Narodziny japońskich tradycji

Tłumaczenie: Marek Król
Seria: Ex Oriente
Yoshimasa and the Silver Pavilion: The Creation of the Soul of Japan (Asia Perspectives: History, Society, and Culture)
historia
Cavalcanti

Yoshimasa to prawdopodobnie najgorszy szogun, jaki kiedykolwiek rządził Japonią. Był kiepskim żołnierzem, nie znał się na sprawach państwowych i został zdominowany przez żonę. Niemniej ‒ jak pokazuje Donald Keene ‒ wywarł bezprzykładny wpływ na życie kulturalne Japonii. Dziś Yoshimasę pamięta się przede wszystkim jako budowniczego Świątyni Srebrnego Pawilonu i człowieka rządzącego Japonią...

Dziś Yoshimasę pamięta się przede wszystkim jako budowniczego Świątyni Srebrnego Pawilonu i człowieka rządzącego Japonią podczas wojny Ōnin (1467‒1477), która doprowadziła do niemal całkowitego zaniku władzy szogunów. Nie mogąc sprawować kontroli nad shugo daimyō – wojskowymi gubernatorami prowincji – porzucił politykę i poświęcił się poszukiwaniu piękna. Kiedy Yoshimasa zrezygnował ze stanowiska szoguna i uczynił swym domem górskie ustronie znane dziś jako Srebrny Pawilon, jego estetyczny smak zaczął określać gusty Japończyków: nastąpił rozkwit teatru nō, rozwinęła się sztuka tworzenia japońskich ogrodów, a w niewielkiej sali w Srebrnym Pawilonie narodziła się ceremonia herbaciana. Pod rządami Yoshimasy powstały także lub zyskały pierwszorzędne znaczenie sztuka układania kwiatów, malarstwo tuszowe oraz architektura shoinzukuri.

Wszechstronna erudycja i wciągający sposób pisania Keene’a są ozdobą tej niezwyklej opowieści o wybrednym estecie, którego smak okazał się tak ważny w procesie kształtowania się wyglądu współczesnego świata.
New Yorker

Elegancka i wnikliwa biografia. Każdy, kogo interesuje rozwój niezwykłego stylu Japonii, znajdzie w niej nieoceniony i urzekający przewodnik.
Time Magazine

Keene stworzył perełkę: świeże i wnikliwe studium poświęcone XV-wiecznemu Kioto i roli szoguna Ashikagi Yoshimasy.
Choice

Donald Keene, Shincho Professor Emeritus literatury japońskiej oraz University Professor Emeritus na Uniwersytecie Columbia.

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2152,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2152,strona,...»

Dociekliwy_Kotek | 2016-06-26
Przeczytana: czerwiec 2016

W wydanej na polskim rynku literaturze japonistycznej brakowało opracowania poświęconemu japońskiemu średniowieczu, a do tego Donal Keene to nazwisko badacza, którego chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Miałam zatem powód do radości, kiedy ta książka wpadła w moje ręce.
Okres Muromachi i Azuchi-Momoyama mniej lub bardziej słusznie kojarzą się z niekończącymi się walkami wewnętrznymi, wojnami domowymi i sporami o władzę. Przebrnięcie przez historię tych czasów to niekończąca się droga przez gąszcz podobnie brzmiących imion i zmieniających się sojuszów. Ten mankament rekompensuje to, co działo się w kulturze, a co dziś najbardziej kojarzy się z Japonią - ścieżka herbaty, sztuka układania kwiatów, rozwój ceramiki czy wreszcie malarstwo tuszem. Jest o czym pisać.

Za punkt wyjścia Keene przyjmuje Srebrny Pawilon, historię jego powstania, tło historyczne i prądy estetyczne, które go ukształtowały. Pierwsze rozdziały książki - konsekwentnie pozbawione tytułów - koncentrują...

Ola | 2014-12-27

Dawno nie czytałam tak ciekawej książki naukowej, a dokładniej: tak ciekawie napisanej, bo temat szoguna, który w swoim życiu nie zrobił nic sensownego nie wydaje się na pierwszy rzut oka fascynujący. Keene w obszerny sposób rysuje jednak charakterystykę epoki, w której przyszło Yoshimasie żyć, a także rozległe dziedziny kultury i sztuki, na które szogun ten wywarł ogromny wpływ. Po prostu pochłonęłam w kilka dni jak zbiór esejów, a nie publikację naukową. Duże wrażenie robi erudycja autora i wszechstronne podejście do tematu. Minusy dla mnie są dwa: po pierwsze, nie znoszę przypisów końcowych, przez które muszę wciąż wertować książkę albo czytać ją w dwóch miejscach równolegle. Po drugie, jest to jedyna książka w fenomenalnej serii Ex Oriente (a w każdym razie jedyna, jaką mam), która ma tak mały format. Na półce wygląda jak ułamany ząb.

Tinkerbelle | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Książka dla fanów tematu i do tego wytrwałych. Naszpikowana jest datami, faktami i imionami. Widać, że autor starał się pisać jak najprzystępniej, ale przy tak szczegółowym opracowaniu nie było to zadanie łatwe. Dla mnie była to bardzo męcząca lektura.