Bad Pharma. How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients
zdrowie, medycyna
Ag2S

OSTRZEŻENIE: PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY MA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE! Fałszowane badania kliniczne, słabe obostrzenia prawne,choroby wymyślane jedynie dla zysku, oraz lekarze i naukowcy na usługach producentów pigułek – Ben Goldacre rozkłada na czynniki pierwsze branżę farmaceutyczną, oferując proste i skuteczne lekarstwo na jej uzdrowienie. Medycyna przestała spełniać swoją rolę. Podczas gdy...

OSTRZEŻENIE: PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY MA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE!

Medycyna przestała spełniać swoją rolę. Podczas gdy pacjenci żyją w błogim przeświadczeniu, że podawane im leki są w pełni bezpieczne, a lekarze dokładają wszelkich starań, by aplikować jak najskuteczniejsze środki, światowy rynek farmaceutyczny wart 600 bilionów dolarów aż kipi od korupcji i chciwości.

Lekarze i pacjenci potrzebują solidnych naukowych dowodów, by podejmować trafne decyzje. Tymczasem firmy farmaceutyczne fałszują wyniki badań własnych leków, wyolbrzymiają pozytywne wyniki, a niekorzystne dane zamiatają pod dywan.. Przemysł farmaceutyczny sponsoruje lekarzy, edukuje pielęgniarki, instruuje pacjentów. A efekt jest nieunikniony: cierpią pacjenci, którym się szkodzi zamiast ich leczyć.

źródło opisu: wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: wydawnictwo Sonia Draga

Ka_Ha | 2014-07-12

Ze sporą dozą ostrożności zabrałam się za lekturę. Obawiałam się serii historyjek rodem z super ekspresu o tajemniczych zgonach po Etopirynie. Obawiałam się także mojej chłonności do teorii spiskowych dotyczących branży farmaceutyczno-żywieniowej. Ku zdziwieniu memu książka okazała się doskonałą, skrupulatnie przeprowadzoną analizą zafałszowań, nieprawidłowości i nieuczciwości działań koncernów farmaceutycznych. Bardzo mnie cieszy, że książka nie powstała po to, by przekonać kogokolwiek, że farmakoterapia jest zła i szkodliwa. Wręcz przeciwnie, autor wielokrotnie podkreśla jak skuteczne i pomocne mogą być leki, ale tylko te, których działanie zostało gruntownie sprawdzone, rzetelnie przeanalizowane i uczciwie udostępnione ludziom. Cenię to, że Goldacre dostrzega ogrom zepsucia branży farmaceutycznej, ale wbrew tytułowi to nie leki są dla niego źródłem zła.

Jeżeli szukacie sensacyjnych opowieści, to musicie wziąć pod uwagę, że stanowią one może 15% lektury. Reszta to m.in....

Jagoda | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Dobra książka. Szczególnie dla tych, którzy uważają, że pigułka jest dobra na wszystko.
Zaletą jest to, że autor nie tylko obnaża praktyki koncernów farmaceutycznych, ale i podpowiada co można zrobić by uzdrowić system. A zrobić coś może każdy: zarówno pacjenci, organizacje pacjentów, wydawcy pism medycznych, lekarze czy nawet szeregowi, uczciwi pracownicy koncernów farmaceutycznych.

Igor | 2018-08-15
ser_z_ziemniaka | 2018-08-09