Pamięć wypędzonych. Grass, Bene i środkowoeuropejskie rozrac

Wydawnictwo: Więź
historyczna

Wypędzeni wracają. Nie do swojej ojczyzny wprawdzie, lecz do politycznego dyskursu. Po latach względnego milczenia o powojennym wypędzeniu Niemców, kwestia ta stała się ważnym tematem w debacie publicznej nad Szprewą i Renem. Otworzył ją G nter Grass powieścią Idąc rakiem . Niedługo później ogarnęła także Polskę i Czechy. Spór o tzw. dekrety Bene a i Centrum przeciwko Wypędzeniom przerodził się w środkowoeuropejską dyskusję o wspólnej historii. Niniejszy tom przedstawia polsko niemiecko czeski trójgłos o trudnej przeszłości, zbiorowej pamięci i narodowych mitach. Ten wybór tekstów to nie tylko dokumentacja ubiegłorocznej debaty w Niemczech, Polsce i Czechach. To także znakomite źródło wiedzy pozwalające lepiej zrozumieć niuanse narodowych interpretacji historii i ich znaczenie we współczesnej polityce.

żabot | 2013-05-15
Przeczytana: 2004 rok