Wyzwanie czytelnicze LC

Ręka, która zadrży

Cykl: Komisarz Ann Lindell (tom 8)
Wydawnictwo: Amber
Den hand som skälver
Ag2S

Seria z komisarz Ann Lindell, bohaterką Księżniczki Burundi, najlepszej powieści roku według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej Szanowany polityk z Uppsali wychodzi z zebrania rady miejskiej i… znika. Nikt - rodzina, znajomi, policja - nie wie, co się stało. Dwanaście lat później ktoś spotyka go w Indiach pod innym nazwiskiem... Były szef i mentor Ann Lindell, który kiedyś prowadził...

Były szef i mentor Ann Lindell, który kiedyś prowadził poszukiwania zaginionego polityka, skłania ją do wznowienia śledztwa – w tej i w innej nierozwiązanej sprawie sprzed lat: brutalnego zabójstwa poruszającego się na wózku starca, zagorzałego nazisty.

Tymczasem w pobliżu Öregrund morze wyrzuca na brzeg odciętą kobiecą stopę. To znaczy, że Ann musi rozpocząć jeszcze jedno dochodzenie - boleśnie blisko miejsca, gdzie mieszka mężczyzna, którego kiedyś kochała. W odizolowanej osadzie, zamieszkanej przez zadziwiająco wielu samotnych mężczyzn…

Trzy sprawy łączą się tak jak przeszłość i teraźniejszość, splatając dziesięciolecia i życiorysy ludzi naznaczone historią i winami dziedziczonymi przez pokolenia. Stare grzechy wciąż obciążają sumienia, stare zbrodnie nie umierają i mają swój przerażający ciąg dalszy…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Anna | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Czytam z wytrwałości.
Czytam, bo polubiłam Ann Lindell.
Ale, żeby to nazwać kryminałem, to trochę nadużycie.

Niby jest zagadka. Nawet dwie. I zaskoczenie raczej zaskakujące i nieprzewidywalne. Tylko emocji brak.

Bed | 2014-05-05
Przeczytana: 02 maja 2014

Detektyw Ann Lindell dostaje do wyjaśnienia sprawę niespodziewanie znalezionej stopy. Nie wiadomo kto jest ofiarą, czy to w ogóle było morderstwo i tak w ogóle Ann nie lubi tego kawałka Szwecji. Ma stamtąd same niemiłe wspomnienia. W powieści pojawia się kilka wątków z przeszłości, w których widać sytuację społeczną w Szwecji. Wszystko to komplikuje odkrycie prawdy pani detektyw. Powieść czyta się nieźle, chociaż trzeba się trochę skoncentrować przy przeskakiwaniu z wątku do wątku. Rzetelnie napisany, ale nie wiem czy to kryminał z klimatem.:)

filozof | 2014-09-05

Moje drugie spotkanie z tym autorem.I bardzo udane,podobał mi się zarys tej książki.
Autor przedstawia świetnie dwie historię,dlaczego pewien polityk uciekł do Indii,a także co robi pływająca w morzu damska stopa.
Przyznam,że te cześć o tej stopie była dla mnie lepsza.
A policjantka prowadząca śledztwo,naprawdę bardzo sympatyczna.

Gośka | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Sven-Arne na pozór wiedzie szczęśliwe życie. Ma żonę, dom i zajmuje znaczną pozycję w świecie polityki. Pewnego dnia wychodzi w trakcie zebrania i znika. Nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

John wiedzie dość ubogie życie w pewnym indyjskim miasteczku. Pracuje jako ogrodnik, mieszka w skromnym mieszkaniu, ma tylko jednego przyjaciela. Jego życie zmienia się, gdy spotyka człowieka z przeszłości i zostaje rozpoznany.

Ante ma ponad dziewięćdziesiąt lat i mieszka w domu opieki. To zatwardziały komunista, nigdy nie zmieniający poglądów, okaleczony przez wojnę i wspomnienia. Jest także stryjem Svena-Arne i człowiekiem chyba mu najbliższym

Berglund właśnie przeszedł operację guza mózgu. Jako policjant ciężko znosi pobyt w szpitalu, martwi się także o stan swojego mózgu. W ramach wolnego czasu postanawia powrócić do sprawy, która przez lata nie dawała mu spokoju. Początkowo, pod wpływem wydarzeń, pragnie zająć się sprawą zaginionego polityka, którego nigdy nie udało mu się znaleźć....

ElViento | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Ciekawa i wciągająca książka, aczkolwiek początek rozwlekły i przydługi.Książka opowiada o ludzkich demonach, ranach psychicznych tkwiących głęboko w głowie. O uprzedzeniach i lękach. Oraz o zwykłej samotności, która doskwiera. Ze stron wylewa się dużo smutku, ale również i odrobina nadziei, że może będzie lepiej.

Polecam!

Miło znów Cię spotkać Ann. W ten chłodny, deszczowy, jesienny wieczór. Mroczny, poświatą mgły i odbijających się w kałużach lamp.
Wciąż tak samo nostalgiczne nastawioną do świata.
Pełną nierozważnych przeczuć. Witaj ponownie!

Ileż chętnych może się zgłosić na komisariat, z wyznaniem zabicia byłego nazisty? Sępa, kochającego wojnę, i sprawianie bólu. Mnożących się jak grzyby po deszczu, ochotników do więziennego życia.
Pałających chęcią zemsty, odkupienia win, rozgrzeszenia i zrozumienia.

Ann zostaje przypadkowo wmieszana w to śledztwo.
Niewyjaśnioną od dwunastu lat sprawę Berglunda, swojego mentora.
Obecnie będącego już w podeszłym wieku, po operacji mózgu.

Docelowo zostaje oddelegowana na wyspę Öregrund. Gdzie nad brzegiem morza zostaje odnaleziona kobieca stopa, z rzadko spotykanym rozmiarem 35. Pomimo usilnych poszukiwań, ciało nie zostaje odnalezione.
A samotnych kawalerów, na odludziu, z piłami, nie brak.

Beksee | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Przeczytałam kilkanaście stron i autor nie zachęcił mnie do dalszej lektury w żadnen sposób. Wszystko wydaje się bardzo płaskie i jednowymiarowe. Zdecydowanie nie polecam.

Lily76 | 2014-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego pisarza, i choć początek był dość rozczarowujący, to potem akcja rozwinęła się w sposób, który sprawił, że książka mnie wciągnęła. Niebagatelną rolę odegrała tu postać policjantki - Ann Lindell - która tworzy klimat charakterystyczny dla powieści skandynawskich. Do tego lasy, śnieg i niewyjaśniona zbrodnia - - i można się z przyjemnością zagłębić w czytaniu.

inkaa2000 | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

W recenzji przeczytałam, że to ,,nauczyciel Larssona"... Widocznie uczeń przerósł mistrza, bo gdybym trafiła po raz pierwszy na kryminał skandynawski w takim właśnie wydaniu - nigdy by mnie nie zaciekawił... Niby gdzieś wszystko się łączy, ale jest mocno naciągane i nudne jak flaki z olejem. Przepraszam za słownictwo, ale takie skojarzenie mi się nasuwa...

PkpPr | 2014-09-19

Sięgając po tę książkę czułam, że nie przypadnie mi do gustu. Tam gdzie pojawia się polityka, tam nie ma mnie. Skusiło mnie jednak nawiązanie do Skandynawii, toteż przeczytałam. Dużo lepszym dla mnie wątkiem była sprawa odciętej stopy. Politykę odstawiłam na bok. Intryga opisana w książce sięga jeszcze poprzedniego pokolenia. Na początku ciężko wczuć się w akcję, pojawiają się zawiłości, tekst może nawet odpychać, ale warto przebrnąć początek, bo z czasem dzieje się coraz lepiej.
Książka jest dobra, choć brakuje jej tego specyficznego klimatu.