Jakie piękne samobójstwo

Seria: Fabryka Faktu
Wydawnictwo: Fabryka Słów
7,56 (728 ocen i 110 opinii) Zobacz oceny
10
46
9
115
8
236
7
213
6
77
5
26
4
5
3
3
2
1
1
6
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375741056
liczba stron
420
język
polski
dodał
Ophelia

Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło...

Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?

Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski.

Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło się przeciw nam.

Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata.

Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.

 

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1899
Elaine | 2015-01-17
Przeczytana: 09 stycznia 2015

"W Unii Europejskiej, gdzie wszyscy młócą frazesy o "europejskiej solidarności" i "wspólnym interesie" z wyrobionym od wielu pokoleń politycznym cynizmem, pod zasłoną tych hasełek pilnując swoich przyziemnych zysków - my jesteśmy tymi jedynymi, którzy szczerze w nie wierzą i chętnie w imię abstrakcyjnych interesów nieistniejącego narodu europejskiego poświęcają zupełnie realne dobro własne. Bo któż by tam dbał o swoje partykularne interesy, gdy kroi się Wielka Sprawa! Tak jak dla Wielkiej Sprawy uwolnienia świata od Hitlera poświęciliśmy się milionami i zmarnowaliśmy państwowość, tak dla kolejnej poświęcimy swoje rezerwy dewizowe, wzrost gospodarczy, demografię i inne drobiazgi".

Śledząc bieg historii państwa polskiego i fundamenty, na których pokolenia z trudem budowały własną niezależność i wolność, łatwo zauważyć pewną powtarzaną prawidłowość, jednolity obraz wpajany uczniom do głów. Na każdym kroku podkreślane są cnoty naszych przodków, takie jak: patriotyzm, bohaterstwo, honor, siła woli, ofiarność, prawdziwe męstwo uczestników powstań. Zrywy narodowe wymierzone przeciwko zaborcy i wrogowi w drodze do wolności przyjmują wizerunek romantycznego uniesienia, niczym nieograniczonej odwagi w walce ze znacznie przeważającymi siłami. Ten kult ducha, niezłomnego męstwa i poświęcenia był wielokrotnie podkreślany, powszechnie uważano, że jest w stanie nadrobić pozostałe braki, biorąc górę nad zdrowym rozsądkiem. Jednakże kolejne pokolenia nigdy nie wyciągnęły wniosków z prawdziwej klęski, brnąc w absurdalną naiwność. Takie działania musiały pociągnąć za sobą konsekwencje, czego apogeum stanowiło znalezienie się Polski w gronie państw przegranych i doszczętnie zrujnowanych po II wojnie światowej. Próbując otrząsnąć się z wojennych doświadczeń, społeczeństwo uległo przekonaniu, że polska ofiara nie pójdzie na marne, zostanie dostrzeżona i doceniona. Współcześnie możemy dokonać pełnej oceny tych wydarzeń, pozbawionej złudzeń, narastających mitów i propagandowej ideologii. Temat ten wciąż budzi ogromne kontrowersje. Historycy i publicyści coraz częściej starają się odbiegać od powszechnie znanych poglądów, próbując tworzyć wizję historii alternatywnej, bądź piętnując nasze narodowe wady, które w dużej mierze przyczyniły się do pogłębienia tej klęski wojennej. W ten nurt wpisuje się praca autorstwa znanego publicysty Rafała A. Ziemkiewicza, do napisania której przygotowywał się przez kilka ostatnich lat.

Autor w kilku, krótkich rozdziałach próbuje zarysować sytuację polityczną, stosunki międzynarodowe i postawę społeczeństwa polskiego od czasów nowożytnych do końca II wojny światowej. Wskazując przyczyny rozbiorów i upadku państwowości polskiej, przedstawia kolejne dalekosiężne skutki działań, błędnej polityki i decyzji władz w dwudziestoleciu międzywojennym. Decyzji, które były podejmowane przez polityków niedoświadczonych, nieświadomych rosnącej potęgi zagrożenia, zaślepionych i manipulowanych w kontaktach z innymi państwami europejskimi. Popełniając nieracjonalne i rażące błędy, doprowadzili odrodzone państwo na skraj przepaści. Przez wiele lat panowało przekonanie, że czynna i racjonalna postawa polityków w tamtym okresie nie byłaby w stanie dokonać wielkich zmian, stając się ostatecznie marionetką w rękach dwóch sąsiednich, agresywnych potęg. Autor posługując się dosadnym językiem, bezwzględnie burzy te narastające mity, posiłkując się logiczną i trafną argumentacją. Pozbawia czytelnika wszelkich złudzeń, wyśmiewa pojęcie honoru, jako karty przetargowej w stosunkach europejskich, podkreśla zgubne skutki naszej ofiarności, która została w prosty sposób wykorzystana jako mięso armatnie, bez jakichkolwiek zapewnień o rekompensacie i wdzięczności - gdyż "pojęcie wdzięczności nie istnieje w polityce międzynarodowej". Historia wpajana powszechnie w szkołach podkreśla, m.in. bohaterski kult powstań, geniusz Marszałka i chorą ideologię niemieckiego nazizmu. Przy tym niewiele osób ma okazję poznać prawdziwy i pełny obraz polskiej historii, mający zarówno swe pozytywne, jak i negatywne strony, dlatego warto sięgnąć do wielu różnych prac, często kontrowersyjnych w swej treści. Wszytko po to, by w końcu zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście tak wiele zmieniło się na przestrzeni lat w naszej mentalności i recepcie prowadzenia polityki, która -jak łatwo zauważyć - nigdy nie okazała się skuteczna. Czy też powinniśmy dokonać jeszcze wielu drastycznych zmian, by zerwać z niekorzystnym wizerunkiem i zacząć dbać o własne interesy, porzucając puste hasła wspólnego europejskiego dobra, które nam na dobre nigdy nie wyszło.

Gorzka lekcja, którą zapewnia nam autor tej publikacji z pewnością wydaje się bardziej interesująca, niż opracowania w podręcznikach. Przy tym należy podkreślić, iż nie jest to praca naukowa, pisana w oparciu o źródła przez zawodowego historyka. Rafał A. Ziemkiewicz jest znanym dziennikarzem, od wielu lat bacznie obserwującym scenę polityczną i analizującym przestrzeń naszych wspólnych dziejów. Dlatego też wnikliwy czytelnik może natknąć się na kilka błędów i uogólnień, które zasadniczo nie wpływają na treść i względną prawidłowość całego przekazu. Autor posługuje się przy tym prostym językiem i jasnymi określeniami, zapewniając sobie dostęp do szerokiej grupy czytelników.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Noc Kupały

Właśnie przeczytałam kolejną część cyklu "Kwiat paproci" B.Miszczuk.Wydaje mi się,iż lepiej by było jakby połączono ją z pierwszą częścią,gd...

zgłoś błąd zgłoś błąd