Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Who's in Charge?: Free Will and the Science of the Brain
Ag2S

Ojciec neuronauki poznawczej i autor Istoty człowieczeństwa przedstawia skłaniające do refleksji argumenty przeciwko powszechnemu przekonaniu, że nasze życie jest w pełni zdeterminowane przez procesy fizyczne, a co za tym idzie – nie jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny. W ostatnich latach upowszechnił się pogląd dominujący w nauce o ludzkim mózgu: ponieważ światem fizycznym rządzą prawa...

W ostatnich latach upowszechnił się pogląd dominujący w nauce o ludzkim mózgu: ponieważ światem fizycznym rządzą prawa fizyczne, a nasz mózg stanowi część tego świata, prawa fizyczne determinują również nasze zachowanie, a nawet naszą świadomą jaźń. Wolna wola nie ma znaczenia – powtarza się niczym mantrę; żyjemy w „zdeterminowanym” świecie.

To nieprawda – twierdzi znany neuropsycholog Michael S. Gazzaniga w swojej wnikliwej, skłaniającej do refleksji książce, opartej na jego wystąpieniach w ramach Wykładów Gifforda – jednej z najważniejszych serii wykładów poświęconych religii, nauce i filozofii. W książce Kto tu rządzi? autor przedstawia pogląd, że umysł, który jest wytworem procesów fizycznych w mózgu, „ogranicza” mózg, podobnie jak samochody są ograniczane przez wytwarzany przez siebie ruch uliczny. Pisząc „we właściwy sobie sposób – dowcipnie i bezpretensjonalnie” – jak to ujął Steven Pinker – Gazzaniga pokazuje, że determinizm niezmiernie osłabia nasze poglądy na temat ludzkiej odpowiedzialności. Pozwala zabójcy twierdzić: „To nie ja go zabiłem – to mój mózg”. Gazzaniga dowodzi przekonująco, że niezależnie od ostatnich odkryć naukowych dotyczących fizycznych mechanizmów umysłu, istnieje niezaprzeczalna ludzka rzeczywistość: Jesteśmy odpowiedzialnymi podmiotami, które winny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ źródło odpowiedzialności tkwi w sposobie, w jaki ludzie zachowują się w interakcjach z innymi, a nie w ich mózgach.

Ta niezwykła książka porusza problemy z dziedziny neuronauki, psychologii, etyki i prawa i choć czyni to w sposób lekki i przystępny, oferuje głębokie wnioski. Kto tu rządzi? jest ważnym głosem jednego z najwybitniejszych myślicieli naszych czasów.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2413

Jesteśmy ludźmi, nie mózgami*

Co sprawia, że wiemy, że jesteśmy sobą? Czy człowiek dysponuje wolną wolą, czy może jest zdany na uwarunkowania własnego mózgu? Jeden z najpopularniejszych neuropsychologów eksperymentalnych odpowiada na to i wiele innych pytań, które łączą codzienne życie z neuronauką.

Myślę, że każdy gdzieś słyszał o tym, że mózg składa się z lewej i prawej półkuli, a także teorię, że każda z nich jest jak osobny „mózg” przyjmując określone funkcje (jedna jest bardziej kreatywna, druga analityczna itd.). Wnioski te wysnuto na podstawie obserwacji mózgów osób z przeciętym spoidłem wielkim, grupą tkanek łączących prawą i lewą półkulę. A przecinano połączenie między półkulami, bo okazało się że to świetny sposób na ograniczenie ataków padaczkowych pewnego typu. Jednak skutki przerwania komunikacji między półkulami, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, podczas szczegółowych badań okazały się wnosić do wiedzy o mózgu bardzo dużo. Obserwacji tych dokonał nie kto inny, jak właśnie Michael Gazzaniga, światowej sławy neuropsycholog eksperymentalny, przypadkiem tylko mający również niezłe pióro. Co prawda dzisiaj teoria „prawego i lewego mózgu” w psychologii popularnej wymknęła się nieco spod kontroli, jednak z książki dowiemy się jak to jest naprawdę.

Książka przedstawia też rozwój neuronauki - jakie pomysły na funkcjonowanie mózgu mieli na początku naukowcy i jak ich poglądy ewoluowały wraz z kolejnymi danymi z badań. Oprócz nieco filozoficznego wątku determinizmu i wolnej woli, autor rozwiewa też wiele mitów na temat badań o mózgu i tego, na ile z badań możemy snuć ogólne wnioski o innych użytkownikach tego cudownego organu (m.in. podczas wydawania wyroków na salach sądowych).

Choć książka pisana jest lekkim piórem, autor podejmuje tematy z zakresu neurobiologii i badań statystycznych, które mogą utrudniać lekturę. Warto jednak się nie zniechęcać, bo dużo w tej książce jest intrygujących faktów. Szczególnie polecam przeczytać Posłowie – jak dla mnie stanowi świetny… wstęp do książki.

* - cytat z książki

Anna Kaczmarczyk

GZal | 2016-05-23

Dynamiczny rozwój nauk psychologicznych wspartych coraz większą wiedzą o funkcjonowaniu chemii mózgu powodują, że wiele spraw staje się bardzo trudnych. Czy gdyby Susannah Calahan popełniła jakieś przestępstwo w trakcie swojej choroby powinna być oceniana jako działająca zgodnie z własną wolą. Tego rodzaju wątpliwości pojawiały się już od wielu lat. Gdy okazywało się, że sprawcy przestępstw doświadczali różnego rodzaju zaburzeń lub chorób w funkcjonowaniu mózgu. Jak wiele spraw w historii człowieka, także i te doczekały się swego rodzaju wynaturzeń. Gazzaniga przytacza badania, z których wynika, że gdy dorośli czytają wyjaśnienia zjawisk psychologicznych wystarczy dodać do nich skany mózgu, żeby uznali je za bardziej wiarygodne. Sędziowie nie mają wiedzy na temat biologii mózgu, ale chętnie przyjmują argumenty o niepoczytalności.

całosć:

Vincent | 2015-07-12

To nie tylko opis działania mózgu, ale i nas samych, naszego świadomego postrzegania. Od budowy mózgu, działania półkul do wyłaniającej się świadomości. Nie zabrakło również pytań odnoszących się do odpowiedzialności wobec prawa, postrzegania sprawiedliwości i korzeni moralności. Bardzo ciekawe rozważania nad samą naturą świadomości, czym jest i skąd się bierze.
Książka może być szczególnie ciekawa dla osób, które interesują się funkcjonowaniem mózgu oraz naturą ludzką. Napisana w sposób zrozumiały, również dla osób nie mających wiedzy z zakresu neurobiologii czy psychologii, także każdy zainteresowany może śmiało po nią sięgnąć.

Petra | 2018-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2018

Jeden wielki miszmasz: trochę o neuropsychologii (znacznie mniej niż sugeruje to tytuł), trochę o filozofii, trochę o fizyce, trochę o psychologii społecznej, trochę o badaniach kolegów, trochę własnych przemyśleń. Trochę się rozczarowałam.

Juzbrig | 2015-10-28
Przeczytana: 27 października 2015

Całkiem fajna, szczególnie czekałem na rozdział 4 o determinizmie i emergencji. Jednak czuję mimo wszystko niedosyt po przeczytaniu. Liczyłem na bardziej szczegółowe opisy jak umysł człowieka podejmuje decyzje po wpływem budowy, środowiska, uwarunkowań, hormonów, uczuć (sprzężenie zwrotne). Jedynie moralność jest dosyć fajnie opisana.

marcjn | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Bardzo ciekawa i skłaniająca do przemyśleń książka. Napisana obrazowym językiem, z całkiem sporą dozą humoru. Szczególnie warte polecenia wydają mi się jej fragmenty tyczące się odpowiedzialności i moralności a także postulat o nowy język dotyczący mózgu i umysłu.

Lepsze | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Bardzo ważny głos w debacie o odpowiedzialności i wolnej woli.

Opinie autora są wyrażone w taki sposób, że mnie przekonują, chociaż według mnie wadą książki jest niewystarczające "uzasadnienie empiryczne" niektórych poglądów.

Natomiast proponowane "podejście holistyczne" do wolnej woli i odpowiedzialności jest dla mnie czymś zupełnie nowym i bardzo inspirującym.

lindas | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Bardzo ciekawy przewodnik po różnych zagadnieniach z zakresu neuroscience, choć spodziewałem się większego poziomu szczegółowości.

Maanwe | 2014-10-30

Rewelacyjna książka, po jej przeczytaniu rzeczywiście zdziwisz się kto tu rządzi, Ty czy Twój mózg.

Daje do myślenia!

podolen | 2018-03-12