rozwiń zwiń

Jakie piękne samobójstwo

Okładka książki Jakie piękne samobójstwo
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fabryka Faktu
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2014-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-21
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375741056

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,5
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O potrzebie zadawania trudnych pytań



65 63 61

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1145 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
506
18

Na półkach: ,

"W Unii Europejskiej, gdzie wszyscy młócą frazesy o "europejskiej solidarności" i "wspólnym interesie" z wyrobionym od wielu pokoleń politycznym cynizmem, pod zasłoną tych hasełek pilnując swoich przyziemnych zysków - my jesteśmy tymi jedynymi, którzy szczerze w nie wierzą i chętnie w imię abstrakcyjnych interesów nieistniejącego narodu europejskiego poświęcają zupełnie realne dobro własne. Bo któż by tam dbał o swoje partykularne interesy, gdy kroi się Wielka Sprawa! Tak jak dla Wielkiej Sprawy uwolnienia świata od Hitlera poświęciliśmy się milionami i zmarnowaliśmy państwowość, tak dla kolejnej poświęcimy swoje rezerwy dewizowe, wzrost gospodarczy, demografię i inne drobiazgi".

Śledząc bieg historii państwa polskiego i fundamenty, na których pokolenia z trudem budowały własną niezależność i wolność, łatwo zauważyć pewną powtarzaną prawidłowość, jednolity obraz wpajany uczniom do głów. Na każdym kroku podkreślane są cnoty naszych przodków, takie jak: patriotyzm, bohaterstwo, honor, siła woli, ofiarność, prawdziwe męstwo uczestników powstań. Zrywy narodowe wymierzone przeciwko zaborcy i wrogowi w drodze do wolności przyjmują wizerunek romantycznego uniesienia, niczym nieograniczonej odwagi w walce ze znacznie przeważającymi siłami. Ten kult ducha, niezłomnego męstwa i poświęcenia był wielokrotnie podkreślany, powszechnie uważano, że jest w stanie nadrobić pozostałe braki, biorąc górę nad zdrowym rozsądkiem. Jednakże kolejne pokolenia nigdy nie wyciągnęły wniosków z prawdziwej klęski, brnąc w absurdalną naiwność. Takie działania musiały pociągnąć za sobą konsekwencje, czego apogeum stanowiło znalezienie się Polski w gronie państw przegranych i doszczętnie zrujnowanych po II wojnie światowej. Próbując otrząsnąć się z wojennych doświadczeń, społeczeństwo uległo przekonaniu, że polska ofiara nie pójdzie na marne, zostanie dostrzeżona i doceniona. Współcześnie możemy dokonać pełnej oceny tych wydarzeń, pozbawionej złudzeń, narastających mitów i propagandowej ideologii. Temat ten wciąż budzi ogromne kontrowersje. Historycy i publicyści coraz częściej starają się odbiegać od powszechnie znanych poglądów, próbując tworzyć wizję historii alternatywnej, bądź piętnując nasze narodowe wady, które w dużej mierze przyczyniły się do pogłębienia tej klęski wojennej. W ten nurt wpisuje się praca autorstwa znanego publicysty Rafała A. Ziemkiewicza, do napisania której przygotowywał się przez kilka ostatnich lat.

Autor w kilku, krótkich rozdziałach próbuje zarysować sytuację polityczną, stosunki międzynarodowe i postawę społeczeństwa polskiego od czasów nowożytnych do końca II wojny światowej. Wskazując przyczyny rozbiorów i upadku państwowości polskiej, przedstawia kolejne dalekosiężne skutki działań, błędnej polityki i decyzji władz w dwudziestoleciu międzywojennym. Decyzji, które były podejmowane przez polityków niedoświadczonych, nieświadomych rosnącej potęgi zagrożenia, zaślepionych i manipulowanych w kontaktach z innymi państwami europejskimi. Popełniając nieracjonalne i rażące błędy, doprowadzili odrodzone państwo na skraj przepaści. Przez wiele lat panowało przekonanie, że czynna i racjonalna postawa polityków w tamtym okresie nie byłaby w stanie dokonać wielkich zmian, stając się ostatecznie marionetką w rękach dwóch sąsiednich, agresywnych potęg. Autor posługując się dosadnym językiem, bezwzględnie burzy te narastające mity, posiłkując się logiczną i trafną argumentacją. Pozbawia czytelnika wszelkich złudzeń, wyśmiewa pojęcie honoru, jako karty przetargowej w stosunkach europejskich, podkreśla zgubne skutki naszej ofiarności, która została w prosty sposób wykorzystana jako mięso armatnie, bez jakichkolwiek zapewnień o rekompensacie i wdzięczności - gdyż "pojęcie wdzięczności nie istnieje w polityce międzynarodowej". Historia wpajana powszechnie w szkołach podkreśla, m.in. bohaterski kult powstań, geniusz Marszałka i chorą ideologię niemieckiego nazizmu. Przy tym niewiele osób ma okazję poznać prawdziwy i pełny obraz polskiej historii, mający zarówno swe pozytywne, jak i negatywne strony, dlatego warto sięgnąć do wielu różnych prac, często kontrowersyjnych w swej treści. Wszytko po to, by w końcu zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście tak wiele zmieniło się na przestrzeni lat w naszej mentalności i recepcie prowadzenia polityki, która -jak łatwo zauważyć - nigdy nie okazała się skuteczna. Czy też powinniśmy dokonać jeszcze wielu drastycznych zmian, by zerwać z niekorzystnym wizerunkiem i zacząć dbać o własne interesy, porzucając puste hasła wspólnego europejskiego dobra, które nam na dobre nigdy nie wyszło.

Gorzka lekcja, którą zapewnia nam autor tej publikacji z pewnością wydaje się bardziej interesująca, niż opracowania w podręcznikach. Przy tym należy podkreślić, iż nie jest to praca naukowa, pisana w oparciu o źródła przez zawodowego historyka. Rafał A. Ziemkiewicz jest znanym dziennikarzem, od wielu lat bacznie obserwującym scenę polityczną i analizującym przestrzeń naszych wspólnych dziejów. Dlatego też wnikliwy czytelnik może natknąć się na kilka błędów i uogólnień, które zasadniczo nie wpływają na treść i względną prawidłowość całego przekazu. Autor posługuje się przy tym prostym językiem i jasnymi określeniami, zapewniając sobie dostęp do szerokiej grupy czytelników.

"W Unii Europejskiej, gdzie wszyscy młócą frazesy o "europejskiej solidarności" i "wspólnym interesie" z wyrobionym od wielu pokoleń politycznym cynizmem, pod zasłoną tych hasełek pilnując swoich przyziemnych zysków - my jesteśmy tymi jedynymi, którzy szczerze w nie wierzą i chętnie w imię abstrakcyjnych interesów nieistniejącego narodu europejskiego poświęcają zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 415
  • Chcę przeczytać
    961
  • Posiadam
    414
  • Teraz czytam
    53
  • Historia
    46
  • Ulubione
    34
  • Publicystyka
    14
  • Historyczne
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    8

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także