Frankenstein

Okładka książki Frankenstein
Mary Shelley Wydawnictwo: Vesper Ekranizacje: Frankenstein (1994) Seria: Klasyka grozy horror
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Klasyka grozy
Tytuł oryginału:
Frankenstein or the Modern Prometheus
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2013-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-25
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377311516
Tłumacz:
Maciej Płaza
Ekranizacje:
Frankenstein (1994)
Tagi:
literatura angielska Lynd Ward frankenstein horror klasyka groza
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
2465 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
625

Na półkach: ,

Uwielbiam wracać do lektury „Frankensteina”. Jak dla mnie jest to najwybitniejsza powieść grozy wszech czasów (co nie znaczy, że najstraszniejsza). Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej zapadających w pamięć książek jakie kiedykolwiek przeczytałem.

Można narzekać na momentami infantylną, czy wręcz naiwną fabułę, choć ja akurat o to do autorki nie mam pretensji. Biorąc pod uwagę zarys konstrukcji, problematykę sądzę, że jest to wyśmienicie napisana książka. Właśnie ten prosty, bezpośredni sposób narracji, nadmierna uczuciowość sprawia, że „Frankenstein” tak wielkie wrażenie sprawia na czytelnikach. Mógłbym wymienić wiele książek rzekomo lepszych technicznie, napisanych przez słynnych dojrzałych pisarzy (w przeciwieństwie do nastoletniej Mary Shelley), o których niemalże od razu po przeczytaniu zapomniałem...

Z „Frankensteinem” jest zupełnie inaczej. Jest to książka nieśmiertelna. Poprzez głębie analizy ludzkiej natury, uniwersalne wartości, problematykę egzystencji człowieka w świecie, granic nauki (przestroga przed uzurpowaniem sobie boskich atrybutów), samotność, filozofie, relacje międzyludzkie oraz połączenie realności z fantastyką sprawia, że utwór Mary Shelley jest bliższy intelektualnie dziełom Szekspira niż typowym powieścią grozy.

Charakterystyczna we „Frankensteinie” jest olbrzymia ilość pesymizmu. Tu nie ma happy – endu. Nie ma bodajże ani jednej szczęśliwej postaci. W mniejszym bądź większym stopniu chyba każdy z bohaterów spotyka się z cierpieniem, jeśli nie osobiście to pośrednio, przez dramat innych bliskich mu ludzi. W tym względzie poprzez ogrom nieszczęść można by doszukiwać się podobieństw z nieszczęsnym biblijnym Hiobem, choć w sumie ze względu na zakończenie może lepiej byłoby wskazać „Spisek przeciwko ludzkiej rasie” Thomasa Ligottiego. O ile Hiob ostatecznie zostaje zrehabilitowany i nagrodzony za doznane krzywdy, o tyle zarówno u Shelley jak i Ligottiego wymowa jest jednoznacznie pesymistyczna.

Warto zwrócić także uwagi na wątki religijne we „Frankensteinie”. Oprócz wspomnianej wybornej próby budowania swoistej wieży Babel poprzez danie życia istocie umarłej, mamy tu także krytykę zaściankowości religijnej, nietolerancji zarówno u chrześcijan (motyw księdza nakazującego niewinnemu skazańcowi przyznać się do winy, aby ‘uzyskać’ w ten sposób zbawienie) jak i islamie (instrumentalne traktowanie kobiet).

Na koniec odnośnie wydania z Vespera. Tradycyjnie ekskluzywnie wydana klasyka grozy, podobnie jak Dracula, Golem czy opowieści Edgara Allana Poe. Świetne tłumaczenie, wspaniałe ilustracje, interesujące, obszerne posłowie Macieja Płazy znanego z cenionego przekładu opowieści Lovecrafta, plus kilka króciutkich opowiadań grozy przyjaciół autorki. Dla fana grozy, a nawet dla każdego miłośnika wybitnej literatury jest to pozycja obowiązkowa. Tym bardziej, że nie jest to powszechnie znane wydanie „Frankensteina” , gdyż jest to pierwsze autorskie wydanie tej powieści, bez zmian wprowadzonych później przez Mary Shelley w kolejnych edycjach, a więc wersja chyba najbardziej spontaniczna i emocjonalna.

Uwielbiam wracać do lektury „Frankensteina”. Jak dla mnie jest to najwybitniejsza powieść grozy wszech czasów (co nie znaczy, że najstraszniejsza). Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej zapadających w pamięć książek jakie kiedykolwiek przeczytałem.

Można narzekać na momentami infantylną, czy wręcz naiwną fabułę, choć ja akurat o to do autorki nie mam pretensji. Biorąc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 741
  • Chcę przeczytać
    4 818
  • Posiadam
    1 660
  • Ulubione
    249
  • Teraz czytam
    161
  • Klasyka
    138
  • Chcę w prezencie
    91
  • 2021
    83
  • Horror
    78
  • 2022
    74

Cytaty

Więcej
Mary Shelley Frankenstein Zobacz więcej
Mary Shelley Frankenstein Zobacz więcej
Mary Shelley Frankenstein Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także