Słownik polsko@polski z Miodkiem II

2013-01-01
2013-01-01
błędy język słownik

Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
Wszystko zależ... Jerzy Bralczyk, And...

Książka równie dobra co poprzednia ale to tamta zrobiła lepsze i ciekawsze wrażenie. Nadal mamy tu do czynienia z problemami natury językowej, ale parę powtarza się z pierwszej części. Urozmaicenie w postaci podsumowania po każdym rozdziale jest ciekawym dodatkiem. Polecam, bo można podszkolić język.

Spis rozmów ze słuchaczami cyklu prowadzonego przez Pana Profesora. Bardzo podoba mi się taka forma pytanie - odpowiedź. Te smaczki językowe, zdjęcia błędów w znanych centrach czy na plakatach. Na końcu znajduje się quiz, który możemy rozwiązać i sprawdzić, czy uważnie przeczytaliśmy treść. Terkocze a może tyrkocze? Owoca - owocu? Warto po nią sięgnąć.

Zadziwiające, że w tym wydawnictwie poprawnościowym występują błędy, o których mówi sam prof. Miodek. Nie popisał się korektor!

Redakcja przesłała mnie egzemplarz (z dedykacją) jako wyróżnionemu przez prof. J. Miodka, za rezolutne pytanie, które wypowiem w TV "Polonia" w końcu października (nagranie już było, 5.09),a brzmi ono:
"Witkacy w "W małym dworku" pisze 'suki się zborsuczyły', a na końcu okazuje się, że dwie z nich, Aldona i Fifi, są nie do 'odborsuczenia'. 'Borsuczyć się' spotykam i przy innych okazjach. Jaki jest zakres znaczeniowy tego czasownika?"
Trzeci dzień przeglądam ten słownik i nadziwić się nie mogę zmianom, jakie za mojego życia zaszły. Można ten trend zmian określić: na siłę upraszczanie, przynoszące w efekcie niepewność. Książka została wydana w 2013 roku, a w opracowaniu wykorzystano materiał z programów emitowanych wcześniej. Obecnie obserwuję u Profesora większą kompromisowość, dzięki czemu werdykt dopuszcza alternatywne formy. W odpowiedzi na moje pytanie dopuścił KRONOSU obok KRONOSA!!! Na stronie 85 znalazłem bazę do mojego pytania przy najbliższym nagraniu. Otóż Profesor podaje jako prawidłowe: WSZEM WOBEC, a za błędne WSZEM I WOBEC; moje pytanie będzie brzmiało: a jak z WSZEM, I WOBEC? Bo w tym znaczeniu całe życie stosowałem. W takim przypadku „WSZEM WOBEC”, które znaczy według Profesora „wszystkim w ogóle”, zmienia znaczenie wskutek przecinka na „wszystkim i w obecności wszystkich”. A może mnie się wydaje? Kto pyta, ten..... ..mąci!
Część „językowa” (do 126 str) uzupełniona jest sprawdzającym quizem, wywiadem z profesorem i inną publicystyką.
Oba tomy słownika powinno się mieć, i nie czytać ich, lecz systematycznie z nich korzystać. Moje słowniki zostały eo ipso wzbogacone i uaktualnione. Przy okazji: komputerowy korektor preferuje inne rozwiązania niż prof. Miodek. Przykład; supersprawa,. Miodek poprawia Kołakowskiego twierdząc, że tytuł dzieła filozofa „Mini wykłady o maxi sprawach” winien być „Miniwykłady o maxisprawach”. KTO WIE? KTO WIE? (Proszę samemu spróbować napisać na PC z korektorem)

Apetyt mój rośnie i mam nadzieję na trzeci i czwarty, i szósty, i setny tom z tego cyklu. Wspaniała inicjatywa! Szerzmy kulturę i kształćmy język. I przede wszystkim - dbajmy o niego!

Szacunek ogromny. Zawartość przeczytana bardziej chyba jakby z patriotycznego obowiązku niż chęci poszerzania horyzontów humanistycznych. Najbardziej zaciekawiła rozmowa z Profesorem o nim samym. A z problemów językowych kontekst używania słowa gałgan - Rajdosław miałeś racje.

• Domowa biblioteczka
  • Poradniki
  • Język
  • 2016
  • Poradniki, rozwój osobisty
  • Z autografami od Autorek_ów

Dodaj cytat z książki Słownik polsko@polski z Miodkiem II