Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, wychowanka „Solidarności”, lekarka Wałęsy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
joly_fh

Pan się mną interesuje ze względu na moją długowieczność. A to nie wystarczy. To nie moja zasługa. Jestem długowieczna przez Hitlera. Dowiedziono naukowo, że szczury głodzone żyją dwa razy dłużej od szczurów najedzonych. Nie miałam ochoty opowiadać mego życiorysu, wojennych doświadczeń. Sprawiłam wiele kłopotów autorowi tej książki. W końcu, nie bez oporów, opowiedziałam fragmenty. Zależało...

Nie miałam ochoty opowiadać mego życiorysu, wojennych doświadczeń. Sprawiłam wiele kłopotów autorowi tej książki. W końcu, nie bez oporów, opowiedziałam fragmenty. Zależało mi, żeby na tym tle opisać, z mego punktu widzenia, inną walkę, walkę o niepodległość, będącą kontynuacją zmagań mego pokolenia, walkę finezyjną, w której – jak mówił jej przywódca Lech Wałęsa – „nie może polać się krew, a nawet nie ma być wybita żadna szyba”. Od roku 1980, przez cały okres tej walki byłam lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy.

Z Przedmowy do książki

Opowieść o życiu niezwykłej kobiety i wybitnej lekarki – wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najwybitniejszych ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta.

Joanna Muszkowska-Penson jak inni z Pokolenia Kolumbów zostawiła młodość w ogniu i za murami. Za działalność w konspiracji trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrück. Skończyła medycynę, bo tylko lekarz może pomagać w każdych okolicznościach. Już będąc cenionym profesorem aresztowana za „Solidarność”, była uczestnikiem i świadkiem historii. W jej biografię wplotły się losy znanych postaci Mileny Jesenskiej, Aliny Margolis-Edelman, Poli Gojawiczyńskiej, a nawet bratanicy generała de Gaulle’a, czy żony Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Swój głos w sprawie Lecha Wałęsy nazywa „obroną”, mówi, że to jest ostatnie i najważniejsze, co ma do zrobienia. W jego gdańskim biurze pojawia się codziennie. Jest chyba najbardziej zaufaną osobą z otoczenia prezydenta.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: www.dwpwn.pl

Anna | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Bardzo ciekawa rozmowa z Joanną Muszkowską-Penson, osobą niezwykle skromną, której zdaniem jej życie nie zasługuje na książkę. Ale to absolutnie nieprawda i dobrze, że autor wykazał się w tym względzie determinacją i uporem.

Przyczynkiem do przeprowadzenia tej rozmowy i spisania wspomnień Pani Joanny, był wywiad, jaki autor książki, przeprowadził z Lechem Wałęsą z okazji 30 rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Wówczas Biurem Lecha Wałęsy kierowała właśnie Joanna Penson, która wywarła na autorze niekłamane wrażenie i dlatego podjął zabiegi w kierunku napisania książki o niej samej. Nie było łatwo przekonać Joannę Penson do tego projektu, ale wreszcie, po wielu miesiącach, wyraziła ostrożną zgodę.

Opowiedziała nie o wszystkim, niektóre bardzo osobiste i intymne rzeczy pozostały w jej pamięci, ale i tak jej wspomnieniami i przeżyciami można by obdarzyć wiele osób. O czym mowa w tej książce, zdradza już sam tytuł.
Losy Joanny Penson były i nadal są niezwykle ciekawe i...

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Przedstawiam bohaterkę tej biografii na podstawie Wikipedii:
Joanna Muszkowska-Penson (ur. 25 października 1921 w Warszawie – polska lekarka i wykładowczyni akademicka, profesor nauk medycznych, działaczka opozycji w okresie PRL, bliska współpracowniczka Lecha Wałęsy.
W 1940 została żołnierzem Związku Walki Zbrojnej. W marcu 1941 zatrzymana i osadzona na Pawiaku, we wrześniu tegoż roku osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbruck, skąd została wyzwolona w kwietniu 1945. W 1950 ukończyła studia na Akademii Medycznej w Łodzi. Zdobyła wszystkie stopnie naukowe i tytuł profesora pracując w AM w Gdańsku. W sierpniu 1980 wspierała strajkujących stoczniowców. W latach 80. była także osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy. W 1991 przeszła na emeryturę i wyjechała do córki, do Glasgow. W 2006 powróciła do Polski, podjęła pracę w biurze Lecha Wałęsy
W przedmowie do tej niby ...

Księgowa | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Bardzo cenię Remigiusza Grzelę, jest dyskretnym, ale i zawsze niezwykle dobrze przygotowanym rozmówcą. Ale z tą książką mam problem, choć nie z winy pana Grzeli, może z niczyjej winy, może to po prostu ja czegoś innego oczekiwałam. No a już na pewno nie oczekiwałam peanu na cześć Lecha Wałęsy (od razu powiem, nie mam nic przeciwko prezydentowi, ale gdybym chciała czytać o nim, to szukałabym jego biografii). I z bohaterką też mam kłopot...życie niezwykle ciekawe, ale...jeśli nie chciało się udzielać wywiadu, to nie należało go po prostu udzielać. Bo rzucanie później jakiś wątków i nagłe ich urywanie w pół słowa i powtarzanie rozmówcy, że już nie mam ochoty, niech pan wraca do Warszawy, to nie robiło dobrego wrażenia. Moje "gwiazdki" są tylko dla Remigiusza Grzeli (serdecznie polecam jego książkę Wolne lub z nowości wywiad z Barbarą Krafftówną).

Agnieszka Stańska | 2014-06-15

Tak skromnej osoby jak bohaterka tej książki trudno szukać we współczesnym świecie. Miała życie ciekawe, czasem trudne do zniesienia ale żyła i żyje z godnością i niesłychaną skromnością. W czasach gdy celebryci o swym miałkim życiu informują trzy razy dziennie, ta Pani nie ma czasu ani chęci opowiadać o swoim życiowym bohaterstwie: w czasie II wojny, w czasach Solidarności i teraz przy boku Wałęsy. Piękna książka!

Sosenka | 2013-10-18
Przeczytana: październik 2013

Ostatnio głośno jest o Lechu Wałęsie, poniekąd za sprawą filmu z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, który niedawno wszedł do kin i wywołał niemały szum w kraju. Choć zdania są podzielone, jedno trzeba przyznać. Lech Wałęsa jest postacią już chyba historyczną za sprawą swej przeszłości, nagrody Nobla i dokonań. Jednak w jego otoczeniu jest ktoś równie ważny, godny uwagi i z bogatym życiorysem. Właśnie ta osobą zajmę się dzisiaj dzięki recenzji książki "Było więc minęło. Joanna Penson, dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy".
Autorem książki jest Remigiusz Grzela. Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia książek i mnóstwo wierszy. Jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Bohaterką książki zainteresował się, albo i w ogóle poznał przypadkiem. Miał napisać książkę o Wałęsie, a spotkał w jego otoczeniu "materiał" na wspaniałą biografię. Po raz kolejny okazało się, że każdy skrywa fascynującą przeszłość, często dramatyczną, ale wartą opowiedzenia i będąc po...

MonikaOlga | 2017-11-05

Książka ma dwóch bohaterów. Pierwszym z nich jest Lech Wałęsa, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Drugim bohaterem jest Joanna Muszkowska-Penson.

Ta niezwykle skromna osoba może pochwalić się bogatym życiorysem. Urodzona w 1921 roku w Warszawie swoje późniejsze życie związała najpierw z Łodzią, a następnie z Wybrzeżem. I w Warszawie, i w Gdańsku walczyła o lepszą Polskę. Robiła to, co według niej należało robić, nie myśląc o orderach. Bo przecież nic takiego nie robiła… Tak mówi sama o sobie. Całe szczęście Remigiusz Grzela nie daje zbić się z tropu i rozmowę z panią Penson prowadzi w taki sposób, aby przybliżyć czytelnikowi te nieistotne i zwyczajne sprawy.

Mając 18 lat, w 1940 roku, wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej, bo chciała walczyć o wyzwolenie okupowanej ojczyzny. Chciała dołożyć swoją cegiełkę do walki o wolność swoją, swoich bliskich i swojego kraju. W 1941 roku wpadła w ręce Gestapo. Przeszła gehennę najpierw Pawiaka, a później obozu...

Riwona | 2016-04-03
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Metafizyczny tytuł otwiera niezwykłą historię życie wyjątkowej osobowości, której młodość skradła wojna a dorosłość - solidarna walka o lepsze jutro.

Joanna Person nieśmiało wybiera wspomnienia, niektóre zagłusza, tymi lepszymi... bo

"Kiedy życie jest tak strasznie długie jak moje, to składa się z oddzielnych rozdziałów, bardzo często niemających ze sobą żadnego związku. Mam świadomość, że przeżyłam wszystko, co mogłam przeżyć. Wszystko, co najlepsze przeżyłam".

Przyjemność obecności nie mija, a prawdziwe uczucia zostają...
Tak jak cała ta niezwykła opowieść.

Drogowskazem na całe życie Pani Profesor jest wiersz Rudyarda Kiplinga JEŻELI - najpiękniejszy, jaki do tej pory czytałam!

Książka przybliża do świata osób najstarszych w rodzinie, daje argumenty dla twórczej rozmowy. Dziękuję

P.S. 《 Starość to coś pomiędzy lenistwem a słabością 》
Pani Profesor - obiecuję sprawdzić ;-)

Magdalena Rz | 2013-12-11

Świetna książka. Nietuzinkowa bohaterka, która opowiada o swoim życiu, długim i barwnym. Nie rozpóamiętuje dramatycznych chwil, wspomina dobre momenty, chwile szczęścia. Joanna Penson to dama dyskretna, obdarzona poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Hitomi99 | 2016-03-13
Przeczytana: 12 marca 2016

Książka dedykowana tym, którzy zatracili się w obecnej erze konsumpcjonizmu.W ramach odbudowy osobowości i człowieczeństwa!

Joanna Ostrowska | 2014-04-21
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Nie musiało być opisu Ich związania się ze sobą. Bez tego książka była tak poruszająca, że jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Dobrze, że autor jednak się uparł ją napisać... I dobrze, że uparł się pisać o wszystkich rozdziałach Jej życia, bo obrona legendy Wałęsy to chyba najmniej ciekawa część... Mnie skłoniła do refleksji... Ode mnie podziękowania dla pani Penson, że dała nam trochę z siebie...