Panieneczka z pudełeczka

Muza
2013-10-23
1982-01-01
32 min.

Okładka książki Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowita Podwysocka-Modrzejewska, Monika Urbańska
Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowit...
Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...

Okładka książki O wróbelku Elemelku Hanna Łochocka, Zdzisław Witwicki
O wróbelku Ele... Hanna Łochocka, Zdz...
Okładka książki Przygody kota Filemona Sławomir Grabowski, Julitta Karwowska-Wnuczak, Marek Nejman
Przygody kota ... Sławomir Grabowski,...
Okładka książki Od baśni do baśni Jan Brzechwa, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Od baśni do baśni Jan Brzechwa, Jan M...
Okładka książki Trzy świnki Helga Bansch, Raquel Méndez
Trzy świnki Helga Bansch, Raque...
Okładka książki Najpiękniejsze opowiadania dla dziewczynek. Emily Barnoff, Caroline Spatz
Najpiękniejsze... Emily Barnoff, Caro...
Okładka książki Kto wymyślił choinki Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Aleksander Fredro, Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimiera Iłłakowiczówna, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Konopnicka, Lucyna Krzemieniecka, Bronisława Ostrowska, Janina Porazińska, Zofia Rogoszówna, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim, Ludwik Wiszniewski
Kto wymyślił c... Władysław Broniewsk...

mniej znana urocza historia pisana wierszem o tytułowej panieneczce. Do tego ciepłe ilustracje, moja córka lubi do niej wracać. Warta zakupu

Bardzo fajnie opowiedziana historia. Każde dziecko powinno poznać tą książeczkę. Ja jestem zachwycona :) i ten piękny bal ! Reszty opowiadać nie będę bo koniecznie trzeba przeczytać. POLECAM !!!

Nie ma to jak Brzechwa!

Nie ma to jak Brzechwa!

Długi wiersz wydany samodzielnie, coś w stylu "Pchły Szachrajki" choć moim zdaniem jej nie dorównuje. Raczej dla dziewczynek.

Znacie Panieneczkę z pudełeczka Brzechwy?
My, chociaż twórczość pana Jana bardzo lubimy i cenimy, tego utworu nie znaliśmy zupełnie...
A po raz pierwszy został wydany już w 1968 roku!
W tym roku, po 45 latach od tego wydania, pojawiło się wznowienie "panieneczki" więc udało nam się nadrobić zaległości :-)
Książka jest przepięknie wydana, w twardej piankowej, miejscami lakierowanej oprawie, w dużym formacie, bogato ilustrowana.
Na 25 stronach poznajemy przygody nietypowej pary - porcelanowej laleczki i sympatycznego kota.
Po drodze dołączają do nich również inni bohaterowie - kolejno ożywają kwiaty, zwierzęta, zabawki.
Motyw ożywających zabawek pojawił się jak widać jeszcze zanim został rozpowszechniony w Toy Story :-)
I w tej bajce Brzechwy jakoś bardziej do mnie przemawia :-)

Powoli zaznajamiamy naszą małą panieneczkę z tą uroczą historyjką :-)
Wiersz jest dość długi, więc na razie czytamy wspólnie tylko jego fragment. Za to z ogromnym zainteresowaniem córeczka śledzi perypetie czarnego kota na książkowych ilustracjach.

Tekst Jana Brzechwy jak zawsze na najwyższym poziomie.
Lekki, rytmiczny, ciekawy, bardzo dynamiczny, pełen cudownych obrazów namalowanych słowem.
Niezwykle urocza historia dla małej damy (i nie tylko) :-)

Więcej na:

Znacie Panieneczkę z pudełeczka Brzechwy?
A po raz pierwszy został wydany już w 1968 roku!
Książka jest przepięknie wydana, w twardej piankowej, miejscami...

Znacie wiersz "Panieneczka z pudełeczka" Jana Brzechwy? No właśnie... Choć jako jedna z największych fanek tego twórcy uważałam się za znawczynię wszystkich jego utworów - tego nie miałam okazji poznać. Aż wstyd prawda? Ale już nadrabiam zaległości dzięki wydawnictwie Muza, która w swojej ofercie ma właśnie tę wesołą książeczkę.

Panieneczka z pudełeczka to prześliczna mała laleczka o karminowych usteczkach, rumianych policzkach z porcelany i jedwabnych włoskach. Ma miły uśmiech i śliczne ubranko. A jej dzień składa się głównie siedzenia na tapczanie i głaskania łaszącego się do niej kota. Lala uwielbia tego czarnego puszystego kociaka, który pisze dla niej bajeczki, a ona częstuje go smacznym mleczkiem. Jednak pewnego razu jej puchaty przyjaciel zabiera naszą lalę na spacer po ogrodzie. Tam dziewczynka ma okazje podziwiać piękne kwiaty, popływać małą łódką, a także odwiedzić bardzo słodki domek, w którym mieszka gnom Paproszek.

A po powrocie nasi przyjaciele wyprawili wielki bal! A dla kogo? Dla zabawek oczywiście! Było cudownie jak w najpiękniejszej bajce. Śliczna suknia, wróżka, muzyka, tańce! Ach! Zabawa na całego! Wszystkie zabawki bawiły się wyśmienicie, a najlepiej nasza słodka Panieneczka z pudełeczka wirująca na parkiecie niczym mała księżniczka. Oj, mogłabym tak opowiadać bez końca. Ale lepiej będzie jak sami poznacie szczegóły zarówno niezwykłej wyprawy Lali i kotka jak i przebiegu zabawkowego balu :)

Jak przystało na twórczość Jana Brzechwy wierszyk, który Wam tu przedstawiam jest naprawdę fantastyczny. Oprócz tego, że jest ona bardzo rytmiczny i fajnie się rymuje, to dodatkowo opowiada nam ciekawą historyjkę, która każdy brzdąc z przyjemnością wysłucha od początku do końca. Ten utwór czyta się szybko i łatwo. A opowiadanie o przygodach małej Panieneczki z pudełeczka z pewnością zainteresuje nie jednego maluszka.

Nie mogę również zapomnieć o sposobie wydania tej niedużej lektury. Bo uważam, że jest ona godna uwagi. Okładka jest sztywna i puchowa. Natomiast wewnątrz papier jest gruby i śliski. Tekstu sporo, ale w ogóle się tego nie odczuwa. Jak już wspomniałam, taki rytmiczny i rymowany wiersz czyta się po prostu błyskawicznie i nawet się nie obejrzymy jak dotrzemy do samego końca. No i te ilustracje! Wszystkie strony są zdobione ślicznymi rysunkami pełnymi żywych, pięknych kolorów. Na prawdę sama przyjemność sięgnąć po tę książeczkę :)

U nas wiersze są zawsze mile widziane. Szczególnie naszych polskich klasyków, których moje dziecko naprawdę bardzo lubi. Nigdy nie musiałam małej specjalnie namawiać na to, byśmy wspólnie poczytały wierszyki Jana Brzechwy, bo sama często mnie o to prosi. Wierszyki tego poety są ponadczasowe i nigdy nam się nie nudzą. Bawiły mnie, gdy byłam w wieku mojej Ali, a teraz zachwycają również ja samą. I nie ma znaczenia, czy czytamy te częściej spotykane, które Alicja zna już niemal na pamięć. Czy sięgamy po coś zupełnie nowego, jak ta en właśnie utwór. Ala siedzi zawsze wsłuchana w mój głos jak zaczarowana i widzę, że bardzo jej się to podoba. Zatem gorąco polecam!

Panieneczka z pudełeczka to prześliczna...

Jan Brzechwa to polski pisarz, który napisał mnóstwo książek dla dzieci. Sporo z nich ukazuje się teraz po raz kolejny. Tak też stało się z ,,Panieneczką z pudełeczka", która została po raz pierwszy wydana w 1968 roku.

W pudełeczku leżała sobie porcelanowa laleczka, którą kot nazywał Lalą. Postanowili opuścić swoje domostwo i udać się w podróż. Trafili między innymi do ogrodu, do chatki, a następnie ... O tym już przeczytajcie sami.

Bardzo lubię i cenię sobie twórczość Jana Brzechwy, dlatego z wielką przyjemnością teraz wracam do jego bajek. Niedawno prezentowałam Wam ,,Kwokę" i ,,Smoka". Dziś przyszedł czas na ,,Panieneczkę z pudełeczka", która zachwyciła mnie już od pierwszych stron. Moje spojrzenie przykuła także śliczna oprawa graficzna.

Treść została napisana wierszem, który czyta się bardzo szybko i z ogromną przyjemnością. Jest go dość sporo, biorąc pod uwagę objętość książeczki. Podczas czytania miałam skojarzenia z takimi bajkami, jak ,,Jaś i Małgosia", ,,Kopciuszek", czy ,,Ołowiany żołnierzyk". Być może tylko mi się nasunęły takie obrazy, jednak bardzo się z tego powodu cieszę.

Nie mogę nie wspomnieć o wprost przepięknych ilustracjach, które są bardzo duże, kolorowe, wyraziste. Dawno nie widziałam już tak ładnych obrazków, choć przeczytałam sporo książek dziecięcych. Chociażby dla samych widoków warto się z nią zapoznać, choć treść jest też warta uwagi.

Nie przypominam sobie, abym w dzieciństwie miała okazję zapoznania się z tą pozycją. Z pewnością jednak zaznajomiłam się z innymi pozycjami Brzechwy, a teraz cieszę się, że w moje ręce trafiła ta bajka. Z pewnością będziemy ją często używać.

,,Panieneczka z pudełeczka" to bardzo ciekawa, magiczna opowieść, która spodoba się każdemu z nas, niezależnie od wieku. Dawno nie czytałam tak cudownej bajeczki, która by mnie tak zachwyciła. Jestem bardzo zadowolona, że trafiła do mojej biblioteczki.

Moja ocena: 6/6

• Obrazki i nie tylko
  • Literatura dziecięca
  • A Uwielbiam
  • Polski/a autor/ka

Dodaj cytat z książki Panieneczka z pudełeczka