W cieniu Darwina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Darwinism: An exposition od the Theory of Natural Selection of its Apllications
LuceClarius

Alfred Russel Wallace (1823-1913), angielski przyrodnik, geograf i antropolog, jest współtwórcą teorii ewolucji i alter ego Karola Darwina. W roku 2009 przypada, obchodzona na całym świecie, okrągła dwusetna rocznica urodzin Darwina i 150 rocznica publikacji O powstawaniu gatunków, jest to zatem również znakomita okazja, by przybliżyć polskiemu czytelnikowi Wallace'a, jego poglądy i dzieła, niedostępne dotychczas w naszym języku. Prezentowany kolejny tom serii Biblioteka Klasyków Nauki zawiera najciekawsze fragmenty najsłynniejszej z książek Wallace'a Darwinizmu. Dzieło to jest fascynującą lekturą dla miłośników prozy i myśli Darwina, dla początkujących przyrodników - wciąż niezrównanym wprowadzeniem do współczesnej (tak!) teorii ewolucji, a dla nie do końca przekonanych - ożywczą porcją argumentów na rzecz tezy, że ewolucja to nie tylko teoria. Tekst Wallace'a poprzedza obszerne wprowadzenie pióra dr. Marcina Ryszkiewicza, przedstawiające bogaty i oryginalny dorobek Wallace'a w różnych dziedzinach nauki i myśli.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008

źródło okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008

Książka powstała na bazie jednego z chyba największych dzieł Wallace'a poświęconego ewolucji "Darwinism". Oprócz informacji zawartych na temat samego Wallace'a, omówione zostały tutaj zagadnienia walki o byt, kwestie tego czym są gatunki, zagadnienia ubarwienia u zwierząt, rozmieszczenie geograficzne oraz inne tematy związane z ewolucją. Jest to naprawdę dobra lektura. Szkoda, że zawarte tutaj fragmenty (książka ma ok. 200 stron) stanowią 1/5 oryginalnego wydania.
Powszechnie winno wiadomym być, że wielkie idee rzadko mają samotnych ojców, a ta książka właśnie to ilustruje. Rodzą się zwykle w sporach, dyskusjach i wyłaniają się z klimatu obecnie panującej epoki, a to, że przypisujemy im często wyłączne ojcostwo dla jednej osoby, to doprawdy duże nieporozumienie.

Marcin Bień | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przybliża sylwetkę Wallace'a i jest bardzo ciekawa z punktu widzenia historycznego.

Kamil K | 2016-05-31
Przeczytana: 23 maja 2016