Miejscowe znieczulenie

Örtlich betäubt
grass, nobel, niemcy
literatura piękna
Olena

Powieść "Miejscowe znieczulenie" ukazała się w Niemczech w roku 1969, pomiędzy najważniejszymi dziełami Güntera Grassa: w kilka lat po Trylogii Gdańskiej ("Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata"), na kilka lat przed "Turbotem". Był to okres wytężonej aktywności politycznej autora, który w owym czasie zaangażował się głęboko w kampanię wyborczą niemieckiej socjaldemokracji i jej przywódcy - późniejszego kanclerza - Willy Brandta. W "Miejscowym znieczuleniu" Grass opisuje ówczesny stan ducha Niemców: poczucie zastoju, oczekiwanie zmiany, bezkompromisowy bunt młodości i sceptycyzm wieku dojrzałego. Pojawiają się też echa lat wojny i hitleryzmu - częsty u pisarza motyw nieprzezwyciężonej przeszłości.
Bohater powieści, Eberhard Starusch, czterdziestoletni profesor berlińskiego gimnazjum, cierpi z powodu bólu zębów i musi poddać się długotrwałemu leczeniu. Fotel dentystyczny staje się u Grassa sofą psychoanalityka. W ciągu kolejnych wizyt Starusch przeprowadza rozrachunek z życiem własnym i całej swojej generacji, bilansując porażki, zaniechania i frustracje. Będąc w młodości buntownikiem sympatyzuje z buntem młodych, ale sam już nie jest do niego zdolny: przystosował się do otaczającego świata, jego wrażliwość i wola działania zostały w imię tzw. zdrowego rozsądku "miejscowo znieczulone". Czy trwale i nieodwracalnie?

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie

gwiazdka | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

„Miejscowe znieczulenie” to pierwsza książka Grassa, przez którą, niestety, nie dałam rady przebrnąć. Nie rozumiem sensu powstania tej powieści, nie umiem znaleźć niczego- poza pięknym językiem- dla którego powinnam domęczyć książki do końca. Pewnie takowy istnieje, po prostu ja nie umiem niczego takiego dostrzec. „Miejscowe znieczulenie” na pewno nie przypomina „Blaszanego bębenka”, czy „Przy obieraniu cebuli”, chociaż jakieś wspólne wątki tu występują. Dla mnie ta powieść jest majaczeniem człowieka pod wpływem środków znieczulających lub majakiem sennym- bez konkretnego planu i celu. Nie polecam, chyba, ze ktoś lubi się męczyć lub umie znaleźć nawet to, co nie istnieje.