Chińskie szepty

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura chińska
joly_fh

We wczesnych latach siedemdziesiątych Jan Wong była jedną z dwóch studentek z Zachodu, uczących się na Uniwersytecie Pekińskim. Pewnego dnia młoda Chinka Yin Luoyi prosi Jan, aby pomogła jej wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wong, zagorzała maoistka, denuncjuje dziewczynę i ta znika z uczelni. Trzydzieści cztery lata po tym wydarzeniu Jan wraca do Pekinu, aby odnaleźć kobietę, wobec której ma ogromne wyrzuty sumienia. Chce ją przeprosić i zadośćuczynić nieświadomie wyrządzonej krzywdzie. Ale przede wszystkim chce się dowiedzieć, czy Yin przeżyła.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: Świat Książki, 2013

filozof | 2015-10-04

Jedna z najciekawszych książek jakie czytałem.Piękna opowieść o Chinach.Ich kulturze,obyczajach i polityce.Ale i o życiu społecznym.
Akcja toczy się w czasach obecnych.Bohaterką jest kobieta,która wraca do CHRL po latach.I jakże w jej oczach zmieniły się Chiny od czasów Rewolucji Kulturalnej.
Książka jest napisana łatwym językiem.
Czytając przenosimy się w Kraj Środka.
Kupiona w Biedronce za 13 zł.
Będzie prawdziwą ozdobą mojej prywatnej biblioteczki.

Ta książka jest w pewnym sensie relacją Jan Wong o prawdziwych zdarzeniach sprzed lat i chęcią uporania się ze wspomnieniami, jak i zadośćuczynienia tej, którą wpędziła w tarapaty. Stanowi również dobre źródło do historii i kultury Chin czasów Mao jak i współczesnej dekady.
Wątek pogodzenia się ze skrzywdzoną jest dość osobistym, choć wydaje sie być spychany na margines przy całej reszcie nagromadzonych faktów. Odmalowanie tła politycznego i społecznego oblicza Republiki przywodzi na myśl czasem wędrówkę po ulicach tamtejszych miast, to znów staje się podręcznikiem do historii po czasach cesarskich. Jeden wątek przeplatany innym, a co za tym idzie zmienia się sposób narracji.
Nie do końca jasny jest dla mnie taki zabieg, gdzie główny temat jest przytłoczony przez natłok informacji nic nie mających wspólnego z tym wydarzaniem. Rozumiem poruszanie kwestii państwa z okresu, gdy Wong studiowała w Chinach, bo to dawałoby pełen obraz dla przedstawionego zajścia z przeszłości, ale...

Salicar | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Książkę poleciła mi moja profesor sinologii i nie zawiodłem się. Jan Wong maluje obraz Chin przez pryzmat poszukiwań dawnej koleżanki ze studiów, którą zdenuncjowała. W lekturze górują opisy kultury, historii i problemów współczesnego państwa środka. Autorka przemyca je w swoich obserwacjach oraz gdy spotyka się ze starymi znajomymi. Takie zagranie sprawia, że lekturę czyta się lekko i z zaciekawieniem, nawet jeżeli czytelnika nie interesują Chiny.
Jako student sinologi i fascynat kultury państwa środka uważam tę książkę za doskonałe źródło informacji.

Na_regale_u_Lidii | 2018-08-11

„Chińskie szepty. Historia pewnego donosu” to historia Jan Wong, która we wczesnych latach 70 – tych jest jedną z dwóch studentek z Zachodu. Dziewczyna studiuje na Uniwersytecie Pekińskim. Pewna dziewczyna prosi Jan o pomoc w wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Jednak Jan jest zagorzałą maoistką, lecz Yin Luoyi o tym nie wie. Dziewczyna postanawia donieść na Yin. Po tym wydarzeniu Yin zostaje wydalona z uczelni i znika. Gdy Jan kończy studia postanowiła wrócić do Stanów i zakłada rodzinę. Po ponad 30 latach decyduje się wrócić do Chin i odnaleźć dziewczynę, której mogła poważnie zaszkodzić swoim donosem. Wraz z Jan przylatują jej mąż i synowie. Kobieta rozpoczyna poszukiwania. Jednak znalezienie jej nie jest takie proste, ponieważ bardzo wiele osób nosi to samo imię i nazwisko. Aby odnaleźć Yin autorka odwiedza wiele miejsc próbując uzyskać jak najwięcej informacji na temat dziewczyny. Niestety poszukiwania Jan Wong nie odnoszą spodziewanych skutków. Czy Jan odnajdzie Yin? Czy...

Checka707 | 2018-10-25
Przeczytana: 20 października 2018

Chińskie szepty to opowieść o zmianach jakie zaszyły w Pekinie przez 30 lat. Od komunizmu do kapitalizmu Pekin narodził się na nowo i zmienił nie do poznania - fizycznie, kulturowo i emocjonalnie. Jan Wong pisze na 338 stronie "... wydaje mi się, że dla mnie napisanie tej książki to w zasadzie złożenie maoistowskiej samokrytyki."

Jan wraz z mężem Normanem oraz z synami przyjeżdżają na wakacje do Pekinu. Kobieta zamierza w przeciągu miesiąca odnaleźć koleżankę ze studiów na którą doniosła. A w 1973 roku wiązało się to z odesłaniem na wieś, ograniczeniem racji żywnościowych oraz ciężką harówką w dzień i w nocy. Jan uruchamia wszystkie swoje kontakty, co wiąże się z pojawieniem się w powieści około 40 osób. Większość jest nudnych i sztampowych. Prawie nikt nie wie co się stało z Yin. Dopiero na 172 stronie jest pierwsza wzmianka, że kobieta której poszukuje główna bohaterka miała inne personalia Yan Luyi.

Co do samego czytania, to niestety ciągnęło się wyjątkowo długo. Wiele...

azi1986 | 2014-02-04
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"W wieku 20 lat bezmyślnie zniszczyłam życie młodej kobiety, której nawet nie znałam". Tak pisze autorka tej książki. To smutna historia Yin Luoyi, dziewczyny, na którą doniosła w latach 70. Jan Wong. Po 34 latach wraca do Pekinu i próbuje ją odnaleźć, choć przede wszystkim pragnie się dowiedzieć czy Yin żyje.
Książka napisana jest doskonałym językiem. Jan opisuje tragiczną historię Chin, miejscami skupia się na niej za bardzo, przez co traci właściwy wątek powieści. Jednak, mimo to, książkę czyta się dobrze, choć wcale nie lekko.
Polecam!

Dor | 2018-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2018

Świetnie opisane realia współczesnych Chin, z niechlubnymi zaszłościami, które tkwią w ludzkich sercach głęboko na dnie.
Konfrontacja kultury Wschodu i Zachodu opisana przez Chinkę urodzoną w Kanadzie, która ponownie wraca do Chin przed Olimpiadą 2008r., żeby dowiedzieć się o losach osoby bezmyślnie przez nią skrzywdzonej. Dobrze się czyta.

Makabra1039 | 2015-09-05

Historia pewnego odświeżonego przypadkiem w pamięci donosu z przeszłości, oparta na prawdziwych zdarzeniach. Szkice współczesnych Chin, i Chin z czasów Mao i rewolucji kulturalnej, stanowiące tło dla opisanych wydarzeń, są dobitnie szczere i uświadomiły mi wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Dobra książka, choć o bardzo dziwnej, niespójnej budowie. Według mnie momentami sprawiała wrażenie zbyt nafaszerowanej faktami, informacjami, lecz zapewne to skrzywienie zawodowe autorki-dziennikarki. Szczególnie cenię sobie wątek główny - próbę pogodzenia się ze swoim błędem z przeszłości, który skrzywdził innego człowieka.

Joemka | 2017-04-14

Jan Wong, Kanadyjka chińskiego pochodzenia studiowała w Chinach na początku lat siedemdziesiątych. Jako zapalona maoistka doniosła na znajomą, że dziewczyna chce wyjechać do Stanów. Jan nie myślała wtedy o konsekwencjach takiego donosu. Jako dojrzała kobieta zrozumiała, że ten donos prawdopodobnie zrujnował życie jej koleżance. Po latach wraca do Chin by odnaleźć i przeprosić osobę, na którą doniosła. "Chińskie szepty" są niepozbawione humoru, ale wyraźnie pokazują, że lata rewolucji kulturalnej w Chinach są dla wielu osób, nawet dla społeczeństwa, nieprzepracowaną traumą. Starsi milczą i starają się żyć, jakby tamtych wydarzeń nie było, młodzi często nic nie wiedzą o realiach życia pod rządami Mao. W tle opowieści o rozliczeniu się z przeszłością mamy zmieniający się Pekin, który przygotowuje się do olimpiady.

ROSE | 2014-10-30

Ksiązka bardzo ciekawa, właściwie jest to opowieść o Chinach za czasów Mao z okresu rewolucji kulturalnej i Chin dzisiejszych. Główny wątek ksiązki jest jak by przy okazji. Bardzo lubię książki z Chinami w tle, ale spodziewałam się opowieści o głownej bohaterce, o jej życiu, a dostałam potężną dawke informacji jak wyglądalo życie ludzi w okresie rewolucji i jak wygląda dzisiaj. Coś jak by nasz PRL i czasy dzisiejsze. To wszystko oczywiście bardzo ciekawe i bardzo chciałam doczytać do końca, ale powiem szczerze, że czytało się cięzko. Sucha opowieść, coś jak by reportaż okraszone dużą ilością postaci o dziwnych imionach. Czasem musiałam kartkować strony, żeby zobaczyć kto jest kim i za co był odpowiedzialny. Ale ciesze się, ze dobrnełam do końca wzbogacona o istotne informacje o Chinach.