literatura piękna
esperanza

Najbardziej mistyczna ze wszystkich książek Rodziewiczówny. Autorka pisała ją zafascynowana filozofią Wschodu i teorią reinkarnacji, którą zaskakująco zgrabnie połączyła z wiarą katolicką. Niedoszły samobójca Adam Jaworski ma widzenie, podczas którego jego dusza przebywa w zaświatach. Tam po raz pierwszy widzi Atmę – kobietę, którą wkrótce potem spotka w realnym życiu. „Żądam, byś rzekł...

„Żądam, byś rzekł życie całe.
- Po co? Znasz je. Byłeś ze mną. Wróg.
- A pamiętasz ten zdrój, ten wieczór, tę ciszę, gdyś z Atmą u sercu roił życie, a ja ciebie słuchałem. Byłem wrogiem wtedy?
- Ale ja byłem dzieckiem nieświadomym życia. Ono poszło… musiałem żyć.
- A czym jest życie?
- Prawda, znajomość złego i dobrego.
- Wiedziałeś wtedy wszystko; wybrałeś wedle woli, drogę i czyn. Pozbyłeś się Atmy. Nie słuchałeś mnie. Byłeś wolny przecie.
- Wolny… z tobą. Męczennikiem byłem.
- I otrząsnąłeś się z szaty, i odszedłeś na uczty swego życia. Zali myślałeś, że przy tej biesiadzie ja jestem, że tam zostanę? Szalony! Do mnie należysz tu i tam… zawsze wszędzie… od prawieków w prawieki! Rozumiesz?”

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Polska, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Frederik | 2019-04-02
Przeczytana: 08 marca 2019

Takie sobie - liczyłem na coś lepszego

Rumbler | 2017-08-10

Moim zdaniem jest to jedna z gorszych książek Rodziewiczówny.

FannyBrawne | 2015-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z pozoru życie Adama Jaworskiego jest idealne. Ma ładną żonę, dobrą pracę i wysoko postawionego teścia. To jednak tylko pozory. Żona nie potrafi wyzwolić się spod wpływu rodziców i małżeństwo Jaworskich znajduje się pod ich nieustanną kuratelą. Para nie potrafi też wspólnie pomóc poradzić sobie ze stratą dziecka. Adam ma dość swojego życia i postanawia popełnić samobójstwo. Udaje się go jednak uratować. Wcześniej Adam popada w coś w rodzaju śmierci klinicznej, w innym świecie rozmawia z Bogiem i dowiaduje się, że skrzywdził istotę o imieniu Atma. Dostaje jednak szansę na naprawę swoich błędów.

Po wyzdrowieniu Adam postanawia odwiedzić brata, z którym przez lata nie utrzymywał kontaktu. W jego majątku spotyka piękną Atmę, daleką kuzynkę i swego rodzaju podopieczną brata. Mężczyzna jest nią zauroczony, jednak Atma wie, jakie życie wcześniej prowadził Adam, i wzywa go do zmiany. Wierząca w teorię reinkarnacji uważa, że prowadziła wcześniej wiele żyć, a obecne jest ostatnim i tym,...

irena | 2014-05-29

o.k.

książek: 1956
Agnieszek | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Tego się, przyznam, nie spodziewałam.
Fabuła tej krótkiej powieści stanowi zaledwie tło do przemyśleń na temat powinności duchowych człowieka.
Główny bohater to zapracowany człowiek, który żyje z dnia na dzień, bez celu i sensu. Od czasu do czasu pozwala sobie na romans.
Po nieudanej próbie samobójczej i spotkaniu z Atmą postanawia przekreślić przeszłość i zacząć krzewić dobro.

"Atma" jest pozycją, która mnie nie przekonuje. Wiele tu kaznodziejstwa, dziwacznych dialogów, niepojętych wyborów, przerw w fabule, co z pewnością buduje swoisty nastrój niedopowiedzenia, lecz mnie nuży.
Dziwi także namnożenie nieudanych małżeństw, romansów, narzucających się kobiet - i przejście nad tym do porządku dziennego. Ani słowa oceny.

Rodziewiczówna zdaje się mówić, że to atma, jednostkowa dusza, ma dążyć do doskonałości, nie zważając na brud świata, że innych należy wspomóc, a nie oceniać, nawet jeśli popełnili zbrodnię.
Ale nie jest w tym przekonująca, w dodatku - a to już poważny zarzut -...

jawora | 2012-05-01

Rodziewiczówna moralizatorska......