Nagrody

Wydawnictwo: Albatros
Prizes
Barbara

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z 'Nagród' powieść, od której nie sposób się oderwać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,409,2050,nagrody.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,409,2050,nagrody.html

Opinie czytelników (1933)
Justyna | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Ericha Segala. Muszę przyznać całkiem udane. Przed lekturą zerknęłam na opinie i byłam w szoku, że te są aż tak przychylne. Nie mogłam w to uwierzyć rozpoczynając lekturę, ale z każdą kolejną stroną okazywało się, że inni użytkownicy mają rację.
"Nagrody" to wyjątkowy przegląd osobowości z zakresu fizyki i medycyny. Poznajemy młodszych i tych trochę starszych przedstawicieli tych dziedzin nauki oraz ich rodziny, przyjaciół i prywatne perypetie. Książka Segala jest wspaniałym, ale jednocześnie niezwykle gorzkim obrazem tego jak niestety coraz częściej wygląda małżeństwo. Ludzie poznają, zakochują się w sobie bez pamięci. Nie mogą bez siebie żyć, rezygnują ze swoich wartości, planów, marzeń. To w tym momencie nie jest ważne. Liczy się tylko ta osoba. Co więc takiego dzieje się z miłością, która była taka ważna? Ulatuje wraz z uświadomieniem sobie faktu, jak wiele poświęciliśmy dla tej miłości.
Równie ciekawym dla mnie wątkiem okazał się...

wikin | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

"Od całej forsy świata więcej wart jest uścisk i pocałunek oddanej kobiety" Wspaniałe! Zbyt dużo naukowych rozważań, które autor do końca, moim zdaniem nie rozumiał, nie próbując nawet wyłuskać to co najważniejsze i zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Naiwne zapisy przechodzą w smaki literatury. Tak jakby książkę pisali: noblista z literatury a za chwilę grafomaństwo gimnazjalisty. A wystarczyło dopracować. Nie znam oryginału, nie wiem czy tłumaczenie jest dobre. Autor pisze schematem jak w innych książkach. Generalnie polecam, zwłaszcza dla tzw. smaczków. Wiele opisanych sytuacji z którymi się spotykamy. Autor był dobrym obserwatorem. Tatusiowie, których córki wyrastają na geniuszy! Przeczytajcie uważnie!

Zielona | 2010-10-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Przeczytałam nieomal jednym tchem (z przerwami na życie). Niesamowite emocje w trakcie czytania i po. Świetna konstrukcja, bardzo charakterni bohaterowie, piękny język (brawa dla tłumacza).

boziaczek | 2012-06-16

Nie tylko dla fanów Segala.

keys | 2012-12-14

Jak zwykle u Segala świetnie napisana powieść obyczajowo psychologiczna.

Lidia | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców poszukujący nowych leków ratujących zdrowie. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z "Nagród" powieść, bardzo ciekawą.
Autor w interesujący sposób przedstawił świat niedostępny nam, zwykłym zjadaczom chleba. Jako wykładowca akademicki zapewne utrzymywał liczne kontakty ze środowiskiem naukowym, opisuje je dość dokładnie, krytycznie, bez koloryzowania. Czytając Nagrody dochodzimy do smutnego wniosku że większość naukowców pracuje tylko po to by otrzymać nagrodę Nobla i...

MonicaAlice | 2014-07-03
Przeczytana: lipiec 2014

Książka przedstawia życie trójki genialnych naukowców, zarówno z perspektywy zawodowej, ich odkryć i sukcesów, jak też życia prywatnego, które niekoniecznie układa się tak dobrze jak kariera naukowa. W tle chwilami brutalna rywalizacja o Nagrodę Nobla, świat badań naukowych, geniuszy i ogromnych ambicji... Książka była moim pierwszym i z pewnością nie ostatnim spotkaniem z twórczością Ericha Segala.

To trzecia książka tego autora, jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie pt. „Absolwenci” i „Doktorzy”.
„Nagrody” czyta się dobrze i szybko. Dużo się dzieje na kartkach tej powieści. Są trzej bohaterowie:
Adam – lekarz immunolog. Ma żonę, córkę. Potem ma inną partnerkę. Choruje na Alzheimera.
Sandy Raven – jest naukowcem. Odkrywa wiele interesujących rzeczy związanych ze starzeniem się komórek ludzkich.
Isabel – genialny fizyk. Wiele osiągnęła w tej dziedzinie.
Opisana jest ich młodość, dalsze losy. Rozdziały są poświęcone każdej postaci na zmianę. Dzięki temu lepiej się czyta.

Ciekawe cytaty:
„Nobel to bilet na własny pogrzeb. Gdy się go dostanie, nic więcej, już się potem nie osiągnie.” (str 50)
„Wiedza a osobiste doświadczenie to dwie różne sprawy.” (str 108)
„Przeszłość to przeszłość, a dziś należy do przyszłości.” (str 336)
„Niektórych największych odkryć naukowych się nie dokonuje, lecz się na nie przypadkowo natyka"(str.370)

Anna | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

Książka należy do tych "szybko czytających się", jednak skłania do pewnych przemyśleń.Dołujący jest przedstawiony w niej sposób walki o nagrodę Nobla.Dołujące zasady obowiązujące, a może właśnie brak tych zasad w elicie biznesowej i intelektualnej.Ten system jeden z bohaterów określił jako drzwi obrotowe:dziś jesteś w środku, a jutro na zewnątrz.Mam mieszane uczucia co do tzw poziomu lektury.Z jednej strony mądrości: np. restryktaza długości fragmentów polimorficznych, komórki neurotraficzne, proteiny i chromosony, a z drugiej "Miała na sobie sukienkę bez rękawów, której ramiączka kusząco opadały", a geniusz nauk genetycznych "...zmagał się z dojmującym pragnieniem wzięcia jej w ramiona" .Fajny jest też dialog dwóch super naukowców:
"A jeśli nie potrafię z tym skończyć?
Pomogę ci.
A jeśli nadal nie będę mógł?
To ci nie pomogę."
Ogólnie rzecz biorąc geniusze naukowi przedstawieni są jako ludzie infantylni w sferze uczuć.Może coś w tym jest? Wielki potentat przemysłu filmowego zwraca...

Anna | 2013-02-23
Przeczytana: luty 2012

Bohaterami tej książki Segala jest troje wybitnych i uzdolnionych naukowców, w dziedzinie medycyny oraz fizyki, których odkrycia naukowe dają im szanse na zdobycie Nagrody Nobla. Adam Coopersmith -lekarz immunolog, który opracował metodę gwarantującą donoszenie ciąży, jednak jego samego pokonała choroba Alzheimera. Sandy Raven - poszukujący sposobu na powstrzymanie procesu starzenia oraz cudownie zdolna i utalentowana Isabela da Costa - fizyk, która w wieku 12 lat rozpoczęła studia, a mając 23 - uzyskała Nagrodę Nobla. To również pokazana "całe zaplecze i tło" nominowania do tych prestiżowych nagród, układy, pieniądze - słowem samo życie. Polecam.

zobacz kolejne z 1923