Wyzwanie czytelnicze LC

Zwycięzca

Cykl: Trylogia Księżycowa (tom 2) | Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
6,94 (141 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
13
8
30
7
48
6
30
5
9
4
2
3
4
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375901108
język
polski
dodała
Oceansoul

Skarłowaciali potomkowie uczestników wyprawy, opisanej w poprzednim tomie trylogii, stworzyli na Księżycu podstawy kultury plemiennej. Równocześnie popadli w zależność od Szernów – okrutnych kosmitów, którzy zamieszkiwali Księżyc przed ich przybyciem. W tej niewoli, nadziei dodawała potomkom ludzi wiara nadejście Mesjasza – odrodzonego Starego Człowieka, który uwolni ich od wrogów. Kiedy na...

Skarłowaciali potomkowie uczestników wyprawy, opisanej w poprzednim tomie trylogii, stworzyli na Księżycu podstawy kultury plemiennej. Równocześnie popadli w zależność od Szernów – okrutnych kosmitów, którzy zamieszkiwali Księżyc przed ich przybyciem. W tej niewoli, nadziei dodawała potomkom ludzi wiara nadejście Mesjasza – odrodzonego Starego Człowieka, który uwolni ich od wrogów. Kiedy na Księżyc przybywa ziemski kosmonauta Marek, przedstawiciel cywilizacji przełomu XXIX i XXX wieku, zostaje on uznany za owego Mesjasza-Zwycięzcę. Marek, poinformowany o sytuacji, postanawia pomóc Księżycanom w walce z wrogiem, wykorzystujac najnowsze zdobycze techniki. Równocześnie postanawia zreformować ich społeczeństwo likwidując feudalizm i wprowadzając zasady demokracji. Dzięki przywiezionej broni palnej odnosi wielkie zwycięstwo nad Szernami, ale nie udaje się mu zniszczyć ich całkowicie w niedostępnych górach. Klęską kończy się też próba reformowania ustroju na Ksieżycu. Nie jest wstanie wyegzekwować ustalonych przez siebie praw, a pozbawiony cudownych środków technicznych okazuje się bezradny. Ostatecznie obraca przeciw sobie społeczeństwo i ponosi śmierć…

 

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (330)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2135
Wojciech Gołębiewski | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

To nieznana mnie kontynuacja kosmicznego bestsellera „Na srebrnym globie” Jerzego Żuławskiego, bestsellera pokolenia mojej babci, mojej mamy, a i mojego. Dopiero po inicjacji legendarnym Żuławskim sięgało się po Lema. Zaczynam lekturę z pewną rezerwą, bo wydaje mnie się dziwne, że przez 70 lat nie słyszałem o tych dwóch dalszych tomach. Również na „lubimy czytać” omawiana druga część doczekała się tylko 3 opinii, wobec 21 - pierwszej.

I wszystko okazało się jasne, bo ta część jest ANTYKLERYKALNA. Jest nieprofesjonalnym TRAKTATEM SOCJOLOGICZNYM I TEOLOGICZNYM, ale przede wszystkim to STUDIUM WODZENIA MOTŁOCHU /zwanego ludem/ ZA NOS, INDOKTRYNACJI I MANIPULOWANIA NIM. Wszyscy zauważą analogie do KOŚCIOŁA RZYMSKIEGO, jego doktryn, dogmatów i „nauczania”, ja natomiast mam przed oczami wydarzenia świeckie, w których uczestniczyłem: wiec poparcia dla Gomułki w 1956, i opluwanie go w 1970, oraz daty 1970 i...

książek: 1023
Marcin Knyszyński | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2017

Recenzja pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/2017/07/zwyciezca.html

Dobry zbawca to martwy zbawca

Druga część trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego opowiada o czasach późniejszych o kilkaset lat od momentu śmierci Jana „Starego Człowieka”. Ziemianie, zaintrygowani rękopisem Jana, wysyłają na księżyc kosmonautę Marka. Marek po udanym lądowaniu na srebrnym globie zastaje zdumiewającą sytuację. Przez te wszystkie lata od momentu śmierci Jana, cywilizacja księżycowa bardzo się rozwinęła i urosła w siłę. Uwikłana w nieustające walki z rdzennymi mieszkańcami naszego satelity, Szernami, utworzyła własną religię opartą na micie zbudowanym wokół postaci Starego Człowieka.

Księżycanie wierzą w to, że Stary Człowiek powróci kiedyś do nich pod postacią zbawcy – młodego człowieka, którego nazywać będą Zwycięzcą. Zwycięzca rozjaśni mroki ich smutnego, ciężkiego życia i poprowadzi ich do zwycięskiej wojny z Szernami. W Kraju Biegunowym przebywa zakon Braci Wyczekujących, którzy...

książek: 668
tivrusky | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Żuławski, w drugim tomie Trylogii Księżycowej stawia pytanie: co by było, gdyby ludzkość mogła zacząć od nowa? Czy w nowym miejscu, bez ciężaru cywilizacji i całego swojego zepsucia, człowiek mógłby pójść inną, być może nawet lepszą drogą?
Człowiek pozostaje jednak człowiekiem. Władza psuje go tak samo na Księżycu, jak niszczyła go na Ziemi. Pragnienia, pożądanie, odtrącenie i ból deprawują go a cała człowiecza natura musi zatoczyć tragiczny krąg i powtórzyć stare błędy.

To niezwykłe spojrzenie na społeczeństwo a także poszczególne jednostki w kontekście władzy i religii. Każda z przedstawionych tu postaci w jakiś sposób ulega bowiem wielkim procesom dotykającym całej, nowej i księżycowej ludzkości. Przyjście mesjasza - Zwycięzcy, staje się jedynie katalizatorem tych, i tak zachodzących stale procesów.
I tak oto idealistyczna i pełna nadziei wizja przyszłości, już przy pierwszych potknięciach i trudach traci zwolenników, ludziom jakoś łatwiej przychodzi widzenie minusów niż...

książek: 462
Hubert | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Druga część pomimo widocznych różnic w stylu (brak budowy szkatułkowej, narracja trzecioosobowa, skupienie bardziej na akcji i postaciach aniżeli na warstwie naukowej) z pewnością jest godnym następcą genialnego "Na srebrnym globie", niemniej jednak uczciwie trzeba przyznać, że nieco obniża loty.

Akcji jest tu dużo więcej, książka jest bardzo dynamiczna, sporą część zajmują wojny, podboje, konflikty między postaciami - nie zmieniło się jednak jedno: Żuławski pisząc "Zwycięzcę" zaczął zapewne od filozoficznych rozważań, które stopniowo obudował w fabułę. Pełnokrwista (dosłownie i w przenośni) akcja książki jest jedynie pretekstem do postawienia czytelnikowi pytań.

Tym razem autor wziął na warsztat tylko w zasadzie jeden (za to porządnie rozwałkowany na części pierwsze) temat - religię, a konkretnie motyw mesjasza, oczekiwania na jego przyjście, dni jego chwały oraz upadek. Ówczesnym czytelnikom przywodzić może na myśl dzieła ewangelistów (nawiązania są bardzo wyraźne, rzekłbym...

książek: 1716
Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 listopada 2016

Kontynuacja 'Na srebrnym globie'. Równie wciągająca, obfitująca w jeszcze ostrzejsze obrazy.

książek: 589
KotWBookach | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Kilka dni temu miałam okazję ukończyć pierwszy tom Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego. Książka ta, pomimo wielu potknięć, wynikających raczej z jej wieku niż niedbalstwa (pierwsze wydanie ukazało się w 1903 roku!), wywarła na mnie spore wrażenie. Nie stało się to jednak, jak to zwykle z science-fiction bywa, za sprawą opisów kosmicznych zmagań bądź też ekscytujących kontaktów z obcymi formami życia, a przez głęboki wgląd w psychikę człowieka samotnego w międzygwiezdnej pustce. Jednak dola członków wyprawy zakończyła się w „Na srebrnym globie”, co więcej autor mógłby dodać? Wspomniana książka wydawała się być dziełem skończonym, o zamkniętej akcji, a jednak powstała kontynuacja. Z pewnymi obawami sięgnęłam po nią od razu po zakończeniu czytania części pierwszej.

Po śmierci Jana, zwanego przez potomków Piotra, Marty i Toma „Starym Człowiekiem”, plemię ludzkie rozwijało się na Księżycu szybko i bujnie. Pozostawione przez wyprawę badawczą zapiski oraz dzienniki ostatniego z...

książek: 35
PrzeBirn | 2018-09-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Świetna książka, chociaż tak różna od poprzedniej części. Intrygi, batalistyka, wartka akcja i fantastyczni "pierwobylcy" (piękne słowo nawiasem mówiąc), i to wszystko jako tło dla historii narodzin społeczeństwa i jego religii. Autor ponownie wyprzedzał swoje czasu i jestem pewien, że gdyby tylko pisał swoją książkę po angielsku to wszedłby do kanonu światowej fantastyki.
Przyznaję 9/10 tylko dlatego, że na "Na Srebrnym Globie" dałem już 10/10 i musiałbym tę ocenę zweryfikować teraz na 11/10.

książek: 521
Badhbh | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Nieco błyskotliwych obserwacji socjologicznej i nieco niedorzeczności. Niemniej czyta się bardzo dobrze. Zupełnie niezłe studium kształtowania się społeczeństwa. No może szernowie i morcy nazbyt "komiksowi", ale czytałam z przyjemnością. I tylko bohaterki kobiecej mi zabrakło, takiej pełnokrwistej, bo widziałam jedynie taką młodpolską wariację, ale ja się lubię czepiać. Ot, najwyraźniej emancypacja się nawet wizjonerom na początku XX wieku nie śniła. ;) Bo "Na srebrnym globie" przynajmniej miało Adę. I tak, ta część trylogii również jest pesymistyczna, ech "dekadentyzm".

książek: 1212
asymon | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Historia mieszkających na Księżycu potomków członków ekspedycji opisanej w "Na srebrnym globie". Raczej ciekawostka, ale czyta się przyjemnie.

Obserwacje na temat pomieszania religii, polityki młodopolskie w duchu, dziś brzmią może trochę naiwnie, mimo to warto się zapoznać.

książek: 277
foxy | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

To moja ulubiona część cyklu (choć wydaje mi się, że niesłusznie oceniam trzeci tom nieco niżej; to chyba ze względu na zakończenie). W "Zwycięzcy" opisany zostaje przełomowy moment w historii ludzkości na Księżycu. Mimo że tekst na pierwszy rzut oka przypomina niezbyt głęboką powieść fantasy/sci-fi, jego prawdziwe przesłanie jest zupełnie inne. Nie jest istotne to, kim są szernowie i kim są morcy. W centrum wydarzeń pozostaje człowiek - uniwersalny, zawsze ten sam, nieważne, w jakich latach i na jakich planetach rozgrywa się historia. Właśnie ten realizm psychologiczny urzekł mnie u Żuławskiego.

zobacz kolejne z 320 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2018

Kapituła Nagrody im. Jerzego Żuławskiego ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji. Wśród siedmiu nominowanych tytułów znalazły się dwa, które zwyciężyły w plebiscycie Książka Roku 2017 serwisu lubimyczytać.pl.


więcej
Nagrody Żuławskiego przyznane

W minioną sobotę, 23 września, ogłoszono laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Uroczystość miała miejsce w Toruniu, w Sali Wielkiej Dworu Artusa podczas trwającego równolegle konwentu Copernicon, czyli corocznemu Festiwalowi Gier i Fantastyki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd