Przed i po 13 grudnia. Państwa bloku wschodniego wobec kryzysu w PRL 1980–1982 tom 1 (sierpień 1980 - marzec 1981)

Seria: Dokumenty
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Związek Sowiecki najpóźniej w październiku 1980 r. przyjął za obowiazującą strategię polegającą na stanowczym odrzuceniu możliwości interwencji zbrojnej, natomiast na równoczesnym wywieraniu na przywódców PRL silnej presji, zmierzajacej do skłonienia ich do rozwiązania problemu „polskimi rękoma”. Strategia ta została zaakceptowana (aczkolwiek nie bez oporów ze strony np. Ericha Honeckera) przez pozostałe państwa bloku wschodniego. Nie zmieniono jej nawet w grudniu 1981 r., gdy, jak wynika z zachowanych dokumentów, gen. Jaruzelski sam zwrócił się z żądaniem udzielenia mu „wsparcia militarnego”.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

Pearon | 2014-07-30