Rokoko, dama i gilotyna. Historia księżnej Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej

Seria: pamiętniki, wspomnienia, biografie
Wydawnictwo: Arcana
Madame_Mozart

"Rokoko, dama i gilotyna" – to biograficzna opowieść o Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej – jednej z najsłynniejszych Polek XVIII stulecia. Burzliwe życie polskiej arystokratki interesowało swego czasu wielu badaczy. Potem nieco o niej zapomniano. Niniejsza książka stara się ponownie przybliżyć postać księżnej Lubomirskiej – kobiety, której niezwykłe koleje życia z pewnością warte są przypomnienia.
Opowieść o Rozalii Lubomirskiej przenosi nas do dawnych pałaców polskich emigrantów, na dwór Stanisława Augusta, a także do przedrewolucyjnego Paryża, z którym bohaterka książki tragicznie związała swe ostatnie lata życia. Na kartach książki przewija się galeria wielkich i znanych ludzi tamtej epoki – królowa Maria Antonina, cesarzowa Katarzyna II, Książę de Ligne, hrabina Dubarry, Robespierre, Danton, Kościuszko i wielu innych. Autorka starała się odmalować życie polskiej księżnej na szerokim tle obyczajowym, dbając o szczegóły, jak i szerszy kontekst historyczny. Dzięki temu poza życiorysem głównej bohaterki został nakreślony interesujący obraz epoki. Schyłek XVIII wieku poznajemy dzięki przytaczanym anegdotom, opisom salonowego życia Warszawy i Paryża, a także obyczajom europejskich elit.

źródło opisu: Arcana, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dorota_Maliszewska | 2015-09-03

Jak zawsze okazuje się, że życie pisze najlepsze historie. Nie trzeba wymyślać scenariuszy. Bardzo fajna pozycja, którą czyta się tym lepiej, że opowiada o realnej postaci.

theo | 2015-10-31
Przeczytana: 07 listopada 2015