Niewidzialny strażnik

Wydawnictwo: Czarna Owca
El guardián invisible
literatura hiszpańska
joly_fh

Po raz pierwszy w Czarnej Serii powieść z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej. W mrocznej dolinie rzeki Baztán zostaje znalezione nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Policja szybko ustala związek pomiędzy jej śmiercią a mordem na innych młodych ofiarach. Śledztwo trafia w ręce detektyw śledczej Amaii Salazar. Aby je prowadzić, Amaia wraca w do rodzinnego miasteczka, które kojarzy...

W mrocznej dolinie rzeki Baztán zostaje znalezione nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Policja szybko ustala związek pomiędzy jej śmiercią a mordem na innych młodych ofiarach. Śledztwo trafia w ręce detektyw śledczej Amaii Salazar. Aby je prowadzić, Amaia wraca w do rodzinnego miasteczka, które kojarzy jej się raczej z koszmarami dzieciństwa, niż beztroską idyllą młodości. Jej zmagania ze sprawą brutalnych morderstw angażują ją także osobiście, a wstrząsające zbrodnie ujawniają symbolikę seksualną. Wzdłuż rzeki odnajdują się kolejne ciała, nie pozostawiając detektyw ani chwili wytchnienia. Przerażająca, nierozwikłana tajemnica z dzieciństwa powraca niczym koszmarny sen…

Odizolowana od świata społeczność małego miasteczka, otoczonego gęstwiną lasów przywołuje na myśl klimaty serialu Miasteczko Twin Peaks.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Jarek Zawisza | 2018-11-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2018

Zapowiadał się kolejny przeciętny kryminał, seryjne morderstwa, nieuchwytny zabójca i młoda pani detektyw próbująca odnaleźć się w "męskim" świecie kryminalnej policji...

A wyszła z tego niezwykła, wielowątkowa historia z życia inspektor Amaii Salazar, na zewnątrz kompetentnej i zorganizowanej, a w środku pławiącej się w sosie własnych koszmarów.
Dolores Redondo w swej powieści czaruje czytelników, czaruje oryginalną mitologią baskijską, tajemniczą grą świateł i cieni w smaganej deszczami Dolinie Baztán.

Cała ta książka jest niczym podróż, a właściwie niczym pakiet niezwykłych podróży, do miejsc, do czasów, do wewnątrz, wgłąb, gdzieś w krainę dziecięcych lęków.
Amaia w trakcie prowadzonego śledztwa wraca do Baztán, miejsca w którym spędziła swe dzieciństwo, miejsca w którym... ech!
Wychowana w środowisku zdominowanym przez kobiety, w swym policyjnym życiu bezustannie mierzy się z patriarchalnymi zależnościami, każdego dnia musi być dwa, trzy razy lepsza od kolegów, by udowodnić...

Beata | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Rewelacyjny kryminał… thiller z elementami mitologii Basków i motywami fantastycznymi. Czytaniu towarzyszy niezwykły, magiczny klimat powieści. Wszystkie jej elementy przenikają się, wciągają, piękno i magia unoszą się się z każdej strony, zło i szaleństwo czają się między wierszami… Dawno nie czytałam tak nastrojowej książki, która jest kryminałem w każdym calu… Zostałam porwana, czytałam długo w noc i cały ranek, rozwiązanie, lub jego przeczucie, ukazało mi się dość wcześnie, ale całe zło wydawało się mącić obraz… sprawy z przeszłości, magia, miłość i nienawiść – razem nie pozwoliły przerwać czytania.
Niezwykła, niebywała aura powieści… w tym gatunku praktycznie niespotykana… zacznę szybko następny tom i mam nadzieję, że będzie równie niesamowity. Polecam, bardzo polecam.

filozof | 2017-01-08

Podczas swoich literackich podróży,zawitałem do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc Europy.Do Kraju Basków.Leży,ta kraina na granicy Hiszpanii i Francji.Książka akcja toczy się w Hiszpanii.Czyli tu w Baskonii.

Fabuła tej niezwykłej książki,bo łączącej w sobie thriller i elementy wierzeń ludowych,bardzo mi się podobała.Zabójstwa dziewczyn,czyli to co dobrego można znaleźć w thrillerze.
Opisy tradycji Basków,zwłaszcza ich kuchni.Robią duże wrażenie,autora pięknie też opisuje lasy,gdzie znajdowano zwłoki dziewczyn/

Bardzo też fajnie opisywano konflikt rodziny,policjantki prowadzącej śledztwo.\

W pewnym momencie,aż kipiało od emocji.

W tej książce,nie znajdziemy ani pościgów samochodowych,latynoskich gangów ani,skorumpowanych polityków.Dla mnie to nawet dobrze,bo taki spokojny thriller bardzo mi odpowiadał.

Czyżbym odkrył,nową pisarkę ?

basik | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Sensacja

"Niewidzialny strażnik" to nie tylko dobry kryminał, ale również świetna powieść o życiu pewnej rodziny, gdzie siostry mają do siebie o wszystko pretensje, o zazdrości, koszmarach z dzieciństwa i mrocznych zakątkach duszy.
W małym miasteczku giną brutalnie zamordowane młode dziewczyny, policjantka prowadząca dochodzenie musi wykryć, czy mordercą jest mityczny "Pan lasu", zwierzę czy też seryjny morderca.
Bardzo ciekawa powieść,powiązanie mitów ludowych, baśni i kryminału. Chętnie przeczytam następne książki tej autorki.

Magnis | 2016-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Niewidzialny strażnik to pierwsza część trylogii łącząca kryminał i powieścią obyczajową z dodatkiem wierzeń Basków. Historia rozpoczyna się, kiedy inspektor Amaii zostaje wezwana do zabójstwa dziecka i przydzielona do rozwiązania sprawy. Żeby tego dokonać musi odkryć wiele tajemnic, które skrywa Elizondo i pobliskie lasy.
Autorce udało się stworzyć ciekawą i wielowątkową powieść. Pierwsze, co rzuca się w oczy to intryga kryminalna, którą autorka prowadzi świetnie. Bohaterka wyrusza do małego miasta swojego dzieciństwa, aby prowadzić śledztwo w sprawie morderstw. Nie jest to łatwe, bo po pierwsze tajemnicza przeszłość ją dogania, a po drugie duża ilość tropów często fałszywych prowadzi do różnych wniosków. Musi jak najszybciej jednak złapać seryjnego mordercę i przerwać fale zbrodni. Pewne pytania pozostają bez odpowiedzi. Czy za zbrodniami stoi człowiek, a może ktoś nazywany "Panem lasu”, czyli basajauna. Na to pytanie znajdziecie odpowiedz czytając powieść.
Najbardziej jednak...

Ania | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Ciekawy kryminał, tym razem nie skandynawski, a hiszpański. Akcja dzieje się w małej miejscowości w dolinie rzeki Baztan, gdzie ludzie wciąż jeszcze silnie wierzą w stare zabobony, a kilka wieków wcześniej miało miejsce spalenie czarownic w ramach hiszpańskiej inkwizycji. W miasteczku dochodzi do dziwnych morderstw młodych dziewcząt, do prowadzenia śledztwa zostaje skierowana Amaia Salazar z policji w Pampelunie. Amaia urodziła się i wychowała w miasteczku, do którego miała nadzieje nie wracać.
Amaia musi zmierzyć się nie tylko z trudnym śledztwem - próbując wytropić seryjnego mordercę, ale również z miejscowymi zabobonami, uprzedzeniami, własną rodziną oraz dramatem z dzieciństwa.
Czy za morderstwami stoi człowiek, a może inna, nadprzyrodzona siła. Nie jest to takie oczywiste, pomimo w pełni racjonalnego podejścia do sprawy przez policję. Wciągające śledztwo, nie będziecie się mogli doczekać rozwiązania.
Autorka bardzo zgrabnie łączy wszystkie wątki i ciekawie prowadzi fabułę....

kasandra_85 | 2013-11-24
Przeczytana: listopad 2013

Liza | 2014-05-12
Przeczytana: 11 maja 2014

Inspektor Amai Salazar powraca do miasteczka, w którym spędziła większość życia. Zmaga się z duchami przeszłości, sugestywnymi snami oraz macierzyństwem, które nie nadchodzi. Niepokoi ją także niechęć siostry i jej wyrzuty. Potrafi wyczuć wiele rzeczy, stawiając tarota, czy to jej pomoże w rozwiązaniu zagadki tych rytualnych morderstw? Być może morderca jest ktoś, kogo ona zna? Martwi się skrycie, że stanie się to, czego obawia się wielu śledczych: horror, z którym na co dzień się styka, zabierze jej wszystko, co najlepsze w prywatnym życiu. Atutem tego kryminału jest niewątpliwie pogłębiona analiza psychologiczna bohaterów: samej Amai zagubionej we własnej przepaści, żyjącej w stanie ciągłego napięcia; przy zakończeniu osoby mordercy- a także jego wcześniejsze profilowanie. Również pojawią się fałszywe tropy, które wzmagają napięcie i złowieszczą atmosferę.

„Karty to drzwi, a drzwi nie należy otwierać bez powodu. Ani zostawiać otwartych.”

Natomiast nutką „świeżości” w Czarnej...

Lady_B | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Autorka połączyła dziwne, wręcz osobliwe morderstwa z tajemniczą aurą pobliskich lasów, w których żyją legendy na temat mitycznych postaci...tylko czy aby na pewno to tylko legendy? Przyjemny język, dość wartka akcja, naznaczona przy okazji koszmarami minionych lat głównej bohaterki i szczypta baskijskich podań ludowych powodują, że jest to pozycja godna polecenia.

Mieczysław | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

W zasadzie to kryminał, raczej nie thriller. Ale taki nietypowy kryminał, raczej plotkarski i typowo kobiecy. Dochodzenie i poszukiwanie zabójcy schodzi na dalszy plan, zaś cała akcja koncentruje się na stosunkach i układach rodzinnych bohaterki powieści - inspektor Amai. Książkę czyta się bez problemów, ale zaskakuje brak zwrotów akcji, tak typowych dla tego gatunku. Styl niezły, miejscami nieco "chropowaty" ale może to być skutkiem niedoskonałego tłumaczenia. Książka nie jest rewelacją, ale przeczytać można.