Kresowa opowieść. Julia

Okładka książki Kresowa opowieść. Julia
Edward Łysiak Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Kresowa opowieść (tom 2) literatura piękna
426 str. 7 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Kresowa opowieść (tom 2)
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2013-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-05
Liczba stron:
426
Czas czytania
7 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377228838
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
112 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1956
249

Na półkach: ,

Drugi tom " Kresowej opowieści" równie ciekawy jak tom pierwszy.
Mam jednak pewne zastrzeżenia. Otóż brakuje mi wątku spotkania po latach Michała i Żyda Wise, czy Michał dowiedział się o romansie Julii i Izaaka, dlaczego Jakubowscy wyjechali do Wrocławia?
Wątek waśni mieszkańców z księdzem katolickim jest zbyt wyeksponowany, a właściwie niepotrzebny, gdyż nie wnosi nic do powieści.
I rzecz najważniejsza: w 1964 roku, córka Michała i Julii, Natalka, niedługo po swoim ślubie urodziła córeczkę o imieniu Dorotka i wyjechała do Wrocławia. A w 2010 roku Dorotka przedstawiona jest jako wnuczka Anny, siostry Michała, mieszkająca we Wrocławiu.
Bardzo ciekawie, natomiast, autor opisuje odradzanie się nacjonalizmu ukraińskiego w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech a także w Polsce, przedstawia manifest współczesnej emigracji ukraińskiej i przenikanie jego tez do struktur kulturalnych i politycznych Polski.
Dorzucę więc kamyczek do tego ogródka. W 2013 roku sejm Polski nie uznał mordów banderowców jako ludobójstwo i nie zgodził się na ustanowienie dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. A wg konwencji ONZ z 1948 roku "ludobójstwem jest którykolwiek z czynów dokonanych w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych". 11 lipca 1943 roku w krwawej niedzieli, na Kresach, wymordowano 11 tys.ludzi a w latach 1942-1945 banderowcy wspierani przez ludność ukraińską wymordowali w bestialski sposób, ponad 100 tys. Polaków.
Czasami wstydzę się, że mieszkam w kraju, w którym w imię poprawności politycznej, rząd zapomina o szacunku do ofiar własnego narodu.
Następnie: wszystkie stacje radiowe i telewizyjne, które niemal w całości w Polsce należą do Niemców, promują zespół muzyczny "Enej", założony przez dwóch młodych Ukraińców.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że "Enej" to pseudonim Petro Olijnyka, płk UPA, który w 1943 roku kierował masowym ludobójstwem i własnoręcznie odrąbywał Polakom głowy.
A cała Polska tańczy w rytm ich pseudofolkowej muzyki.
Następnie: niemal w każdym polskim studiu telewizyjnym dominują kolory sino - żółte. Czy to przypadek? Czy to, że wspieramy Ukrainę przed agresją Rosji, musi powodować wdzieranie się ukraińskości niemal na każdym kroku w naszą rzeczywistość?!
To są oczywiście moje spostrzeżenia, mam jednak nadzieję, że wielu Polaków tak samo myśli.
Na koniec, chciałabym polecić "Kresową opowieść" wszystkim, ku pamięci i przestrodze.

Drugi tom " Kresowej opowieści" równie ciekawy jak tom pierwszy.
Mam jednak pewne zastrzeżenia. Otóż brakuje mi wątku spotkania po latach Michała i Żyda Wise, czy Michał dowiedział się o romansie Julii i Izaaka, dlaczego Jakubowscy wyjechali do Wrocławia?
Wątek waśni mieszkańców z księdzem katolickim jest zbyt wyeksponowany, a właściwie niepotrzebny, gdyż nie wnosi nic do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    134
  • Posiadam
    27
  • Ulubione
    6
  • 2014
    5
  • Literatura polska
    3
  • Polska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2022
    3
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Edward Łysiak Kresowa opowieść. Julia Zobacz więcej
Edward Łysiak Kresowa opowieść. Julia Zobacz więcej
Edward Łysiak Kresowa opowieść. Julia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także