Absolwenci

Tłumaczenie: Jarosław Sokół
Wydawnictwo: Albatros
THE CLASS
Barbara

Znakomita powieść obyczajowa autora takich bestsellerów, jak "Ostatni akord", czy "Akty wiary", wciągające studium ludzkich ambicji, pragnień oraz zderzenia marzeń z brutalną rzeczywistością. Harvard, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Na zjeździe absolwentów rocznika 1958 spotyka się pięciu mężczyzn, niegdyś wybitnych studentów, teraz dorosłych ludzi. Uroczystości są okazją, by porównać osiągnięcia, dokonać resume, pochwalić się sukcesami. Co pozostało z pełnych ambicji i wiary młodzieńców? I jaką cenę przyszło im za płacić za realizację najskrytszych marzeń. Powieść Segala jest obszerną kroniką życia kilku rodzin, które możemy obserwować na przestrzeni ćwierćwiecza, opowieścią o poszukiwaniu prawdy o sobie, zagubieniu i o tym, jak trudno jest żyć z piętnem sukcesu. Z właściwą sobie wnikliwością autor obnaża sekrety bohaterów, uwielbianego przez kobiety milionera Danny'ego, nieśmiałego i spolegliwego Andrew oraz innych, by ukazać ich niekończącą się walkę z rzeczywistością i zadać ważkie pytanie - jak daleko wolno się posunąć, by odnieść sukces, nie gubiąc po drodze tego, co najważniejsze.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,9,2714,absolwenci.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,9,2714,absolwenci.html

Nobliszka | 2018-01-11

Same szyszki, ukończyli Uniwersytet Harvarda, to nie byle kto. Ale to właśnie razi mnie w tej książce najbardziej. Autor opisuje ludzi sukcesu, każdemu się „udało”, jeśli nie wiedzie żywota pełnego splendoru i chwały, to kończy je wysokim „c”. I rozumiem cały ten pomysł, że bohaterowi powieści nie są przypadkowi, że zostali poddani ścisłej selekcji, skazani na sukces i umieszczeni w konkretnej przestrzeni historycznej, wśród prawdziwych postaci, tych które istniały rzeczywiście, które znam z mediów.

Wszystko to wiem, ale nie kupuję. Coś mi tu zgrzyta i trze, nie wierzę w te historie. Chodzi mi o losy bohaterów, bo wydarzeń historycznych podważać nie zamierzam. Ich życie toczy się jakoś tak za bardzo z górki, za dużo tych łutów szczęścia, za dużo pomyślnych zbiegów okoliczności. A jeśli zdarza się czas mniej pomyślny, to i on jest szybko wygłaskany, obłaskawiony.

Jak dla mnie, za bardzo bajkowo.

boziaczek | 2012-06-16

Czytałam z wypiekami na twarzy:) Bardzo dobra książka jak wszystkie tego autora.

Segal we wspaniałym , dobrym stylu napisał swą powieść o pięciu studentach z Harvardu.Opowiada o młodości, dojrzewaniu, pierwszych miłościach, przyjaźni, marzeniach. Barwnie, ciekawie napisana książka. W świetnej formie autor, mam wielkie uznanie i szacunek do niego.
Pisze piękne powieści."Absolwenci" jest znakomitą powieścią obyczajową,cudowną.
Książkę przeczytałam z czystą przyjemnością, sięgnę na pewno po następne jego książki, ponieważ warto go przeczytać.

MinnieFlav | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Stara dobra jakość. Jakbym się przeniosła w świat jakiegoś amerykańskiego filmu z lat, kiedy to filmy miały jeszcze fabułę i treść i czasem gorzki smak. Kiedy przedstawiano cenione powszechnie wartości jak wiedza i rodzina.
Przez te 560 stron poznajemy praktycznie całe życie 5 studentów, następnie absolwentów Harvardu. Sporo tego, a więc jest treściwa i węzłowata. Zabawna i wciągająca także. Szczera. Nie wszyscy bohaterowie są kryształowi. Wraz z nimi pięknie opisane wątki osobiste i zawodowe, także na tle wydarzeń politycznych, wojen, dawnej segregacji rasowej.
Nie jest to powieść o paczce bliskich przyjaciół ze studiów, czego się spodziewałam. Pierwszy raz przeszkadza mi... okładka. Jak ktoś lubi sobie poobcować z książką, pooglądać w przerwach czytania, poczytać z tyłu itp to będzie go irytowała ta panienka od czapy.

geena | 2016-08-21
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Senatorowie i laureaci Nagrody Nobla, chirurdzy, architekci, geniusze matematyczni, muzycy i sportowcy - Harvard kształci wybitne jednostki, których ścieżki kariery niestety wielokrotnie okupione są wyrzeczeniami i rozczarowaniem. Tak jest też tutaj. Na zjeździe absolwentów, Harvardu spotyka się pięciu mężczyzn, którzy przed wieloma laty zaczynali studia na tej prestiżowej uczelni. Uroczystość okazuje się świetną okazją, by porównać swoje osiągnięcia i pochwalić się rodziną czy sukcesami. Co pozostało z pełnych ambicji studentów rocznika 1958, i jaką cenę przyszło im zapłacić za realizację marzeń i planów - o tym właśnie traktuje powieść Segala. Przez te ponad 500 stron poznajemy praktycznie całe życie każdego z pięciorga bohaterów - bohaterów, z których każdy obrał inną życiową drogę. Jeden został pianistą i odniósł ogromny sukces. Drugi, uchodźca z Europy Środkowo-Wschodniej, wspiął się po szczeblach kariery politycznej. Trzeci stał się poważanym i znanym filologiem klasycznym,...

wiejskifilozof | 2014-09-20

Ha,myślałem że będzie trudno (nudno),spodziewałem się opisów długich nudnych wykładów i nadęcia.
A tu,proszę bardzo świetna wciągająca opowieść,o grupie przyjaciół,ze studiów.
I jak się zmieniały ich losy,a działo się mnóstwo.
Komunistyczne Węgry i wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
Cała książka świetna i Segal dobrze opisał te upływające lata.

Krzysztof Baliński | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

„Absolwenci” to książka niezwykła napisana przez Ericha Segal’ a. Dotychczas miałem okazję przeczytać zachwycającą książkę „Akty wiary”, przy czytaniu kolejnej książki autora zawsze jest ryzyko czy pisarz utrzyma w kolejnych powieściach wysoko postawioną przez siebie poprzeczkę. Tak Segal to zrobił, a czytelnik ma okazję przekonać się, że jest pisarzem wybitnym. „Akty wiary” przesiąknięte były motywami żydowskimi, i tutaj motyw narodu wybranego też musiał zaistnieć. Mamy tu niezwykłą historię Jasona Gilberta, absolwenta Harwardu, amerykańskiego Żyda, który uważał się przede wszystkim za amerykanina, a jednak przedziwny splot wypadków spowodował, że wybrał się do Izraela, na stale się tam osiedlił i walczył w armii za ten kraj. Jednak z racji, że powojenne rany były wciąż żywe, to punkt widzenia Hitlera na sprawę Żydów miał znaczenie w tym sensie, że niezależnie od tego jak byłeś zasymilowany, czułeś się Holendrem, Niemcem, Amerykaninem, ale fakt, że byłeś Żydem był...

Alicja | 2014-11-11

Skusiłam się na "Absolwentów" po zasłyszeniu kilku opinii. Książkę czyta się dość szybko. Nie umiałam się do końca zidentyfikować z żadnym z bohaterów. Ciężko tez przychodziło mi kibicowanie tytułowym absolwentom, bo byli postaciami odległymi i irytującymi. Po pierwsze to Ameryka i zupełnie inne realia. Po drugie to światowa uczelnia - Harvard, dla najzdolniejszych - daleki mi było do ludzi podobnego pokroju. Każdy z nich posiadał jakiś niewątpliwy talent, czy pasję. Dany - chorobliwie ambitny, samolubny, niewierny, narcystyczny, sięgający po używki wirtuoz pianina.
Jason - szalenie przystojny, wysportowany, pochodzący z żydowskiej rodziny, poszukujący sensu życia uzdolniony tenisista, potem żołnierz. Niestety moim zdaniem przegrał z przerostem dumy aspirującej do głupoty.
Ted - pochodzący z niezbyt zamożnej rodziny Grek, dla którego nauka a potem praca na Harvardzie stała się sensem życia i celem samym w sobie. Literat. Męski szowinista, egocentryk który dla osiągnięcia celów...

Evita | 2012-05-12
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, 2012

Po znakomitych "Doktorach" Ericha Segala, z niecierpliwością ustawiłam się w bibliotecznej kolejce po Absolwentów. Kiedy wreszcie książka wpadła mi w ręce, zniknęłam dla świata na trzy dni.
Tym razem również mamy do czynienia z najbardziej prestiżową amerykańską uczelnią, Uniwersytetem Harvarda. Poznajemy losy pięciu absolwentów rocznik 1958. Segal studiował filologię klasyczną na tymże uniwersytecie, później został profesorem literatury greckiej i łacińskiej na uniwersytetach Harvarda, Yale i Princeton. Śmiało więc można powiedzieć, że autor zna życie studenckie i w ogóle uniwersyteckie realia niemal od podszewki.

Daniel Rossi, wybitnie utalentowany geniusz muzyczny. Jason Gilbert junior, tenisista, urodzony aby odnosić sukcesy, uosobienie amerykańskiego mitu, 'ze skazą odziedziczoną po przodkach'. Ted Lambros, przystojny syn ubogiego greckiego emigranta, urodzony prawie w cieniu uniwersyteckiego dziedzińca. Andrew Eliot, ostatni z długiej linii przyjętych na Harvard Eliotów,...

Zielona | 2010-10-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2010

Opowieść o sensie życia, ideałach, cenie kariery. Momentami i zabawna, i wzruszająca. Lekko podane fakty historyczne. Bohaterowie żywo nakreśleni, masa mądrych cytatów do przemyśleń. Książka przynajmniej do dwukrotnego przeczytania.