Dom przy Sal Mal Lane

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
On Sal Mal Lane
literatura piękna
Ag2S

Zapadająca w pamięć historia dzieci zmuszonych do wejścia w świat, który zboczył z właściwej drogi. Pod koniec lat 70. do domu przy Sal Mal Lane, niewielkiej uliczce na przedmieściach Kolombo, stolicy Sri Lanki, wprowadza się rodzina Herath. Przez pryzmat ich przeprowadzki poznajemy barwną mieszankę mieszkańców ulicy, różniących się statusem finansowym i społecznym, przekonaniami religijnymi,...

Pod koniec lat 70. do domu przy Sal Mal Lane, niewielkiej uliczce na przedmieściach Kolombo, stolicy Sri Lanki, wprowadza się rodzina Herath. Przez pryzmat ich przeprowadzki poznajemy barwną mieszankę mieszkańców ulicy, różniących się statusem finansowym i społecznym, przekonaniami religijnymi, zwyczajami i kulturą. Życie społeczności poznajemy z perspektywy dzieci, dla których cechy etniczne schodzą na dalszy plan. Kiedy jednak napięcia między tamilską mniejszością i syngaleską większością osiągają punkt kulminacyjny, a krwawe zamieszki docierają na Sal Mal Lane, relacje sąsiedzkie nabierają nowego, nierzadko tragicznego wymiaru.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dom_przy_Sal_Mal_Lane-p-31931-1-30-.html

brasilka2 | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 21 lutego 2016

Nudna, ale sympatyczna.

Malini | 2015-11-18
Przeczytana: 10 listopada 2015

Sięgnęłam po tę powieść, aby poznać życie mieszkańców Sri Lanki. W sumie dużo się nie dowiedziałam.
Książka jest długa i niezbyt wciągająca. Ogólnie przez 90% powieści nic się specjalnie nie dzieje. Akcja przedstawiona jest głównie z perspektywy dzieci - czwórki rodzeństwa, które niedawno wprowadziły się na tytułową Sal Mal Lane. W tle rozgrywają się ważne wydarzenia polityczne, które mają wpływ na wszystkich mieszkańców ulicy i okolic.,
Moim zdaniem, przeczytać można, ale szału nie ma.

Monika | 2015-11-05
Przeczytana: 24 października 2015

Stanowczo za mało się dzieje, stanowczo za dużo opowiadania w kółko o tym samym. Nie wiem, może po jakimś czasie książka staje się ciekawsza, ale ja nie dałam rady dobrnąć nawet do połowy.

elka2012 | 2015-07-17
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Nie jest to dzieło literackie, ale jest to dobry przekład sytuacji na Sri Lance w czasie wojny domowej.Przedstawia schematy postępowania ludzi, którzy wcześniej żyją we wspólnocie, a potem staja się wrogami.
Na dodatek prawie wszystko z punktu widzenia dzieci.
Bardzo pouczające,poznawcze i niestety uniwersalne.

Bookeriada | 2014-07-16
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Lankijska pisarka Ru Freeman wie jak w subtelny sposób przybliżyć czytelnikowi skrawek – jakże ciekawej, ale i tragicznej – historii swojego kraju, rozgrywającej się w tym przypadku na przełomie lat 70. i 80. Tragizm wojny domowej rozpoczętej przez Tamilskich Tygrysów i nękającej Sri Lankę przez następne dziesięciolecia ukryty został w złudnie ciepłej i wzruszającej opowieści o pewnej rodzinie zamieszkującej niewielką ulicę, na której krzyżuje się niewyobrażalna dla wielu różnorodność kultur, tradycji i religii. Nowowprowadzone na ulicę Sal Mal Lane małżeństwo Hearthów wraz z czwórką dzieci i służącą jest dobrze wykształcone, tolerancyjne i ma na tyle godne pozazdroszczenia posady, że z miejsca staje się obiektem zainteresowania prawie wszystkich sąsiadów, zabiegających o ich względy. Wszyscy też pragną zajmować się dziećmi Hearthow, które tymczasem szybko zaprzyjaźniają się ze swoimi równolatkami z Sal Mal Lane, nie bacząc przy tym na konwenanse, utarte stereotypy i niesnaski...

slowo_daje | 2013-11-02

Powiem krótko: porażająca książka.

knigoholiczka | 2013-10-29
Przeczytana: 28 października 2013

Trzy dni spędzone przy książce. Uważam to trochę za stracony czas, jakoś nie spodobała mi się książka. Po przeczytaniu opisu byłam pewna, że będzie to książka podobna do "Hinduskie zaślubiny", które mnie zachwyciły, przede wszystkim klimatem. Spodziewałam się historii miłosnej, a tymczasem znalazłam się w klimacie wojennym. Do tego jakieś nie do końca wciągające były te opisy. W tej książce był tylko jeden moment, który mnie zainteresował, a tak to chciałam, żeby się szybciej skończyło (no jakoś nie mogłam jej odłożyć, nie wiem dlaczego).
"Dom przy Sal Mal Lane" opisuje życie rodzin mieszkających przy jednej ulicy w Sri Lance. Narratorami były dzieci, opowiadały o życiu w ogarniętym wojną domową kraju. Już taki pomysł powinien sprawić, że będzie ciekawie. Nie było.
Za to ciekawa okładka, bardzo mi się podobała. Przyciąga, a jednocześnie przeraża. Bo jak zareagować na widok dziecka z raną na środku...

kasandra_85 | 2013-10-26
Przeczytana: październik 2013