Suka

Wydawnictwo: StudioEMKA
kobieta
black_hole

Pierwsze zetknięcie czytelnika ze sposobem pisania Katarzyny Grygi robi powalające wrażenie. Język tej prozy – zanim czytelnik z nim się oswoi – to ciosy zadawane temu, jak gęgają te wszystkie Kasie i Mariole z powieści (i telewizyjnych seriali) o współczesnych kobietach i dziewczynach. Ale czy może być inaczej w sytuacji, gdy bohaterka ma na imię Suka, a sama o sobie myśli jako o „samcu alfa”?

źródło opisu: oficjalna strona wydawcy

źródło okładki: oficjalna strona wydawcy

Justyna Antoniewicz | 2015-09-11

Bardzo mocna, wulgarna powieść główna bohaterka to "Suka" która cierpi na nerwicę natręctw, ma zaburzenia psychiczne..ona niezależna życiowo, samodzielna..irytowała mnie bardzo,dla mnie słaba książka nie trafiła do mnie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednego jestem pewna, jeśli narodzi się więcej takich Suk ;to wy drodzy panowie, którzy już teraz jesteście na straconej pozycji – nie macie żadnych szans na przetrwanie.
Drapieżna ,inteligentna ,cyniczna ,używająca mężczyzn jedynie dla rozrywki, dominująca samica - to jest to co doprowadza facetów do białej gorączki ,a jednocześnie przeraża.
A ja ją lubię ,choć się nie utożsamiam .Jej autystyczny odbiór świata jest mi obcy,negacja wszystkich i wszystkiego mnie odstręcza , ale mnóstwo spostrzeżeń ,poglądów mamy wspólnych .Podziwiam Sukę za bezkompromisowość ,solidaryzuję się w walce o normalność i wolność wyrażania siebie.
Warto przeczytać choćby dla czystości obrazu. .Każdy z nas odgrywa jakieś role –ona jest w 100% sobą –wyalienowaną jednostką, obserwatorem bez cienia empatii .Jej ostre spojrzenie na rzeczywistość jest czyste, nie filtrowane przez pryzmaty : religijny ,moralny ,czy ideologiczny.
Dla mnie była to niezwykle inspirująca podróż literacka.

Tajemnica | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Kobieta, zaszufladkowana jest jako istota słaba. Nazywana laleczką, słodką idiotką itd. itp. Jak głośny byśmy nie krzyczały, my kobiety, niestety tak jest było i będzie. Ale … ale …. jest Kobieta i jest Suka.

( polecam na moim blogu rysunek Katarzyny Gryga, pięknie obrazujący różnice pomiędzy Kobietą a Suką - http://tajemnica33.blogspot.com/2013/12/bo-sa-kobiety-i-sa-suki.html)

Do której „kategorii” się zapiszesz?

Ja zdecydowanie wskoczę do szufladki z napisem Suka, dlaczego? Bo czuję się wolna. Nie można mnie wpasować w ogólnie dostępne schematy. Nie unikam brzydkich słów, jeśli sytuacja tego wymaga siarczyście sobie zaklnę i co najważniejsze! NIGDY! nie robię czegoś ze względu na opinię, dobre zdanie itp. Mam daleko w d…. to, co ludzie mówią na mój temat, ponieważ jestem przekonana, że życie wszystko weryfikuje. Kłamstwa, kreacja własnej osoby, dopasowywanie swoich poglądów do ludzi i potrzeb – śmieszy mnie to. Znałam takie „Gwiazdy” i nigdy więcej nie chcę poczuć nawet ich...

Elwira | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Polecono mi tę książkę ze względu na to, że miałam w niej podobno znaleźc cząstkę siebie, ale ogólnie bohaterka jest zbyt pesymistycznie nastawiona do świata przez co może byc ciężko przez tą książkę przebrnąc.
Nie chciałabym w żadnym stopniu byc Suką ani miec jakiejś cząstki jej w sobie. Suka miała byc niezależną, silną kobietą-singielką, która reprezentuje obecne pokolenie błyskotliwych ludzi dążących do sukcesu, samodzielnych. Tymczasem Suka to dla mnie skrzywdzona głęboko przez ojca dziewczynka, która wyhodowała w sobie oprócz nerwicy natręctw, morza frustracji.
W prawdzie śmiałam się nie raz na niektóre porównania i ironie, to jednak Suka to seria powtarzalnych relfeksji i sytuacji, nie wnosi tyle, ile się po niej spodziewałam. Czytałam bardzo szybko, bo chciałam skończyc tę przejażdżkę ludzkiej nienawiści. Suka mnie do siebie nie przekonała, a przede wszystkim nie wzbudziła szacunku do samej siebie i jej niezależności i bezkompromisowości. Były one grubo przesadzone, a...

Natalia Be | 2014-02-14

Nie wiem, jak ocenić. Dla wydawcy dziesiątkę za odwagę, że wybrał prostą, surową okładkę i za opis, który mnie zachęcił. Za to, że nie usiłowano z tej książki zrobić czytadła i romansu. Bo czytelniczki takie jak ja też istnieją i właśnie czekają na tę oryginalną, pieprzną polską powieść kobiecą, napisaną niesztampowo. Jednak, czy taka proza jest w środku tej książki? Hm. Styl i język ok. Ale czy było tam coś więcej? Oprócz zblazowania i mnogości chaotycznych przemyśleń. Problemy z pracą ciekawie opisane, szkoda, że dopiero pod koniec książki. Gdyby uczynić te problemy osią opowieści, byłoby chyba lepiej (wg. mnie). A tak, to brakowało mi jakiegoś głównego motywu. Ale i tak fajnie, że takie książki powstają. Czekam na kolejne tego typu. (Czyli nie czytadło, nie romans i żeby były współczesne problemy i realia).
Chociaż... Ten opis na okładce... On jednak wprost uderza w te Kasie i Gosie gęgające w książkach dla kobiet. Czytelniczki "gęgających" Kaś i Goś mogłyby poczuć się urażone....

Lowka | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Po trzech stronach bylam gotowa oddac ksiazke do sklepu (nie byla kupowana w ksiegarni). licealny styl, powtarzane slowa i mysli, przekaz godny powiesci w odcinkach dla gazety wyborczej. wszystko tu mamy gender, eutanazje, rzyganie na widok dzieci, lesbijki, seks grupowy, kpiny z wiary poza jedynie slusznym byciem cool i uczuciami wylacznie wzgledem psa. a jednak, mimo ze ksiazka wydaje mi sie slaba glownie w warstwie skladniowo-leksykalnej oraz nie imponuje mi wyrzucanie z siebie jednym tchem wszystkim miejsc, ktore sie zwiedzilo i wszystkich ksiazek, ktore sie kiedystam przeczytalo, zywie cieple uczucia dla glownej bohaterki, podziwiam jej asertywnosc, umilowanie sprzatania i wydaje mi sie przepiekna, wielozadaniowa kobieta. zycze jej wszystkiego najlepszego :-) loweczka

Darkiz | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Jakoś specjalnie wrażenia nie zrobiła na mnie ?Liczyłem po tytule że włosy staną mi dęba ? A tu nic ! To nic innego jak film :Dzień świra ;)Podejście autorki do wielu spraw jest indywidualne ale każdy ma podobne ...Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia !Z niektórymi rzeczami można się zgodzić z niektórymi nie ! Jak na "Sukę" nie opisała co takiego robiła z trzema nurkami ? A powinna !Jak dla mnie mało "Sukowata " ;)

Qulturasłowa | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Suka czy samiec alfa?
"[...] ty nie jesteś kobietą: ty jesteś wyzwaniem"– pisał Éric-Emmanuel Schmitt w „Tektonice uczuć”. Co jednak z kobietami, które wyzwaniem wcale być nie chcą? Które za nic mają opinie otoczenia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne? Co z tymi kobietami, które lepiej czują się w skórze samca alfa, które same o sobie myślą w kategoriach suki i bynajmniej określenie to nie ma znaczenia pejoratywnego. Czyżby zatem adekwatne do sytuacji było stwierdzenie, że „Suka, to brzmi dumnie” ?
Niewątpliwie tak właśnie powiedziałaby bohaterka książki Katarzyny Grygi. Opublikowana przez Studio Emka „Suka”, to jeden z najlepszych przykładów, że proza polska nie tylko ma się dobrze, ale z szeregu bezbarwnych twórców wyłania się osoba, która nie tylko chce coś powiedzieć, ale robi to. A do powiedzenia ma dużo, bowiem w „Suce” odbija się cały absurd współczesnego, konsumpcyjnego świata i miałkość jednostek ludzkich, ich poglądów i zainteresowań, które ograniczają się do...

Monika | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 lutego 2014

Przeczytałam...a teraz napiszę takie wielkie NIE, które będzie moją oceną książki "Suka"!
Kurczę, a tak mnie intrygował opis książki, ale co? W środku moja intryga zgasła, chuchnęłam, dmuchnęłam i świeczka nadziei dla Pani Gryga jak dla mnie zniknęła!Dlaczego? Bo Suka okazała się być suką, denerwującą, zimną i niesympatyczną. Nie zaprzyjaźniłam się z bohaterką.
Nie zachwycił mnie również styl pisania autorki, bo w sumie nie było nic w nim szczególnego, prosty tekst z dodatkami przekleństw zimnej kobiety, negatywnie nastawionej do świata i ludzi. Jedynie przez prostotę tekstu byłam skora do przeczytania książki lecz koniec ogarnęłam tylko pobieżnie.
Jeszcze jedno, toleruję bycie zołzą, ale suką już nie!

Ja Wam jej NIE polecę, za bardzo Was lubię:)

Ale o gustach się nie rozmawia, dlatego też szanuję pozytywne opinie na temat książki "Suka". :)

colin_smith | 2014-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Książka literacko bardzo słaba, w sam raz do publikowania w pudelku w odcinkach.