Wielogłos. Uczeni i świadkowie o stanie wojennym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Wielogłos wydobywa i pokazuje wcześniejsze okoliczności i fakty, ilustrujące wewnętrzne oraz zewnętrzne uwarunkowania wprowadzenia stanu wojennego. Sygnalizuje jego polityczno społeczno gospodarcze następstwa, aż po Okrągły Stół . W rezultacie Czytelnik otrzymuje obraz szeroki, w którym znajduje się dobitne potwierdzenie myśli rozwiniętej najpełniej w obszernym wystąpieniu gen. Wojciecha Jaruzelskiego, iż stan wojenny był istotnie okaleczeniem, ale przede wszystkim ocaleniem. A więc mniejszym złem. Dziś, po latach od jego wprowadzenia, może to stanowić swoistą kanwę poszukiwania wzajemnego zrozumienia i przebaczenia Polaków.