Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji

Książka powstała aby uhonorować zwycięzców konkursu ogłoszonego przez księgarnię internetową Polish Books i wydawnictwo Videograf II. Jest to zbiór nagrodzonych i wyróżnionych opowiadań i wierszy stworzonych przez Polaków przebywających na emigracji

aczeisa | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

Siłą każdego z zamieszczonych w zbiorze tekstów jest autentyzm opisywanych przeżyć. Żyjemy w takich podłych czasach, że każdy z nas doświadczył — albo osobiście, albo za sprawą bliższej i dalszej rodziny czy przyjaciół — uroków emigracji zarobkowej. Zebrane w tomie opowiadania mówią o tym, czego czasem oszczędzają tam krewni i znajomi: o upokorzeniu, poczuciu niższości, nieustającym strachu, biedzie, głodzie, braku poczucia bezpieczeństwa i zaufania. Dlatego, niezależnie od jakości, są to teksty tak silnie oddziałujące na emocje: bo bardzo blisko im do rzeczywistości i to takiej rzeczywistości, która wcale nie wydaje się najlepszym z możliwych światów.

Ta rzeczywistość ma różne kształty w kolejnych tekstach, czemu trudno się dziwić. Akcja większości z nich toczy się w Londynie, czy też szerzej: w Anglii, ale bywamy też na południu, w krajach Skandynawskich i w Australii; wszędzie tam, gdzie nasi rodacy szukają dobrobytu, którego nie znaleźli w ojczyźnie. Różnie tę rzeczywistość...

eveo | 2015-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Zbiór prac inspirowanych życiem Polaków pracujących poza granicami naszego Państwa.
Jak to bywa w pracach zbiorowych, część z nich była napisana bardzo błyskotliwie, interesująco, z humorem, przez drugą połowę ciężko mi było przebrnąć:)
Morał z tych historii jest taki - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma :)
niestety wyłania nam się obraz zagranicy, w której również ciężko o znalezienie pracy, legalne zatrudnienie, problemy z zapisaniem się na wizytę lekarską...

Atacama | 2016-07-23

Ksiazka to zlepek roznych zyciowych historii ludzi pochodzacych z roznych zakatkow europy. Emigracja dla wielu to poszukiwanie lepszego zycia. Bohaterowie trafiali w rozne towarzystwa. Historie skupiaja sie generalnie na pierwszych tygodniach pobytu w nowym kraju, roznicach kulturowych I zmierzenie sie z poradzeniem sobie na obczyznie. Kazdy mial swoj kryzys I roznie go przechodzil. Pomimo ze ksiazka ma million roznych stylow pisania to czyta sie szybko. Jedne historie sa bardziej ciekawe od drugich. Z wlasnej perspektywy moge powiedziec ze emigracja do latwych nie nalezy - tesknota za krajem, rodzina I przyjaciolmi, ale mozna z nia sobie poradzic i zyc lepiej. Nie dajmy sie pojmac tym nieraz ponurym opowiadaniom. Przeczytac warto ale nie wierzyc na slowo :)

Beata | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

Bardzo dobrze opisane przeżycia współczesnej emigracji, głównie do Anglii. Opowiadania wręcz tragiczne oraz dające do myślenia. Polecam.

Maajka93 | 2013-06-21
Przeczytana: 24 czerwca 2013