czasie. Podsumowując: kto chcę się poczuć wolny do szkolnego bełkotu lektur obowiązkowych niech przeczyta. Inni też mogą, ale jakby co ostrzegałem.

Wojciech Gołębiewski | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

Zamieszczam tu fragment mojej opinii dot "Niesamowitej Słowianszczyzny" prof.Janion:
"... Janion jest au courant z najnowszą beletrystyką. I to wśród niej wyróżnia MASŁOWSKIEJ „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”. Przyznaję, że sam nią byłem zachwycony i napewno uplasowałbym ją na pierwszym miejscu wśród współczesnych polskich moich lektur. W każdym razie, w tej chwili, tak mi się wydaje. W „Wojnie...” Masłowska pokazuje, że język nienawiści i przemocy konstytuuje się przede wszystkim wobec „ruskich”. Rusek-wróg to SPOIWO POLSKIEJ KSENOFOBICZNEJ TOŻSAMOŚCI. Kompleks polskiej wtórności wobec Zachodu wyładowuje się w przekonaniu, że Ruski są jeszcze wtórniejsi i jeszcze gorsi od nas. Świetnie uchwycony został - będąc dojrzałą kreacją literacką - strumień języka, przeważnie bełkotu, ustanawiający współczesną tożsamość polską, groteskową, zazwyczaj sprzeczną, gdzie ...

| 2014-11-29

Będzie to pierwsza moja negatywna opinia na tym forum, ale cóż, w tym wypadku musi być taka, jeśli chcę być szczera sama ze sobą.
Ta książka mi się nie podobała. I od razu chcę dodać, że doceniam jej oryginalny styl, szczególnie w warstwie językowej, i zdaję sobie sprawę, że jest ona na swój sposób ważna, traktuje o ważnym problemie. Jednak mnie osobiście się nie podobała i nie czułam ani przyjemności, ani satysfakcji podczas jej czytania. To na pewno kwestia gustu, być może mój poziom wrażliwości był tu także przeszkodą. Na pewno bardziej przemawia do mnie inny rodzaj literatury i wcale nie musi on być taki słodki i grzeczny, ale w tej książce tego całego "brudu" jest dla mnie za dużo.
Trzy gwiazdki daję na dowód tego, że doceniam iż autorka, młoda kobieta, odważnie i oryginalnie zmierzyła się z istotnym tematem.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.