Trzepotanie jego skrzydeł

Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Cykl: Lewa ręka Boga (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
THE LEFT HAND OF GOD TRILOGY 3: THE BEATING OF HIS WINGS
Lewa ręka Boga, Paul Hoffman
Justyna Lesień

Trzeci i ostatni tom trylogii fantasy (LEWA RĘKA BOGA cz. I i II oraz TRZEPOTANIE JEGO SKRZYDEŁ) o młodym akolicie Powieszonego Odkupiciela. Thomas Cale staje na czele armii w ostatecznym starciu z papieżem Bosco, który konsekwentnie realizuje swój plan sprowadzenia na ludzkość Apokalipsy. Pisarzy takich jak Hoffman jest zbyt mało. Ta wspaniała książka zachwyciła mnie od pierwszego...

Pisarzy takich jak Hoffman jest zbyt mało. Ta wspaniała książka zachwyciła mnie od pierwszego rozdziału
Conn Iggulden, autor Artemis Fowl

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1192,16...»

onika | 2018-07-31
Przeczytana: lipiec 2018

Skończyłam ostatni tom trylogii „Lewa ręka Boga” i jestem po troszku rozczarowana i zawiedziona, a trochę doceniam fakt, że autor do końca pozostał niepokornym i wymykającym się schematom (choć przecież schematami sypie jak z rękawa) kreatorem świata przedstawionego. Fakt, losy Thomasa Cala poplątał tak, że węzeł gordyjski to przy tym dziewczęcy warkoczyk, więc już tylko ostre cięcie zostało mu do dyspozycji, by coś z tym wszystkim zrobić.

Niezmiennie pozostaję pod wrażeniem tego, jak Hoffman wykorzystuje fakty i teksty kultury, by tworzyć z nich całkiem nową jakość. Jest w tym czasami obrazoburczy, ale w końcu można malować, tylko tymi kredkami, które są pod ręką. Nasza rzeczywistość i historia obfitują w absurdy, których dość często staramy się nie uwypuklać. Autor „Trzepotu jego skrzydeł” nie ma pod tym względem żadnych skrupułów. I naprawdę zaciekawiły mnie opisy poczynań wojennych Thomasa, jak również intryg politycznych, których był podmiotem lub przedmiotem.

Fascynują...

Michał Nosorowski | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Lewa ręka Boga to książka, którą warto przeczytać. Jest to powieść, której fabuły nie można przewidzieć. Na pewno na swój sposób szokująca i nie kończąca się ze szczęśliwym happy end'em, a przynajmniej takim jaki sobie wyobrażałem. Po przeczytaniu trzeciej części, na którą szczerze muszę przyznać czekałem długo, a dwie poprzednie części tuż przed premierą trzeciej przesłuchałem w formie audiobooka (w celu przypomnienia sobie wydarzeń, które czytał Wiktor Zborowski, który nawiasem mówiąc nagrywa świetne audiobooki) , dochodzę do wniosku, że jest to bardzo smutna historia. Czy namiastka wydarzeń z Sanktuarium faktycznie może jeszcze tętnić życiem w naszym wspaniałym XXI wieku? Zacząłem od tej pory głęboko się nad tym zastanawiać. W tej oraz poprzednich częściach znajdziemy ciekawe cytaty, które postarałem się wychwycić i dodać do zakładki z cytatami po prawej stronie. Być może komuś z Was przypadnie do gustu. Jeszcze raz zachęcam i pozdrawiam.

Ryszard Pałka | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Zakończenie trylogii takie jakie powinno być. Całość warta przeczytania chociaż bez euforii

książek: 1900
Amarisa | 2014-09-07
Przeczytana: 04 września 2014

"Człowiek walczący z potworami niechaj lepiej baczy, aby walka ta i jego nie zamieniła w potwora. Jeśli patrzysz w otchłań zbyt długo, otchłań odwzajemni twoje spojrzenie."

Thomas Cale cierpi. To już nie ten sam wszechmocny młodzieniec, rzucający się bez zastanowienia w wir walki, pozbawiający na prawo i lewo życia ludzi, którzy ośmielili się stanąć na jego drodze. Dotarło do niego, że nie jest jedynie bezwzględną maszyną do zabijania, lewą ręką Boga, Aniołem Śmierci siejącym na ziemi strach i spustoszenie, wykonawcą boskiego planu mającego na celu sprowadzenie Apokalipsy. Poza nienawiścią i gniewem nosi w sobie zgoła inne uczucia. Do głosu doszło sumienie... a jego dusza zaczęła odczuwać skutki wyrządzonych krzywd. W zupełnej psychicznej rozsypce trafia do klasztoru na Cyprze, w którym przebywają ludzie chorzy na umyśle. Jego przypadkiem zajmuje się dość dziwna, momentami wręcz niepokojąca lekarka, która w niekonwencjonalny sposób stara się pomóc swemu pacjentowi. Tymczasem w...

Bogdan Brykman | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

W trzeciej części Lewej ręki Boga Thomas Cale staje na czele armii która ma pokonać papierza Bosco. Jest podsumowanie całej trylogii choć moim zdanie jest napisany trochę inaczej. Z całej książki najciekawszy jest fragment opisujący zawiłość inżynierii jaką musieli się wykazać budowniczy specjalnych umocnień jakie chroniły najeżćców na Sanktuarium.

Igor M | 2014-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Książka w bardzo dobry sposób spina całą trylogię. Nie będę zdradzał szczegółów, ale jestem odrobinę rozczarowany zakończeniem.
Jak w poprzednich częściach, znajdziemy tutaj siarczyste opisy walk oraz dialogi, intrygę oraz partie szachów pomiędzy obozami mającymi zgoła odmienne interesy.

Gdzieś trafiłem na opinię albo 'recenzję', w której autor napisał, że trylogia przygód Anioła Śmierci nadaję się tylko i wyłącznie dla dzieci oraz młodzieży. Oznacza to, że ta osoba nie poświęciła tym książkom choćby godziny, gdyż sama opowieść ma w sobie znacznie potężniejszy przekaz. Paul Hoffman stworzył niesamowitą historię oraz obraz wybitnej jednostki - życzmy sobie więcej takich powieści.

Sillie | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, MDKK

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka, która kończy trylogię "Lewa Ręka Boga". Thomas, tytułowy bohater, Anioł Śmierci, zabija w końcu papieża Bosca, więzi swoją kochankę i (prawdopodobnie) matkę swojego dziecka. Wiele wątków, jeszcze więcej bitew.
Moim zdaniem najsłabsza książka, głównie ze względu na brak konkretnego zakończenia, beznadziejnego wręcz. Tych wtrąceń z początku i końca książki. Dobrze, że to koniec. Przygoda z Thomasem i całą tą zgrają była fajną przygodą, ale nie jest to książka, do której bym wracała.

Grace Holloway | 2015-03-11
Przeczytana: 2015 rok

To już ostatnie spotkanie z Thomasem Cale'm. W tym tomie to już nie jest ten sam chłopak, którego poznaliśmy wcześniej. Dopadają go wyrzuty sumienia, ale nadal wie, że wiele od niego zależy. Nie poddaje się, chociaż momentami nie ma już sił. W chwilach, gdy pojawiał się Mętny Henri, buzia mi się sama uśmiechała - bardzo polubiłam tego bohatera, zresztą tak samo jak Cale'a. Autor trochę odsunął na bok Kleista - trzeciego z akolitów, który uciekł z Sanktuarium.

Po ostatnich dwóch tomach spodziewałam się innego i zarazem trochę lepszego zakończenia. Dochodzi do wojny z Odkupicielami, która trwa wiele, wiele miesięcy. Niektóre sytuacje, moim zdaniem nie wnosiły nic do powieści i nie potrzebnie tylko zajmowały strony. „Trzepotanie Jego skrzydeł” tak jak swoje poprzedniczki jest pełna mroku. Autor nie oszczędza...

słoneczko | 2015-12-01
Przeczytana: luty 2015

Ostatnia część bardzo ciekawej trylogii. Dla mnie najsłabsza. Poprzednie mnie zafascynowały. Na tej się zawiodłem. Autorowi chyba skończyły się pomysły.

Piotr | 2014-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

Ponad dwa lata oczekiwania na ostatnią część przygód Thomasa Cale’a zbudowało u mnie bardzo duże oczekiwania w stosunku do tej książki. Czy otrzymałem to, czego chciałem? Nie do końca. Zakończenie, mimo że logiczne, było (moim zdaniem) zbyt łatwym zamknięciem trylogii. Mimo tego miło wspominam czas spędzony przy lekturze.