The Quest. W poszukiwaniu energii

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
biznes, finanse
joly_fh

ROZWÓJ I DYLEMATY SEKTORA ENERGII to temat ważny dziś dla każdego polityka, przedsiębiorcy i konsumenta, a Daniel Yergin, laureat Nagrody Pulitzera, opisuje je w sposób niezwykle ciekawy i, co najważniejsze, uczciwy. „Trudno sobie wyobrazić lepsze wprowadzenie do kluczowych kwestii energetyki w dwudziestym pierwszym wieku”, pisał o The Quest. W Poszukiwaniu energii dziennik Financial Times. Książka jest napisanym z wielkim rozmachem, na podstawie bogatej literatury i obszernej insiderskiej wiedzy autora, dziełem o źródłach energii, o złożach ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego oraz o ich wpływie na międzynarodowe stosunki gospodarcze. To także przewodnik po świecie energii odnawialnej.

Oprócz pasjonującej narracji, książka jest bogata w mapy, rysunki i wykresy, które porządkują wiedzę o rozmieszczeniu kluczowych dla świata ropociągów i gazociągów, zużyciu energii i paliwa przez poszczególne społeczeństwa oraz o funkcjonowaniu nowoczesnych narzędzi do produkcji energii takich jak turbiny wiatrowe itd.

źródło opisu: Kurhaus Publishing, 2013

źródło okładki: http://www.kurhauspublishing.com/

Novik | 2014-03-23
Przeczytana: 04 marca 2014

Dość obszerna gawęda o obecnych i potencjalnych źródłach energii. Plusy: z pewnością pozwala dorzucić kilka kamyczków do ogródka wiedzy w tym zakresie. Minusy: przykład książki napisanej tak by przypadkiem nikogo nie urazić. Wrzucenie do jednego kotła ekologów, nafciarzy, rządów, spekulantów, biznesu a wreszcie zwykłych ludzi i przyjęcie nader ryzykownego założenia, że wszystkie te grupy nie ustają w budowaniu wspaniałego kompromisu mocno osłabia wartość poznawczą książki co do istoty problemów energetycznych na świecie.

kacek | 2019-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2019