Niewidzialny strażnik

Okładka książki Niewidzialny strażnik Dolores Redondo
Okładka książki Niewidzialny strażnik
Dolores Redondo Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dolina Baztán (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Dolina Baztán (tom 1)
Czarna seria
El guardián invisible
Czarna Owca
2013-11-06
2013-11-06
Karolina Krzysztofik
literatura hiszpańska kraina Basków dolina Baztan morderstwo inspektor Salazar

Książka przeczytana w 4 wieczory.

Książka przeczytana w 4 wieczory.

Bardzo podobały mi się elementy baskijskiego folkloru, przejmujący był także wątek dzieciństwa głównej bohaterki. Poza tym niestety postacie nie wydały mi się zbyt interesujące, a samo śledztwo stało na znacznie niższym poziomie niż w wielu innych kryminałach, które przeczytałem.
Książka dosyć się dłużyła.

Książka dosyć się dłużyła.

Powieść, której akcja osadzona jest w Kraju Basków. Od początku pomysł na fabułę wydawał się bardzo dobry-tajemnicze morderstwa dziewczynek, ludowe wierzenia i tajemnice, mityczny wielkolud. Od początku niestety zraziłem się do głównej bohaterki, była sztuczna, arogancka wobec podwładnych, ale wątek jej traumatycznego dzieciństwa był naprawdę interesujący. Ciekawie były przedstawione realia funkcjonowania policji małego miasteczka. Zakończenie nieco niedopracowane, protagonistka nagle cudownie odkrywa tożsamość sprawcy. Jednak ogólnie polecam, a zapowiedź drugiej części jest doprawdy intrygująca!

Naprawdę niezła książka. Niestety najpierw obejrzałem serial i Amaia ma już na zawsze twarz Marty Etury (to akurat nic złego, ale wolę sam kształtować bohaterów na podstawie treści książki).

Natomiast czyta się to fajnie, treść jest pięknie, lekko zabarwiona okultyzmem i przesądami, co nadaje powieści niesamowitego klimatu, co - przyznaję - udało się też uchwycić w filmie.

Niestety Redondo napisała ledwie pięć książek, cztery mam, dwie już za sobą, więc zostało mi do poznania całej jej twórczości niewiele. Ale jak dotychczas - i prequel i Świadectwo kości stały na bardzo wysokim poziomie.

Mam strasznie mieszane uczucia względem tej książki.
Początkowo bardzo mi się podobała, byłam bardzo pod wrażeniem wiedzy autorki. Fabuła jest 10/10, świetna, dobrze przemyślana. Kreacja postaci jest także bardzo dokładna, podobnie jak i cała atmosfera książki.
To mówiąc, mniej więcej w połowie powieści autorka zaczęła pisać bardzo ckliwie, mieszać zbyt wiele elementów fantastycznych, a Amaia stała się po prostu tak irytująca, że czasami wręcz nie dało się czytać.
Były też takie momenty, że wydawało się, że autorka uważa czytelnika za osobę słabo rozgarniętą, bo postacie wpadały w absolutnie nienaturalne długie monologi, gdzie tłumaczyli czyjeś zachowanie i raczej znane terminy jak PTSD. Były też takie momenty gdzie autorka poprzez usta postaci próbowała przekazać swoje życiowe lekcje i ponownie, okay, rozumiem zamiar, nie mam opinii o nim, ale wykonanie padało.
To mówiąc jednak, jest to dobry kryminał, fabuła jest naprawdę świetna i tak samo doskonale jest oddany klimat Krajów Basków.

Mam strasznie mieszane uczucia względem tej książki.

Amaia Salazar to młoda Pani Inspektor, która prowadzi śledztwo w sprawie mordercy dziewczynek. Dzieci znajdowane są nagie, w specyficznej pozie. Na łonie mają umiejscowione ciastko Txatxingorri. Jak się okazuje, pieczone jest w miejscowości z której pochodzi nasza główna bohaterka. Wracają demony przeszłości a sprawę komplikują członkowie rodziny.
🍪
Książka jest bardzo dobra. Wprowadza nas w klimat Baskijskich legend, kart tarota i atmosfery tajemnicy. Mamy tutaj intrygę i przerażające wydarzenia. Poruszające jest okrucieństwo w stosunku do małych dzieci. Bezwzględność dorosłych, którzy z roli opiekuna zamieniają się w oprawców.
Głównej bohaterki nie sposób nie lubić. Jest charyzmatyczna, waleczna i naznaczona ciężką przeszłością. Jej dzieciństwo i to co ją spotkało jest najmroczniejszym wydarzeniem w całej opowieści. Polecam z czystym sumieniem ♥️
Dla tych których stos hańby przygniata, proponuje film na Netflixie o tym samym tytule. Jest idealnie odwzorowany, poza głównym szczegółem, że w książce Amaia jest blondynką 😂

Książka jest bardzo...

Długa, szczegółowa książka, wolno prowadzone śledztwo, zmierzające do zaskakującego rozwiązania. Amaia jest uzdolnioną śledczą, kobietą która w męskim świecie udowadnia swoją wartość. Oprócz świata racjonalnego w książce znajduje się też miejsce na ten mitologiczny.

Świetny thriller. Bardzo poruszający wątek osobisty detektyw Amai 💔

Świetny thriller. Bardzo poruszający wątek osobisty detektyw Amai 💔

Dla mnie rewelacja. A to dlatego, że - i to najpierwsza przyczyna - autorka łączy gatunki: kryminał z elementami realizmu magicznego. U Dolores Renando jest to połączenie fascynujące, niezależnie od tego, że osobiście jestem wielkim fanem mikstów gatunkowych, gdyż przekraczanie granic rodzajów jest i ciekawe, i świadczy najlepiej o umiejętnościach pisarza.

Po drugie, bardzo ciekawa fabuła, świetnie przy tym skonstruowana.

Po trzecie, też ważne, akcja toczy się w Pirenejach, w kraju Basków, a więc w świecie zupełnie mi nieznanym, a autorka na marginesie intrygi kryminalnej snuje zajmującą opowieść o obyczajach, obrzędowości i wierzeniach tego regionu. Przy czym nie po prostu "na marginesie", lecz uczynila z tych "egzotycznych" elementów integralną część swojej opowieści.

Znakomite!

Po drugie,...

Hm kupiłam książkę po obejrzeniu filmu. I muszę powiedziec ze mnie pochłoneła.
Jednak film jest lepszy Amaia w filmie jest taka spokojna tajemnicza. W ksiażce kłotliwa i taka no nie nie taka. Glupi motyw z pogrzebem jej matki jaki facet poszedłby na pogrzeb kogoś ,kto mu porwał dziecko, kto całe życie znęcał się nad jego żoną.
W książce są zagmatwane sprawy w filmie jakoś tak natutarnie leci. Choć brakuje czegoś i to uzupelnia ksiazka, ale nie do końca bo wiele faktów jest innych choć te głowne są identyczny. Jak np. To kto znalazł powieszonego szwagra Amai.
Dziwny motyw z tą koboetą ciezarną w środku lasu którą Amaia powiozła.
Ogolnie chcetnie bym obejrzala i cos przeczytala w podobnym klinacie.

Hm kupiłam książkę po obejrzeniu filmu. I muszę powiedziec ze mnie pochłoneła.
W książce są zagmatwane sprawy w filmie jakoś...

• Kryminał
  • Kryminały