Niewidzialny strażnik

Wydawnictwo: Czarna Owca
El guardián invisible
literatura hiszpańska
joly_fh

Po raz pierwszy w Czarnej Serii powieść z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej. W mrocznej dolinie rzeki Baztán zostaje znalezione nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Policja szybko ustala związek pomiędzy jej śmiercią a mordem na innych młodych ofiarach. Śledztwo trafia w ręce detektyw śledczej Amaii Salazar. Aby je prowadzić, Amaia wraca w do rodzinnego miasteczka, które kojarzy...

W mrocznej dolinie rzeki Baztán zostaje znalezione nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Policja szybko ustala związek pomiędzy jej śmiercią a mordem na innych młodych ofiarach. Śledztwo trafia w ręce detektyw śledczej Amaii Salazar. Aby je prowadzić, Amaia wraca w do rodzinnego miasteczka, które kojarzy jej się raczej z koszmarami dzieciństwa, niż beztroską idyllą młodości. Jej zmagania ze sprawą brutalnych morderstw angażują ją także osobiście, a wstrząsające zbrodnie ujawniają symbolikę seksualną. Wzdłuż rzeki odnajdują się kolejne ciała, nie pozostawiając detektyw ani chwili wytchnienia. Przerażająca, nierozwikłana tajemnica z dzieciństwa powraca niczym koszmarny sen…

Odizolowana od świata społeczność małego miasteczka, otoczonego gęstwiną lasów przywołuje na myśl klimaty serialu Miasteczko Twin Peaks.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Jarek Zawisza | 2018-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 05 listopada 2018

Zapowiadał się kolejny przeciętny kryminał, seryjne morderstwa, nieuchwytny zabójca i młoda pani detektyw próbująca odnaleźć się w "męskim" świecie kryminalnej policji...

A wyszła z tego niezwykła, wielowątkowa historia z życia inspektor Amaii Salazar, na zewnątrz kompetentnej i zorganizowanej, a w środku pławiącej się w sosie własnych koszmarów.
Dolores Redondo w swej powieści czaruje czytelników, czaruje oryginalną mitologią baskijską, tajemniczą grą świateł i cieni w smaganej deszczami Dolinie Baztán.

Cała ta książka jest niczym podróż, a właściwie niczym pakiet niezwykłych podróży, do miejsc, do czasów, do wewnątrz, wgłąb, gdzieś w krainę dziecięcych lęków.
Amaia w trakcie prowadzonego śledztwa wraca do Baztán, miejsca w którym spędziła swe dzieciństwo, miejsca w którym... ech!
Wychowana w środowisku zdominowanym przez kobiety, w swym policyjnym życiu bezustannie mierzy się z patriarchalnymi zależnościami, każdego dnia musi być dwa, trzy razy lepsza od kolegów, by udowodnić...

katala | 2019-03-13
Przeczytana: 11 marca 2019

Czytałam kilka pochlebnych recenzji Niewidzialnego strażnika, więc myślałam, że będzie dobrze. Lecz nie ukrywam, że nie podejrzewałam, że będzie aż tak dobrze.
Detektyw Amaii Salazar musi zmierzyć się z zabójstwami młodych dziewczyn. Sytuacja wymaga od niej powrotu do miejsca dzieciństwa, do doliny rzeki Baztan, gdzie jak się okazuje dodatkowo musi spotkać się ze swoją przeszłością. Dramatyczną i bardzo, bardzo okrutną. Przeszłość równie przerażająca jak zabójstwa młodych dziewczyn, kłopoty z samą sobą, powracająca pamięć o ubiegłych latach, tajemnice próbujące wydostać się na zewnątrz, siostry a w szczególności postać Flory sprawiają, że książka nieustająco trzyma czytelnika w napięciu. Jeśli dołożyć do tego klimat hiszpańskich miasteczek, tajemnice związane z górami i istotami je zamieszkującymi, wierzenia i przekonania rodowitych mieszkańców miasteczek, można rzeczywiście odczuć dreszczyk na plecach.
Książka napisana jest przejmująco. Fantastycznie oddaje niepewność i sekretny...

Beata | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Rewelacyjny kryminał… thiller z elementami mitologii Basków i motywami fantastycznymi. Czytaniu towarzyszy niezwykły, magiczny klimat powieści. Wszystkie jej elementy przenikają się, wciągają, piękno i magia unoszą się się z każdej strony, zło i szaleństwo czają się między wierszami… Dawno nie czytałam tak nastrojowej książki, która jest kryminałem w każdym calu… Zostałam porwana, czytałam długo w noc i cały ranek, rozwiązanie, lub jego przeczucie, ukazało mi się dość wcześnie, ale całe zło wydawało się mącić obraz… sprawy z przeszłości, magia, miłość i nienawiść – razem nie pozwoliły przerwać czytania.
Niezwykła, niebywała aura powieści… w tym gatunku praktycznie niespotykana… zacznę szybko następny tom i mam nadzieję, że będzie równie niesamowity. Polecam, bardzo polecam.

czytamcałyczas | 2017-01-08

Podczas swoich literackich podróży,zawitałem do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc Europy.Do Kraju Basków.Leży,ta kraina na granicy Hiszpanii i Francji.Książka akcja toczy się w Hiszpanii.Czyli tu w Baskonii.

Fabuła tej niezwykłej książki,bo łączącej w sobie thriller i elementy wierzeń ludowych,bardzo mi się podobała.Zabójstwa dziewczyn,czyli to co dobrego można znaleźć w thrillerze.
Opisy tradycji Basków,zwłaszcza ich kuchni.Robią duże wrażenie,autora pięknie też opisuje lasy,gdzie znajdowano zwłoki dziewczyn/

Bardzo też fajnie opisywano konflikt rodziny,policjantki prowadzącej śledztwo.\

W pewnym momencie,aż kipiało od emocji.

W tej książce,nie znajdziemy ani pościgów samochodowych,latynoskich gangów ani,skorumpowanych polityków.Dla mnie to nawet dobrze,bo taki spokojny thriller bardzo mi odpowiadał.

Czyżbym odkrył,nową pisarkę ?

basik | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Sensacja

"Niewidzialny strażnik" to nie tylko dobry kryminał, ale również świetna powieść o życiu pewnej rodziny, gdzie siostry mają do siebie o wszystko pretensje, o zazdrości, koszmarach z dzieciństwa i mrocznych zakątkach duszy.
W małym miasteczku giną brutalnie zamordowane młode dziewczyny, policjantka prowadząca dochodzenie musi wykryć, czy mordercą jest mityczny "Pan lasu", zwierzę czy też seryjny morderca.
Bardzo ciekawa powieść,powiązanie mitów ludowych, baśni i kryminału. Chętnie przeczytam następne książki tej autorki.

Magnis | 2016-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Niewidzialny strażnik to pierwsza część trylogii łącząca kryminał i powieścią obyczajową z dodatkiem wierzeń Basków. Historia rozpoczyna się, kiedy inspektor Amaii zostaje wezwana do zabójstwa dziecka i przydzielona do rozwiązania sprawy. Żeby tego dokonać musi odkryć wiele tajemnic, które skrywa Elizondo i pobliskie lasy.
Autorce udało się stworzyć ciekawą i wielowątkową powieść. Pierwsze, co rzuca się w oczy to intryga kryminalna, którą autorka prowadzi świetnie. Bohaterka wyrusza do małego miasta swojego dzieciństwa, aby prowadzić śledztwo w sprawie morderstw. Nie jest to łatwe, bo po pierwsze tajemnicza przeszłość ją dogania, a po drugie duża ilość tropów często fałszywych prowadzi do różnych wniosków. Musi jak najszybciej jednak złapać seryjnego mordercę i przerwać fale zbrodni. Pewne pytania pozostają bez odpowiedzi. Czy za zbrodniami stoi człowiek, a może ktoś nazywany "Panem lasu”, czyli basajauna. Na to pytanie znajdziecie odpowiedz czytając powieść.
Najbardziej jednak...

Ania | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Ciekawy kryminał, tym razem nie skandynawski, a hiszpański. Akcja dzieje się w małej miejscowości w dolinie rzeki Baztan, gdzie ludzie wciąż jeszcze silnie wierzą w stare zabobony, a kilka wieków wcześniej miało miejsce spalenie czarownic w ramach hiszpańskiej inkwizycji. W miasteczku dochodzi do dziwnych morderstw młodych dziewcząt, do prowadzenia śledztwa zostaje skierowana Amaia Salazar z policji w Pampelunie. Amaia urodziła się i wychowała w miasteczku, do którego miała nadzieje nie wracać.
Amaia musi zmierzyć się nie tylko z trudnym śledztwem - próbując wytropić seryjnego mordercę, ale również z miejscowymi zabobonami, uprzedzeniami, własną rodziną oraz dramatem z dzieciństwa.
Czy za morderstwami stoi człowiek, a może inna, nadprzyrodzona siła. Nie jest to takie oczywiste, pomimo w pełni racjonalnego podejścia do sprawy przez policję. Wciągające śledztwo, nie będziecie się mogli doczekać rozwiązania.
Autorka bardzo zgrabnie łączy wszystkie wątki i ciekawie prowadzi fabułę....

kasandra_85 | 2013-11-24
Przeczytana: listopad 2013

Liza | 2014-05-12
Przeczytana: 11 maja 2014

Inspektor Amai Salazar powraca do miasteczka, w którym spędziła większość życia. Zmaga się z duchami przeszłości, sugestywnymi snami oraz macierzyństwem, które nie nadchodzi. Niepokoi ją także niechęć siostry i jej wyrzuty. Potrafi wyczuć wiele rzeczy, stawiając tarota, czy to jej pomoże w rozwiązaniu zagadki tych rytualnych morderstw? Być może morderca jest ktoś, kogo ona zna? Martwi się skrycie, że stanie się to, czego obawia się wielu śledczych: horror, z którym na co dzień się styka, zabierze jej wszystko, co najlepsze w prywatnym życiu. Atutem tego kryminału jest niewątpliwie pogłębiona analiza psychologiczna bohaterów: samej Amai zagubionej we własnej przepaści, żyjącej w stanie ciągłego napięcia; przy zakończeniu osoby mordercy- a także jego wcześniejsze profilowanie. Również pojawią się fałszywe tropy, które wzmagają napięcie i złowieszczą atmosferę.

„Karty to drzwi, a drzwi nie należy otwierać bez powodu. Ani zostawiać otwartych.”

Natomiast nutką „świeżości” w Czarnej...

Lady_B | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Autorka połączyła dziwne, wręcz osobliwe morderstwa z tajemniczą aurą pobliskich lasów, w których żyją legendy na temat mitycznych postaci...tylko czy aby na pewno to tylko legendy? Przyjemny język, dość wartka akcja, naznaczona przy okazji koszmarami minionych lat głównej bohaterki i szczypta baskijskich podań ludowych powodują, że jest to pozycja godna polecenia.