Wielka przeprawa

Wydawnictwo: Egmont Polska
La Grande traversée
komiksy
geokuba

Dwaj Galowie, których zadaniem jest noszenie na tarczy wodza Asparanoiksa zatruli się nieświeżą rybą… Tak zaczyna się kolejna awantura między mieszkańcami galijskiej wioski. Brak świeżych ryb sprawia, że Asteriks i Obeliks wypływają w morze. A ponieważ nie mają żadnego doświadczenia jako rybacy – zamiast zarzucić sieć, po prostu ją wyrzucają. Potem zaczyna się sztorm i łódź bohaterów zaczyna płynąć w nieznanym kierunku. Kiedy dobija do jakiegoś lądu, Galowie są tak głodni, że zajadają się… indykiem nadziewanym niedźwiedziem! Przystrojonych w pióropusze tubylców biorą za Rzymian, potem za Traków albo Kreteńczyków i usilnie starają się opowiedzieć dziwnym mieszkańcon nieznanej krainy, kim są. Kiedy jednak wódz wioski zamierza ożenić Obeliksa ze swoją córką, przyjaciele wsiadają do dziurawej łodzi i odpływają – byle dalej. Na morzu napotykają wikingów i trafiają do ich krainy – jako przedstawiciele nowego świata!

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

chrispu | 2014-03-09

Po kiepskim, moim zdaniem, komiksie "Podarunek cezara", kolejna część przygód Asteriksa okazuje się być rewelacyjną. A może to tylko poprzez kontrast? W każdym razie jest tu to co lubię - szybka akcja, dużo humoru słownego, rysunkowego i sytuacyjnego (świetne wplątanie do całej intrygi postaci Wikingów) i kilka sprytnych przemyconych nawiązań do osób i zdarzeń ze świata historii i literatury (m.in. do Shakespeara, odkrycia Ameryki przez Wikingów). Jest to też komiks, w którym Rzymianie występują na tylko dwóch rysunkach (i wcale nie dostają "lania"). Dużo większą rolę mają tu do odegrania "piraci". Powstała wersja animowana komiksu, która w miarę dobrze oddaje treść pisaną. Jak dla mnie - jest to świetna rozrywkowa pozycja.

Violla92 | 2015-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Jeden z ciekawszych komiksów z serii: dużo akcji, dużo humoru i ciekawa historia. Dzięki temu komiksowi dowiadujemy się, że Idefix posiada talent językowy, rzymianie nie zawsze muszą dostać łupnia, do wykonania magicznego napoju potrzebne są ryby niekoniecznie z Lutencji, jak nie należy łowić ryb, oraz że warto znać nie tylko swój język narodowy. Na plus przemawiają również nawiązania do sztuki i kultury (Statua Wolności, Szekspir).

Kamilkaa21 | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2014

Niestety jak dla mnie do tej pory, czyli z 22 części ta była najsłabsz i nudna.... 3 tylko dzięki Obeliksowi - za to, że zjadł nareszcie coś innego niż dzik a mianowice gul-gula i niedźwiedzia faszerowanego gul-gulem :) oraz komiczną reakcję na temat małżeństwa :D

Karolina | 2012-10-27

historia między innymi o tym jak skutecznie Gul-Gul może zastąpić ulubione danie Obeliksa- dzika ! :)

Herbaciarka | 2016-05-29
Przeczytana: 1995 rok

Jak dla mnie jedna z ciekawszych historii o przygodach Asteriksa, no i jedna z niewielu, które zakupiłam zakaz po ukazaniu się ;) W tym tomie dowiadujemy się, że to nie Kolumb pierwszy stanął na amerykańskim lądzie, a Asteriks i Obeliks, gul-gule są równie dobre jak dziki, a dobroduszny Obeliks złamał serce Indiance - córce wodza. Polecam :)

Morał z tej historii? Zanim zarzucisz sieć na ryby, najpierw ją przywiąż do łodzi ;)

tooffic | 2019-03-18
Heatcliff | 2019-02-14