Nieznośna lekkość bytu

Tłumaczenie: Agnieszka Holland
Seria: Kundera
Wydawnictwo: W.A.B.
7,83 (8401 ocen i 442 opinie) Zobacz oceny
10
1 151
9
1 974
8
1 983
7
1 963
6
718
5
378
4
83
3
103
2
23
1
25
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Nesnesitelná lehkost bytí
data wydania
ISBN
9788377479100
liczba stron
384
słowa kluczowe
literatura czeska
język
polski
dodała
Ag2S

Arcydzieło literatury światowej. Najsłynniejsza powieść Milana Kundery wydana po raz pierwszy w 1984 r., z głośną adaptacją filmową z Danielem Day-Lewisem i Juliette Binoche. Wydana po raz pierwszy w 1984 roku „Nieznośna lekkość bytu” jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej...

Arcydzieło literatury światowej. Najsłynniejsza powieść Milana Kundery wydana po raz pierwszy w 1984 r., z głośną adaptacją filmową z Danielem Day-Lewisem i Juliette Binoche.

Wydana po raz pierwszy w 1984 roku „Nieznośna lekkość bytu” jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość.

Głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Miłość jest przypadkiem. To przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Przypadek decyduje również o tym, czym zajmujemy się przez całe życie, kim jesteśmy, z jakimi ludźmi się stykamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym – poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.

Sposób w jaki napisana jest „Nieznośna lekkość bytu” doskonale koresponduje z tematem – napisana jest lekko, pozornie chaotycznie. Wypełniona stwierdzeniami o charakterze ogólnym, których nie można traktować inaczej niż jako stwierdzenia właściwie nieważne...

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 244
sagita | 2017-12-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Hm...niby książka fabularna, ale mniejsza o fabułę. Jest ona tylko tłem, na którym Kundera prezentuje swoje opinie i rozważania - jak dla mnie często od fabuły ciekawsze. Tylko, że o wszystkim na raz, trochę jakby gawędził sam ze sobą – to, choć niewątpliwie celowe, niezbyt mi się podoba, wolę bardziej spójne kompozycje. No, ale najważniejsze, że niektóre tezy oraz pytania bez odpowiedzi, jakie stawia, są faktycznie świetne (przykłady poniżej). Mimo wszystko, ogólna ocena utworu zaledwie dobra.

- „Życie ludzkie dzieje się tylko raz i dlatego nigdy nie będziemy mogli stwierdzić, która z naszych decyzji była słuszna, a która zła, w danej sytuacji mogliśmy zdecydować tylko raz. Nie dano nam żadnego drugiego, trzeciego, czwartego życia, abyśmy mogli porównać konsekwencje różnych decyzji. Z historią sprawa ma się podobnie jak z życiem indywidualnym. Historia Czechów jest tylko jedna. Pewnego dnia się skończy, podobnie jak życie Tomasza i nie będzie można jej powtórzyć.”

- „w Kosmosie istnieje planeta, na której wszyscy ludzie narodzą się po raz drugi. (...) A może istnieje wiele następnych planet, na których ludzkość będzie się rodzić zawsze o jeden stopień (jedno życie) dojrzalsza. (...) Czy [człowiek] byłby mądrzejszy? Czy w ogóle dojrzałość leży w zakresie możliwości człowieka? Czy możemy ją osiągnąć przez powtarzanie? (...) Optymista to ten, który sądzi, że na planecie numer pięć historia ludzkości będzie już mniej krawawa.”

- „Od czasów rewolucji francuskiej jedna połowa Europy nazywa siebie lewicą, gdy tymczasem drugą oznacza się mianem prawicy. Jest niemal niemożliwością zdefiniowanie którejkolwiek z nich (...). Nie ma w tym niczego dziwnego: ruchy polityczne nie opierają się na racjonalnych zasadach, ale na wyobrażeniach, obrazach, słowach, archetypach, które wspólnie tworzą ten czy inny polityczny kicz.”

- „Zaraz na początku Genesis jest napisane, że Bóg stworzył człowieka, aby mu powierzyć władzę nad ptactwem, rybami i ssakami. Oczywiście, Genesis spisał człowiek, a nie koń.(...) Ale wystarczyłoby, aby do gry przystąpił ktoś trzeci, na przykład przybysz z innej planety, którego Bóg powiedział: „Będziesz panował nad mieszkańcami całej reszty gwiazd”, aby cała oczywistość Genesis stała się problematyczna. Człowiek (...) opiekany na rożnie (...) być może przypomni sobie kotlet cielęcy, który zwykł krajać na własnym talerzu, i przeprosi (za późno!) krowę.”

- !! „Nigdy nie będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, do jakiego stopnia nasze stosunki z innymi ludźmi są wynikiem naszych uczuć, miłości, nienawiści, dobroci lub złości, a do jakiego są spowodowane stosunkiem sił pomiędzy nami a nimi. Prawdziwa dobroć człowieka może się wyrazić w sposób absolutnie czysty i wolny tylko w stosunku do tego, któ nie ma żadnej siły. Prawdziwa moralna próba ludzkości (...) polega na stosunku człowieka do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt. I tu właśnie doszło do jego podstawowej klęski, tak podstawowej, że wypływają z niej wszystkie inne.”

- „Żaden człowiek nie może przynieść drugiemu człowiekowi daru idylli. To umie zrobi tylko zwierzę, ponieważ nie zostało wygnane z raju. (...) Gdyby Karenin był człowiekiem, a nie psem, już dawno powiedziałby Teresie > Słuchaj, już od dawna mnie nie bawi noszenie codziennie w pysku rogalika. Nie możesz wymyślić dla mnie czegoś innego?< Ludzki czas nie toczy się po kręgu, ale biegnie naprzód po linii prostej. To jest powód, dla którego człowiek nie może być szczęśliwy, ponieważ szczęście jest pragnieniem powtarzalności.”

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sapiens. Od zwierząt do bogów

Bardzo dobra pozycja dla osób interesujących się zarówno historią, socjologią i innymi naukami społecznymi. Czyta się książkę bardzo lekko mimo że tem...

zgłoś błąd zgłoś błąd