Złe leki. Jak firmy farmaceutyczne wprowadzają w błąd lekarzy i krzywdzą pacjentów

Tłumaczenie: Anna Sznajder
Wydawnictwo: Sonia Draga
Bad Pharma. How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients
zdrowie, medycyna
Ag2S

OSTRZEŻENIE: PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY MA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE! Fałszowane badania kliniczne, słabe obostrzenia prawne,choroby wymyślane jedynie dla zysku, oraz lekarze i naukowcy na usługach producentów pigułek – Ben Goldacre rozkłada na czynniki pierwsze branżę farmaceutyczną, oferując proste i skuteczne lekarstwo na jej uzdrowienie. Medycyna przestała spełniać swoją rolę. Podczas gdy...

OSTRZEŻENIE: PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY MA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE!

Medycyna przestała spełniać swoją rolę. Podczas gdy pacjenci żyją w błogim przeświadczeniu, że podawane im leki są w pełni bezpieczne, a lekarze dokładają wszelkich starań, by aplikować jak najskuteczniejsze środki, światowy rynek farmaceutyczny wart 600 bilionów dolarów aż kipi od korupcji i chciwości.

Lekarze i pacjenci potrzebują solidnych naukowych dowodów, by podejmować trafne decyzje. Tymczasem firmy farmaceutyczne fałszują wyniki badań własnych leków, wyolbrzymiają pozytywne wyniki, a niekorzystne dane zamiatają pod dywan.. Przemysł farmaceutyczny sponsoruje lekarzy, edukuje pielęgniarki, instruuje pacjentów. A efekt jest nieunikniony: cierpią pacjenci, którym się szkodzi zamiast ich leczyć.

źródło opisu: wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: wydawnictwo Sonia Draga

Ka_Ha | 2014-07-12

Ze sporą dozą ostrożności zabrałam się za lekturę. Obawiałam się serii historyjek rodem z super ekspresu o tajemniczych zgonach po Etopirynie. Obawiałam się także mojej chłonności do teorii spiskowych dotyczących branży farmaceutyczno-żywieniowej. Ku zdziwieniu memu książka okazała się doskonałą, skrupulatnie przeprowadzoną analizą zafałszowań, nieprawidłowości i nieuczciwości działań koncernów farmaceutycznych. Bardzo mnie cieszy, że książka nie powstała po to, by przekonać kogokolwiek, że farmakoterapia jest zła i szkodliwa. Wręcz przeciwnie, autor wielokrotnie podkreśla jak skuteczne i pomocne mogą być leki, ale tylko te, których działanie zostało gruntownie sprawdzone, rzetelnie przeanalizowane i uczciwie udostępnione ludziom. Cenię to, że Goldacre dostrzega ogrom zepsucia branży farmaceutycznej, ale wbrew tytułowi to nie leki są dla niego źródłem zła.

Jeżeli szukacie sensacyjnych opowieści, to musicie wziąć pod uwagę, że stanowią one może 15% lektury. Reszta to m.in....

Izoldka | 2018-09-03
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Autor książki, Ben Goldacre, jest praktykującym lekarzem. Lekarzem, który dostrzega to, czego inni nie widzą lub (co bardziej prawdopodobne) nie chcą widzieć. Dostrzega nieprawidłowości. I odważnie je wytyka komu trzeba. A jest ich sporo, począwszy od firm farmaceutycznych, naukowców, poprzez lekarzy, a kończąc na samych pacjentach.
Przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej dochodowych. Głównym celem firm produkujących leki nie jest zdrowie ludzi, tylko zysk. A co się robi by coś sprzedać (coś co niekonicznie jest lepsze od czegoś innego, sprawdzonego?) Manipuluje. Manipuluje danymi, wynikami, a także ludźmi. I... mnie to wcale nie dziwi. Szczerze? Moje doświadczenie ze środowiskiem naukowym potwierdza, że to jest powszechna praktyka!
"Złe leki" to ostrzeżenie byśmy byli bardziej świadomi tego, co łykamy, czym się leczymy. Polecam. Książka otwiera oczy.

Kaś | 2018-09-16
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Książka dobra, ale... napisana tak jakoś bez polotu. I, jeżeli jest to literatura popularnonaukowa, to nie powinno w niej być zdań typu "teraz już wiecie, jak bardzo jest źle", "od tego, co przeczytacie, zaraz włos Wam się zjeży na głowie". Bardzo przeszkadzał mi taki niby-gawędziarski styl. Naprawdę dobrze, że sytuacja na rynku farmaceutycznym jest opisana bardzo skrupulatnie i daje to dużo do myślenia, ale jednak wolałabym sama wyciągać wnioski, a nie sugerować się zdaniami narzucającymi, że teraz powinnam zauważyć, że niedobrze się dzieje. Słaba korekta - sporo literówek. Summa summarum, przeczytać warto, choć według mnie styl pisania noszący znamiona sensacji, odbiera powagę sytuacji na rynku farmaceutycznym przedstawioną w tej książce. A szkoda.

Jagoda | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Dobra książka. Szczególnie dla tych, którzy uważają, że pigułka jest dobra na wszystko.
Zaletą jest to, że autor nie tylko obnaża praktyki koncernów farmaceutycznych, ale i podpowiada co można zrobić by uzdrowić system. A zrobić coś może każdy: zarówno pacjenci, organizacje pacjentów, wydawcy pism medycznych, lekarze czy nawet szeregowi, uczciwi pracownicy koncernów farmaceutycznych.

Igor | 2018-08-15
ser_z_ziemniaka | 2018-08-09