Czarna bezgwiezdna noc

Wydawnictwo: Albatros
Full dark, no stars
horror
Bastard

Zbiór 4 minipowieści mistrza grozy, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę – ciemną stronę każdego z nas. Niezwykłe opowiadania, połączone tematem kary, zostały wzbogacone posłowiem Kinga, w którym autor opisuje inspiracje do powstania każdego z nich. "Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James, bohater pierwszego opowiadania, zatytułowanego „1922”. Kolejne : „Wielki kierowca”, „Dobry interes”
i „Dobre małżeństwo” udowadniają, że prawdziwy horror tworzymy sami sobie. Stephen King kolejny raz dowodzi, że jest mistrzem mrocznych historii i długich opowiadań.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,857,129...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,857,129...»

Paco | 2015-05-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, King
Przeczytana: 20 maja 2015

Max Kolonko mówi jak jest :)
King pisze jak jest.
Czekałem na taką książkę. I się doczekałem :)
Ludzkie wynaturzenia, które opisuje są niestety znane pod każdą szerokością geograficzną.
Że przedstawia je na swój przewrotny sposób? Nie szkodzi. W tej pozycji na pewno nie szkodzi.
Mamy do czynienia z kilkoma historiami tworzącymi mroczną rzeczywistość, na co dzień przez nas nie zauważaną, lecz czającą się w mrocznych pokładach duszy ludzkiej.
King bezapelacyjnie trafia w sedno, środek, centrum, clou, meritum, kwintesencję, jądro, ekstrakt, sens, istotę :)
Taki jest świat.
Tacy są ludzie.
Na szczęście nie wszyscy :) Na szczęście niewielu.
Na szczęście są to wyjątki. Margines. Ale są.
Wiedzą,że my wiemy,że oni są, a my wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy :)

ChicaDeAyer | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Weszłam do biblioteki z zamiarem przeczytania „Dallas ‘63”, wyszłam z tym zbiorem opowiadań. Jak do tej pory raczej stroniłam od Kinga w krótszych formach literackich – mam na swoim koncie jedynie „4 pory roku” – choć nie było to działanie podyktowane moją awersją, a wynikało raczej z chęci zgłębienia ważniejszych tytułów w jakże bogatym dorobku tego pisarza. Jakie było moje zdziwienie, kiedy odkryłam, że zamiast standardowych opowiadań, mam do czynienia raczej z mini powieściami. Miła niespodzianka.

Mimo tego, że każda z opowieści składających się na ten zbiór jest odmienna, to całość pozostaje niesamowicie zwarta i harmonijna. Niewątpliwie jest to zasługa tego, iż King przemycił do snutych historii odpowiednio dobrane elementy, z których można wyprowadzić wspólny mianownik, na który składają się śmierć, niepokój, mrok. Szczególna aura grozy, jaką o mistrzowsku udało się oddać autorowi, nie opuszcza czytelnika ani na moment podczas lektury – niech to będzie świadectwo tego, iż...

Książkowa-Fantazja | 2013-08-12
Przeczytana: 17 czerwca 2013

"Czarna bezgwiezdna noc" to najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru. Jednak biorąc w swoje ręce tę książkę możemy się mocno zdziwić, gdyż zapewne większości z Was opowiadania kojarzą się z krótką formą. Dlatego też ten zbiór bardziej przypomina minipowieści. Tomiszcze zawiera 4 właśnie takie minipowieści, które mają jednak wspólny mianownik. Mianowicie autor próbuje udowodnić, iż w każdym człowieku drzemie druga osoba, czy, jak to woli istota.

Stephen King ur. w 1947 roku w Portland. Jest to najwybitniejszy twórca literatury horroru. Chyba nie znam takiej osoby, która nie słyszałaby tego nazwiska. Po studiach postanowił uczyć języka angielskiego. Jego przygoda z pisaniem zaczęła się pod koniec lat 60-tych. Jego pierwsza powieść "Carrie" cieszyła się już dużym sukcesem i tak powstały kolejne m.in " Lśnienie", "Misery", "Sklepik z marzeniami", "Desperacja". Pisarz w swoim dorobku posiada ponad 30 powieści. Większość powieści możemy oglądać na ekranach m.in "Lśnienie",...

GraceSuarez | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

To mój pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga. Jest on trochę przerażający i nie należy tego rozumieć jako groza w kategorii horror. Przerażający - bo zastanawiam się co też autorowi chodzi po głowie by takie historie wymyślać:) W Posłowiu zostaje wszystko wytłumaczone więc tym bardziej jestem zaskoczona, że z takich zwykłych codziennych sytuacji, których świadkiem był King mogą wyjść opowiadania z piekła rodem.
1922 - Pierwsze brutalne opowiadanie ze zbioru. Rzecz dzieje się na farmie a tytułowe 1922 to rok, w którym toczy się akcja. Czasy dla bohaterów są bardzo trudne. Może więc dlatego jeden z nich decyduje się na radykalne posunięcie, które może przeważyć na całym życiu jego oraz jego najbliższych.
Okazuje się, że nie tylko zombie mogą wystraszyć, ale również ludzie i ich posunięcia. 6/10
Wielki kierowca - King będąc świadkiem tego jak pewnej kobiecie na stacji benzynowej zepsuła się opona postanowił stworzyć z tego opowiadanie. Niestety tu spotkał mnie ogromny zawód. Po tym...

teri | 2013-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Super!Mysle,ze sa to najlepsze opowiadania S.Kinga.Wszystkie pozostale juz przeczytalam i nie byly tak dobre.Nie przepadam za opowiadaniami,jednak te cztery sa rewelacyjne.King,w najlepszej formie.
"W kazdym czlowieku tkwi drugi,obcy mu czlowiek..."To motto tej ksiazki.I chyba cos w tym jest..."Zupelne poznanie innych nie jest mozliwe,nawet tych,ktorych najbardziej kochamy."
Polecam!!!Oscura è fortissima...

Ewa-Książkówka | 2011-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Znasz to uczucie? Gdy ze snu budzi Cię delikatny dotyk na skórze szyi? Lekki niczym muśnięcie ptasiego piórka i jednocześnie elektryzujący, wprawiający w przyjemny dreszcz niemal na całym ciele. Nie otwierając oczu uśmiechasz się niby to do siebie, ale tak naprawdę do osoby, która leży obok. Tylko ona za pomocą dotyku potrafi sprawić, że Twój świat wiruje…Obmyślając sobie plan słodkiego rewanżu tego porannego budzenia, odwracasz się powoli w jej stronę. Nadal uśmiechając się błogo, unosisz powoli powieki i…patrzysz prosto w duże ślepska szczura.
Odkąd zamordowałem żonę i wciągnąłem w tę zbrodnię syna, doskonale wiem, co to za uczucie. Podpisano: Wilfred James, bohater opowieści pt. „1922”.

Jestem przekonana, że Wilfred będzie mówił o szczurach. Ale co on tam wie o prawdziwym strachu? Czy obudził go kiedyś przejmujący chłód, wbijający się w ciało jak szpikulec? Czy leżąc w lodowatej wodzie, oprócz stęchlizny gnijących roślin czuł woń rozkładu? Bojąc się jednocześnie spojrzeć w bok...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

***
"Ale dlaczego? Dlaczego ten Milton to robi? Wyobraźmy sobie, że jego ojciec go bił, gwałcił i tak dalej. Dlaczego? Czy dlatego, że ten z kolei był bity i gwałcony? Czy ta spirala nienawiści i gwałtu nigdy nie ma końca? A co jest na początku? Z czego bierze się takie straszne zachowanie? Jakie nieszczęście to rozpoczęło? Myślisz, że to jest w każdym z nas? Że każdy z nas ma taką ciemną stronę, którą udaje mu się ukryć?"***
Maxime Chattame - "Otchłań zła"

***
"Nie pociągają mnie hulanki, ani zabawy, czy inne swawole, nie tęsknię za słońcem, nie potrzeba mi ani blasku, ani światła. A mojego serca, któremu już tęskno do krainy umarłych, już nic nie jest w stanie pocieszyć. Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli."
Bram Stoker - "Dracula"

***
"Czas leczy wszystkie rany, czy tego chcemy czy nie. Czas oddala od nas to wszystko, a na samym końcu czeka nas wyłącznie mrok. Czasami odnajdujemy w nich innych, a czasami...

Piroman | 2018-01-12

Całość duszna, klaustrofobiczna, ale jakże psychologiczna i dająca do myślenia. Posłowie pokazuje inspiracje pisarza i jego zabawę z faktami i czytelnikiem: "(...) ludzie są zasadniczo dobrzy. Wiem, że ja jestem. to c i e b i e nie jestem do końca pewny". Ogólna ocena 8,5 - zaokrąglam do 9,0 ze względu na czar jaki King na mnie rzucił.

1922 - opowieść jest jak krowa w studni, trochę zbyt obszerna (zwłaszcza w drugiej części), ale jednak niezmiernie efektowna; wspaniały obraz zapadłej wsi amerykańskiej sprzed wieku - za pierwszą część śmiało 9,5, natomiast akcja syna i ogólna rozpierducha to jedynie 7,0. Ostatecznie 8,5.

Wielki Kierowca - przykro mi, ale nie łapię głębszego sensu tej powieści, oprócz faktu dzikiej zemsty za krzywdę, poczucia samotności i gadania ze zwierzętami - jak na Kinga słabo - 7,0

Dobry interes - najlepsza, piękna, oryginalna przypowieść o słabościach ludzkich i przeznaczeniu/przypadku/losowaniu/niebiańskiej ruletce, a przede wszystkim o ludzkim pożądaniu...

ZARAZA | 2014-10-29
Przeczytana: październik 2014

"Czarna bezgwiezdna noc" to najlepszy zbiór opowiadań Kinga, przynajmniej w moim odczuciu. Mimo iż nie przepadam za jego krótkimi formami, to jednak te cztery historie podobały mi się. King pokazał w nich, że w człowieku tkwi druga natura, alter ego, mroczna strona (nazwijcie to jak chcecie), świetnie przedstawił psychikę bohaterów.

1. "1922" - nie ma w tym opowiadaniu napięcia, jest to bowiem pewna forma spowiedzi, wyznania, ale wywołuje emocje. - 7/10
2. "Wielki kierowca" - najlepsze opowiadanie, mówi o zemście zgwałconej kobiety. Historia jest pełna napięcia i zaskakuje. - 9/10
3. "Dobry interes" - szalenie podobał mi się pomysł. King świetnie ukazał, co człowiek jest w stanie zrobić, aby przedłużyć sobie życie. Jestem natomiast rozczarowana zakończeniem, ponieważ czytałam, wyczekując, jakiegoś zaskakującego zakończenia. Jednak skończyło się takie sobie. Odniosłam wrażenie, jakby autorowi zabrakło pomysłu. Najsłabsze opowiadanie, chociaż pomysł świetny - 6/10
4....

Kuuuba | 2012-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Ciemna strona ukazana w okrutny i niesamowity sposób. Polecam.

Przyszłość filmu należy do Stephena Kinga

Mroczna Wieża, Gra Geralda, Coś, Pan Mercedes i 1922 (ze zbioru opowiadań Czarna bezgwiezdna noc). To ekranizacje prozy amerykańskiego mistrza grozy z samego 2017 roku. Patrząc na listę przyszłych projektów w oparciu o książki Stephena Kinga, jego nazwisko szybko nie zejdzie z afisza, a czytelnicy będą mieli pełne ręce roboty w porównywaniu literackich oryginałów z filmowymi adaptacjami.

Książkowe odkrycia roku 2011!

Czas na wspólne podsumowanie książkowych odkryć roku 2011. Literackie podsumowania roku publikują prawie wszystkie media, a to przecież Wy - Użytkownicy lubimyczytać.pl znacie się na książkach najlepiej :)!