Pies i wróbel

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
klasyka
majkey

"Pewien kundel miał złego pana, który go głodem morzył. Gdy już nie mógł dłużej wytrzymać u niego, opuścił go ze smutkiem. Na ulicy spotyka wróbla, który rzecze: —Bracie kundlu, czemuś taki smutny? — Głodnym — pies odpowie — nie mam co jeść. — Pójdź ze mną, bracie, do miasta — rzekł na to wróbel — ja cię nakarmię do syta. Poszli tedy razem do miasta, a gdy się zbliżyli do sklepu rzeźnika,...

Na ulicy spotyka wróbla, który rzecze:
—Bracie kundlu, czemuś taki smutny?
— Głodnym — pies odpowie — nie mam co jeść.
Poszli tedy razem do miasta, a gdy się zbliżyli do sklepu rzeźnika, ozwie się wróbel do psa:
— Zostań tutaj, a ja ci przyciągnę kawałek mięsa.
Co rzekłszy, wróbel wpadł na wystawę sklepu i dopóty dziobał, targał i przysuwał kawałek mięsa, leżący na brzegu, aż go rzucił na ziemię. Pies mięso pochwycił, uciekł w kąt i pożarł."

Czyta: Wiktor Korzeniewski
Reżyseruje: Adam Bień

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pies-i-wrobel/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pies-i-wrobel/

Aryadwen | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Przesłuchany audiobook na https://wolnelektury.pl, ciekawa, choć drastyczna bajka o zemście.

miś | 2017-08-01

CZYTAŁAM nie słuchałam!

Baśń brutalna, nawet napiszę wysoce brutalna. Jest to jednak u Grimmów standard.
To krótki tekst o zapłacie za uczynione zło.
Wróbel występuje tu w roli sędziego i wykonawcy wyroku. Sądzonym jest woźnica, który baz skrupułów przejechał psa, przyjaciela wróbla.
Myślę, że ta baśń mówi o ludzkiej podłość. Najpierw poznajemy złego psiego pana, który zagładza swojego podopiecznego, potem poznajemy złego woźnicę... tylko zwierzęta są w tej baśni dobre. Dobre, ale również nie do końca uczciwe. Może już taki jest ten świat.
7/10

Niedam | 2015-07-27
Na półkach: Przeczytane, TaTa czyta
Przeczytana: 27 lipca 2015

Na język nasuwa się znane porzekadło, które bardzo prosto zobrazuje morał tej bajki : Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe.
Karma wraca, pamiętajcie!

książek: 1971