Szary proch

Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 27)
Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
esperanza

Jedna z pierwszych powieści autorki. Akcja dzieje się na litewskiej wsi XIX wieku. Bohater, Litwin, Wawrzyniec Karewis wraca z pracy u Niemca w Szczecinie, aby na dobre pożegnać się ze swoją wioską i rodziną. Chełpi się także swoją narzeczoną Niemką. Jednak stary ojciec postanawia przywiązać go do ojczystej ziemi. Czy mu się to uda? „-(…) Jesteś to samo co i ja. Niemiec, luteranin,...

„-(…) Jesteś to samo co i ja. Niemiec, luteranin, mieszczański syn, chłopak biedny, ale cały zuch! Wybrałem cię sobie za zięcia i basta! (…)
- Niczym z tego, panie, nie jestem, co pan wymienił. Ani Niemiec, ani luteranin, ani syn mieszczański. (…) Jestem tylko chłop prosty i nie Niemiec, ale Litwin, katolik, zza Niemna. Zrodziła mnie uboga chata i wykarmił czarny chleb. Nazywam się Wawrzyniec Karewis! Nie taiłem swego pochodzenia, ale mnie o to nikt nie pytał. Przed dwunastu laty, bosy i obdarty, ładowałem w Memlu drzewo na „Margaretę”. (…) Kapitan mnie przyjął, spytano, jak się zowiem: powiedziałem Laurenty – zmieniono na Lorenz, i tak się zwałem odtąd zawsze – jako posługacz ostatni, jako majtek, jako sternik, jako kapitana pomocnik, jako sam kapitan wreszcie – przez całe lat dwanaście. Sam wreszcie zapomniałem. Teraz dzień taki przyszedł, że to moje niskie pochodzenie i różność naszą powiedzieć muszę. Zięciem pana nie będę, ale uczciwym sługą zostanę.”

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Polska, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1900
Agnieszek | 2013-08-20
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Jak to u pisarki: miłość, więzy krwi, siła rodziny, wierność przodkom i ziemi.
Sprawnie napisane, momentami wzruszające, chwilami podniosłe - słowem dobre czytadło.

Mitka | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Autorka swobodnie przenosi nas w świat wsi litewskiej z końca XIX wieku. Poznajemy trudy i znoje życia codziennego, ale i także liczne przyśpiewki, zwyczaje i uciechy płynące z prostego chłopskiego bytu. Nie brakuje również wątku miłosnego, rozterek młodego człowieka, a także dość ciekawego zakończenia powieści. Na dodatek to wszystko zostaje okraszone interesująco rozbudowanymi postaciami drugoplanowymi.
Jeśli poszukujesz chwili zapomnienia od ówczesnego świata, ta pozycja jest właśnie dla Ciebie :) [choć wbrew pozorom, rozterki związane z emigracją są nam niejednokrotnie znane i dziś].

jawora | 2015-01-18

hasło ,,Pracy u podstaw",patriotyzmu,postaw wobec zaborcy.Główny bohater jako przykład do naśladowania,a w tle cichy romans :)

Sylfil | 2019-02-24
ula | 2018-08-23